ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:6
مجموع:مجموع:6
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

Ubuntu: یک خانه به جلو

(734 مجموع کلمات موجود در متن)
(5552 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

اوبونتو؛ یک خانه به پیش


انتشار یک توزیع جدید گنـو/لینوکس در ۱۸ مــاه گـذشـته توجه بسیاری از علاقمندان نرم‌افزارهای آزاد و بازمتن و بسیاری دیگــر از کــارشناسان نــرم‌افـــزار را بـه خود جلب کرده است. اولین نسخه پایدار توزیع گنو/لینوکس اوبونتو [۱] که بر پایه دبیان[۲] است با نام "وارتی وارتوگ"[۳] در ۲۰ اکتبر ۲۰۰۴ منتشر شد. نسخــه دوم با نام "هواری هِدگِ‌هوگ"[۴] در ۸ آوریل ۲۰۰۵ و نسخه سوم و آخرین نسخه پـــایـدار تا امروز با نام "بریزی بَدگِر"[۵] ۱۳ اکتبر ۲۰۰۵ در دسترس عموم قرار گرفت. نسخه بعدی با نام "دَپر دریک"[۶] برای انتشار در ۲۰ آوریل ۲۰۰۶ برنامه‌ریزی شده است.

نسخه‌های پایدار اوبونتو به فاصله ۶ ماه یکبار منتشر می‌شوند و هر نسخه تا ۱۸ ماه پشتیبانی فنی خواهد داشت. از ۸ جولای ۲۰۰۵ مسئولیت پشتیبانی و توسعه نسخه‌های بعدی اوبونتو به بنیاد اوبونتو [۷] منــتقل شد. هــدف شرکــت کَنونیکال [۸] و از این پس بنیاد اوبونتو از ارائه این تــوزیع فـــراهم آوردن توزیعی کامـــلاً رایـــگان، سریع و ساده در نصب و همچنین کاراست. توسعه‌دهندگان اوبونتو با محدود کردن بسته‌ها و معماریهای مورد پشتیبانی به هـدف انتشار منظم ۶ ماه یکبار رسیده‌اند. غیر از این توزیع آزاد و رایگان، بنیاد اوبونتو توزیع تجـــاری هم دارد کـــه از پشتیــبانی افـــزون‌تـــر و طولانی‌تری برخوردار است اما اوبونتو هرگز نسخه تجاری بزرگی مثل توزیع تجاری ردهَت [۹] نخواهد داشت.

همانطور که اشاره شد اوبونتو یک توزیع مبتنی بر دبیان است. بـــه عبارت دیگر دبیان "کوهی اسـت که اوبونتو بر فراز آن بنا شده است". اوبونتو در زمینه‌هایی چون انتخاب بسته‌های نـرم‌افزاری، انتشار نسخه‌ها، جامعه توسعه‌دهنده و آزادی و فلسفه پیرو دبیان است. در مورد بسته‌های نرم‌افزاری اوبونتو بسته‌هایی را انتخاب کرده و در نسخه‌هایش به کار می‌گیرد که در مخزن بسته‌های ناپایدار توزیع دبیان قرار گرفته‌اند. در زمینه انتشار نسخه‌ها به دلیل تفاوت اوبونتو با دبیان که برای اوبوتو انتشار هر ۶ ماه یکبار و برای دبیان انتشار "هر وقت که آماده بود" در نظر گرفته شده، تــوســعه‌دهنـدگان اوبونتو بسته‌ها را از مخزن ناپایدار دبیان انتخاب می‌کنند تا آزادی لازم برای مدیریت انتشار را داشته باشند. بــه عنـــوان مثال بسته‌ای ممکن است بدلیل اشکال در یکی از ۱۱ معمـــاری مورد پشتیبانی دبیـــان از سطح "ناپایدار" بــه ســطح "آزمایش" راه نیابد اما در ۳ معماری مورد پشتیبانی اوبونتو یعنی Intel x86، AMD64 و PowerPC مشــکلی نــداشــتــه باشد. بسیاری از توسعه‌دهندگان اوبونتو جزء توسعه‌دهندگان دبیان هم محسوب می‌شوند. یــا بطور مستقیم در توسعه هر دو توزیع فعالند و یا اگر فقط بر روی اوبونتو کار می‌کنند هر گاه وصله‌ای برای نرم‌افزاری صادر کنند آن وصله برای مسئولین نگهداری نرم‌افزار در توزیع دبیان هم ارسال می‌شود. دبیان و اوبونتو نگاه مشترکی در مورد فلسفه نرم‌افزار آزاد دارند. تفاوتهایی همچون مشخص کردن نرم‌افزارهای غیرآزاد در بخش non-free در دبیان و restricted در اوبونتو اختلافات کم‌اهمیتی در این زمینه هستند. البته اوبونتو نرم‌افزارهایی که مغایر راهبــرد پـــروانه‌دهی اوبونتو [۱۰] باشد را منتشر نمی‌کند.


به غیر از بخش restricted توزیع اوبونتو نرم‌افزارها را در سه بخش زیر دسته بندی می‌کند:


۱. main که شامل نرم‌افزارهایی است که شرایط پروانه اوبونتو را دارند و از طــرف تیــم توسـعــه اوبونتو پشتـیــبانی می‌شوند. این نرم‌افزارها شامل آن گروهی از نرم‌افزارها می‌شود که بیشتر کاربران عادی به آنها نیاز دارند.
۲. universe که شامل مجموعه بزرگی از نرم‌افزارهایی با پروانه‌های آزاد یا محدود کننده می‌شود که توسط تیــم توسعه اوبونتو پشتیبانی نمی‌شوند.
۳. multiverse که شامل مجموعه بسته‌هایی است که شرایط نرم‌افزار آزاد را ندارند.

استفاده از جدیدترین نسخه‌های نرم‌افزارها، انتشار منظم و با فاصله زمانی منــاسب، پشتیبانی مکــفی و رایگان و همچنین در نظر گرفتن احتیاجات کاربران عادی عواملی هستند که توزیع اوبونتو و به طبع آن هر توزیع مبتنی بر دبیان و همچین هر توزیع گنو/لینوکس دیگری را یک خانه در صفحه شطرنج رقابت سیستم‌عاملها به پیش می‌برد.

توزیع اوبونتو که با تیم توسعه کوچک ۲۰ نفره‌ای به رهبری مارک شــاتل‌ورث انتشـار خود را آغاز کرد پس از اقبال عمومی با پشتوانه جامعه توسعه‌دهندگان و کاربران علاقمندش و با حمایت ۱۰ میلیون دلاری شرکت کَنونیکال از این جامعه می‌رود که به یک توزیع موفق ماندگار تبدیل شود.

گرگ تیلور[۱۱] در مروری بر این توزیع در سایت ReviewLinux.com می‌نویسد [۱۲]: "اگر از چند ناهـــنجاری چشم بپوشیم به نظر من اوبونتو مهمترین توزیع مخصوص دسکتاپ است که در بلند مدت به لحاظ کارایی لینـــوکس را در مسیر درست می‌اندازد. با کمترین دردسر همه چیز درست کار می‌کند. اگر هم نکرد می‌توان از جامعه توسعه‌دهندگان و کاربرانش کمک گرفت. توزیع دسکتاپ اوبونتو جذاب و سریع است." همچنین تام اَدلِستِین[۱۳] در لینـوکس جورنال اضافه می‌کند [۱۴]: "پیش‌بینی می‌کنم اوبونتو به متداولترین توزیع لینوکس در جهان تبدیل شود."

توزیع گنو/لینوکس اوبــونتو در بیــن ۱۰۰ محصـــول بـرتــر سال ۲۰۰۵ به انتخاب PC WORLD در رتبه بیست و ششم جای گرفت[۱۵].

یک ترجمه تحت‌اللفظی از اوبونتو "انسانیت بواسطه دیگران است". این لغت از زبانهای زولو [۱۶] و خوهسا[۱۷] می‌آیـد و در آفریقای جنوبی زادگاه توزیع گنو/لینوکس اوبونتو، مفهیم متعدد فلسفی، تــــاریخی و سیاسی دارد. در باور آفریقایی کسی که در طول زندگی خود مبانی اوبونتو را رعایت کند پس از مرگ به زندگان خواهد پیوست.

نویسنده: بهنام بهجت مرندی blixbox@gmail.com

PDF Version

[۱] Ubuntu

[۲] Debian

[۳] Warty Warthog

[۴] Hoary Hedgehog

[۵] Breezy Badger

[۶] Dapper Drake

[۷] The Ubuntu Foundation

[۸] http://www.canonical.com/

[۹] Red Hat Enterprise Linux: http://www.redhat.com/en_us/USA/rhel/

[۱۰] Ubuntu Licensing Guidelines: http://www.ubuntulinux.org/ubuntu/licensing/

document_view

[۱۱] Greg Taylor

[۱۲] http://www.reviewlinux.com/index.php/?m=show&id=39

[۱۳] Tom Adelstein

[۱۴] http://www.linuxjournal.com/article/8253

[۱۵] http://www.pcworld.com/reviews/article/0,aid,120763,pg,12,00.asp

[۱۶] Zulu

[۱۷] Xhosa


منابع:

http://www.ubuntulinux.org/ubuntu/

http://en.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_linux

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.