ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:8
مجموع:مجموع:8
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

یک ماه با اوپن سورس (اخبار)

(1092 مجموع کلمات موجود در متن)
(5751 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

یک ماه با اپن‌سورس (اخبار)

باز هم نسخه جدیدی از واژه‌نامه محبوب xFarDic منتشر شد (Technotux.com)

مطابق رسم هر ماه بگــذارید اولین خبر مسرت‌بخش، انتشـــار نسخه 0.7.3 xFarDic از زبـان توسعه‌دهنده ایــن واژه‌نامه باشد: »نسخه به‌روز شده جدیدی از واژه‌نامه چند زبانه xFarDic منتشر شد. در ایــن نسخه اشکال بر هم خوردن تنظیم کلیدهای نوار ابزار در هنگام سوئیچ بین نمایش و عدم نمایش نـــوار ابـــزار برطرف شده و اصلاحاتی نیز در اندازه نوارهای حاشیه پنجره اصلی برنامه انجام شده است تا در هنگام عدم نمایش نوار ابزار، اندازه آنـهـــا تغییر نکند.« می‌توانید آنرا از وب سایت [۱] آن دریافت و بر روی توزیع خود نصب نمایید.

کتاب "مقدمه‌ای بر نرم‌افزار های آزاد/باز متن" در دست چاپ (Technotux.com)

نسخه نهایی کتاب "مقدمه‌ای بر نرم افزار های آزاد / بازمتن'' به تألیف آقای دکتر محمد خوانساری و دکتر محمد ربیعی آماده و در دست چاپ است.‌این کتاب اولین کتاب از سری کتاب‌های نرم‌افزا‌ر‌های آزاد/بازمتـــن اسـت که توسط دبیر خانه شورای عالی انفورماتیک و با همکاری مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته شریف و همچنین حمایت شورای عالی اطلاع رسانی تهیه خواهد شد. این کتاب با مجوز مستـــندات آزاد، GNU/FDL، منتشر می‌گـــردد و از هــــم اکنون نسخه الکترونیکی آن با فرمت PDF از اینترنت و سایت رسمی طرح ملی نرم افزارهای آزاد/بازمتن(WWW.FOSS.ir) قابل دریافت است.

نامه نمایندگان مجلس به رئیس‌جمهور در حمایت از نرم‌افزارهای آزاد (FOSS.ir)

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نـــامه‌ای بـــه رئیس‌جمهوری، کسب استقلال و تـــوجـه بیشتر دولت به جایگاه نرم‌افزارهای رایانه‌ای را خواستار شدند. نمـایندگان مجلس در این نامه با بیان اینکه مقوله نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز یکی از حوزه‌های رشد فناوری اطلاعات در دنیا است، بـــر سیـــاســـت‌گــــذاری در خصوص توسعه این حوزه نرم‌افزاری و همکاری و هماهنگی ارگانهای مختلف دولت در راستای تحقق آن تاکید نموده و عـــدم تـــوجه بــــه ‌موقع به نرم‌افزارهای کاربردی به عنوان زیر بنای فنی توسعه فناوری اطلاعات در کشور‌، بروز مشکلات امنیتی، اقتصادی و وابستگی نرم‌افزاری ایـــران بـــه شـرکت‌های بزرگ نرم‌افزاری خارجی را هشدار داده‌اند. محوریت راه‌کارهای پیشنهادی به دولــــت از ســـوی نمایندگان مجلس بر روی اهمیت‌بخشی بــه نرم‌افزارهای آزاد در مصوبات دولت در برنامه چهارم توسعه و اعطای امتیازات ویژه و پشتیبانی از طرح های تولید، ساخت، جــایگزینی و آموزش نرم‌افزارهای آزاد و سیستم‌عامل گنو/لینوکس به جای نرم‌افزارهای تجاری می‌باشد. همچنین برنامه‌ریزی و هماهنگی میان وزارت خــانـــه‌های آمــوزش پرورش، علوم تحقیقات فناوری، فناوری اطلاعات ارتباطات و دیگر سازمان‌های مرتبط ضروری دانسته شده است.

لینوکس در کافی‌نت ( Foss.ir)

بــرای اولین بـــار در ایــران سیستم‌عامل گنو/لینوکس بر روی سیستم‌های یک کافی‌نت در شهرستان ساری نصب شد. هـــدف از ایـن حـــرکـــت معـــرفی لینوکس و آشنایی با مزایا و توانمندی‌های ایـــن سیستم‌عـــامـــل در مقـــایــسه بـــا سیستم‌عامل‌های دیگر است. آموزش نصب و راه‌اندازی لینوکس بـــر روی کامپیـوترهای خانگی و ارائه مطالب و مقالات و دیسک‌های توزیع‌های گوناگون لینوکس از دیگر برنامه‌های این کافی‌نت در جهت فرهنگ‌سازی نرم‌افزارهای آزاد است.

رد پای IPCop در سازمان‌های ایرانی (TechnoTux.org)

نسخه به روز شده دیواره آتش IPCop در حـــال حـــاظر تــوســـط گــروه کاری ایرانی در واحد IT سازمان نظام مهندسی ساختمان از حالت استفاده آزمایشی خارج و مورد استفاده رسمی قــرار گرفت. هـمـچنــین نسـخه بروز شده این دیواره آتش در شرکت دیزل سنگین ایران نیز مشغول سرویس‌دهی( بعد از آزمایش اولیه)‌ به کاربران می‌باشد.‌ این سیستم در مــــراحل اولیه بطور کامل مورد آزمایش قرار گرفت و سازگاری کامل بـــا ســرویس ADSL و همچنین راحتی در نصب و راه اندازی و همچنین رفع ایراد و بروز رسانی از عوامل مؤثز در انتخاب این توزیع می‌باشد.‌ طبق آخرین رکورد‌گیری،‌این نسخه در مدت ۱۳ دقیقه نصب و راه اندازی شده است.‌که با توجه به مدت زمان نصب و راه‌اندازی و سرویس منـاسب،‌ رکــوردی خوب به نظر می‌رسد.

نسخه جدیدی از توزیع زیبای پارسیکس منتشر شد (TechnoTux.org)

0.7.0 Parsix GNU/Linux ارائــه شـــد. این نسخه از میزکار GNOME 2.10.2 و مجمـــوعه اداری OpenOffice.org 2.0.0 استفاده می‌کند و در اجـــلاس جـهانی جامعه اطلاعاتی ۲۰۰۵ در تونس (WSIS 2005) که از شانزدهم الی هجدهم ماه جاری میلادی (نوامبر) برگزار می‌شود، تــوزیع خواهد شد. نسخه جدید پارسیکس گنو/لینوکس کاملا از ابتدا و با استفاده از Kanotix 2005-4 ساخته شده و برای نصب بر روی دیسک سخت سیستم بهینه شـــده اســـت. با کمک برنامه نصب عالی Kanotix، سیستم نصب شده بسیار تمیز و عالی خواهد بود. در این نسخه تعداد زیـــادی بستـــه نـرم‌افزاری جدید مانند AbiWord 2.4.1، برنامه حسابداری شخصی GnuCash 1.8.10، نمایشگر Evince 0.4.0، نمایشگر وبـــکم Camorama، ابــزارهای Aptitude، Synaptic و tasksel (تماما سازگار با APT 0.6.x)، خبرخوان Pan و RSS خوان Liferea، برنامه پست الکترونیکی مــــوزیلا تاندربرد 1.0.7 و ... اضافه شده است. محیط Xfree86 4.3.0 نیز با Xorg 6.8.2 جایگزین شده و تمامی بسته‌های کاربردی با جدیدترین مخازن دبیان Sid بـه تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۰۵ به‌روز رسانی شده‌اند. واژه‌نامه چند زبانه xFarDic نسخه 0.7.3 نیز در این نسخه گنجانده شده و تصویر پس زمینه جدیدی نیز در این نسخه بکار گرفته شده است. امکان نصب هسته‌های استاندارد دبیان نیز از روی شاخه kernels موجود بر روی CD وجود دارد.

Novell بر سر دو راهی KDE و TechnoTux.org) Gnome)

شرکت ناول بر سر دو راهی استفاده از میزکارهای مـحــبوب و پـر طرفدار KDE و Gnome قرار گرفته است. چون همیشه توزیع‌های انتشاری شرکت ناول در صدر توزیع‌های استفاده‌ کننده از محـــیط KDE بـــوده‌اند، در یــک اقدام تامل‌برانگیز این شرکت اعلام نمود که در نسخه‌های انتشاری آینده فقط از محیط Gnome پشتیبانی به عمل خواهد آورد. امــا این اقدام ناول اصلاً به مــذاق طـــرفــداران SuSE و کاربران محیط گرافیکی KDE خوش نیامده و سیل اعتراض و انتقاد خود را از این تصمیم روانه ناول کردند. در نهایت ناول ظاهراً ناگزیر شده که اعلام کند از دو میزکار پشتیبانی به عمل خواهد آمد اما Gnome میزکار پیش‌فرض است.

بازگشت سان بسوی بانک اطلاعاتی Linuxtoday.com) PostgreSQL)
شرکت سان مایکروسیستم تصمیم به توسعه و بکار گیری بانک اطــلاعاتی معـــروف PostgreSQL در سیستـــم‌عــــامل ســـولاریس گرفت. مدیر اجرایی بخش نـرم‌افزار سان با اعلام این مطلب، از آماده شده نسخه مخصوص توسعه این بانک اطلاعاتی در ظرف یک ماه آینده خبر داد تـــا علاقمندان بتوانند در پـــــروژه شـــرکـــت کنـند و در شش ماه آینده این بانک اطلاعاتی برای کاربران سولاریس آماده خواهد شد. خود شرکت سان پشتیبانی از این سرویس را بر عهده می‌گیرد.

نوکیا در جمع جامعه اپن‌سورس ( Linuxtoday.com)
شرکت نوکیا یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گوشی‌های تلفن همراه در جهان، تمـــایــل و عـلاقه فراوانی به نرم‌افزارهای آزاد دارد. تا کنون این شرکت چندین بــرنامه با مجوز آزاد را برای استفاده در گوشی‌های دارای سیستم‌عامل لینوکس عــرضه نموده و با مشارکت در پروژه Eclipse بـــر حضور خود در میان شرکت‌های حامی نرم‌افزارهای آزاد صحه گذاشت. آخـــرین اقـــدام ایــن شـــرکت در ایـــن راستــا، راه‌انـــــدازی ســـایت OpenSource.nokia.com بـه عنوان یک کانال میان توسعه‌دهنده‌گان نرم ‌فزارهای آزاد و قرار دادن خروجی‌های پروژه‌های اپن‌سورس این شرکت است.

MySQL 5.0 منتشر شد ( Linuxtoday.com)
نسخــه جـــدیدی از بانک اطلاعاتی معروف دنــیای اپن‌سورس منتشر شد. MySQL 5.0 با حمایت و مشارکت بیش از ۳۰ شرکت بزرگ نرم‌افزاری و برای ۱۰ سکوی سیستم‌عاملی گـوناگون عرضه شده است. مهمترین تغییر این نسخه، حرکت به سوی استاندارهای شناخته شده در بـــانـک‌های اطلاعاتی دنیا و پشتیبانی از قابلیت‌های بیشتری از بانک اطلاعاتی شرکت مایکروسافت، SQL Server و فناوریNET . در جهت تشویق کاربران ویندوز به بکارگیری MySQL می‌باشد.

انتشار نسخه‌های جدیدی از سه عضو خانواده TechnoTux.com) BSD)
در یـــک اتفاق جـــالب نسخه‌های جدیدی از سیستم‌عامل‌های FreeBSD، NetBSD و OpenBSD در این ماه منتشر شد. نسخه 6 سیستم‌عامل قدرتمند FreeBSD در مــاه نوامبر عرضه شد. در این نسخه اصلاحات و بهبودهای بسیار زیادی در مقایسه با نسخه 5 صورت گرفته است که مهمترین آنها بهبود کـــارائی لایه‌های سیستم‌فایل و دستـــرسی بــه سطوح دیسک و بهبود قابلیت‌های multi Thread و multiple CPU است. پشتــیـــبانی از تکنولوژی‌های شبـــکــه‌های بی‌سـیم (WireLess) و پـــروتکل امنیتی WPA از دیگر توانمندی‌های افزوده شده به FreeBSD در نسخه جدید می‌باشند. NetBSD 2.1 انتشار دیگری از این خانواده است که از ۵۴ معماری مختــلف در نسخه جدید خود پشتیبانی کرده و در نسخه جدید تغییرات قابل‌توجهی صورت گرفته است. هجدهمین انتشار OpenBSD بـــر روی CD و نـــوزدهمـین انتشار آن بر روی FTP صــورت گــرفــت و نسخه 3.8 به صورت عمومی منتشر شد. رکورد امنیتی OpenBSD همچنان در حد یک اشکال امنیتی remote در ۸ سال گذشته، در حالت نصب پیش‌گزیده باقی مانده است.


میثاق محمدی زاده misagh_m_z@yahoo.com

PDF Version

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.