ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:3
مجموع:مجموع:3
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

چند نکته کاربردی

(510 مجموع کلمات موجود در متن)
(5221 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

چند نکته کاربردی


نکته ۱: تغییر نام فایل‌ها به حروف کوچک
شاید گاهی اوقات مجبور باشید تا نــام تعداد زیادی فایل را که از حروف بزرگ تشکیل شده، به حروف کوچک تغییر دهید. قطعا انجام دستی این کار، بسیار آزار دهنـــده خــواهـــد بــود، مخصـوصا اینکه تعداد فایل‌ها هم زیاد باشد. با نوشتن یک اسکریپت کوچک به زبان پرل، به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید:

#!/usr/bin/perl -w
# Created by Ben Okopnik on Fri Jul 25 09:13:22 EDT 2003

die "Usage: ", $0 =~ /([^\/]+)$/, " <FILE[S]_TO_LOWERCASE>\n" unless @ARGV;
rename $_, lc for @ARGV

کافی است این اسکریپت را با نامی مانند lc.pl ذخیره کرده و از آن استفاده کنید. امکان بکارگیری * در ورودی نام فایل‌ها نیز وجود دارد. همچنین می‌توانید برای سهولت بیشتر آنرا در یک حلقه قرار دهید:

$ for x in *; do ~/lc.pl $x; done

نکته ۲: جدول مقایسه برنامه‌های کاربردی گنو/لینوکس و ویندوز
در صورتی که در گنو/لینوکس تازه‌کار هستــید، شــاید از دیـــدن لیــست مقـــایسه‌ای برنامه‌های کاربردی گنو/لینوکس و وینـــدوز بــدتان نیــاید. اینجا [۱] را ببینید. البته قبلا در سایت‌های دیگر نیز این جدول معرفی شده است، ولی با این حال خالی از لطف نیست.

نکته ۳: استخراج رشته‌های متنی از فایل‌های دودویی
شاید برایتان جالب باشد که دستوری به نام strings می‌تواند رشتــه‌های متنـــی را از درون فایل‌های دو دویی استخراج کند. مثلا می‌توانید به دنبال زمان کامپایل هسته نصب شده بر روی سیستم خود باشید:

$ strings /boot/vmlinuz-2.6.8-2-k7 | grep 200
2.6.8-2-k7 (horms@tabatha.lab.ultramonkey.org) #1 Thu May 19 18:03:29 JST 2005

نکته ۴: اگر فراموش کردید هنگام نصب swap ایجاد کنید!
پارتیشن swap در شرایطی که سیستم زیر بـــار است و برنامه‌های کـاربردی زیادی همزمان با هم باز هستند، می‌تواند نقش عمده‌ای در بهبود سرعت و عملکرد سیستم داشته باشد. ممــکن اســت هنـــگام نصـب فراموش کرده باشید این پارتیشن مهم را ایجاد کنید. مهم نیست. بسادگی می‌توانید آنرا پس از نصب نیز ایجاد کنید. کــافـــی است با استفاده از ابزارهایی مانند parted و cfdisk یک پارتیشن با حجم دو برابر RAM سیستم خود ایجاد کرده و سپس دستـــورات زیـــر را اجرا کنید:

# mkswap /dev/hdxx && swapon

کافی است بجای xx شماره دیسک سخت و پارتیشـــن مـــربـوطه را وارد کنید. مثلا hda6. سپس باید آنرا در فایل fstab خود نیز اضافه کنید. مانند خط زیر:

/dev/hdxx    none      swap  sw       0    0

نکته ۵: پاک کردن فایل‌ها bak
بسیاری از ویرایشگرهای متنی و حتی واژه پردازها مانند Kword بـــه صـــورت پیـــش گـــزیده پــس از هـر باز ذخیره فایل نسخه‌ای پشتیبان از آنرا با پسوند ~ ذخیره می‌کنند. با اینکه این ویژگی مفید است، ولی پس از مدتی می‌تـــواند مقدار زیادی از فضای دیسک سخت شما را اشغال کند. با استفاده از دستور زیر می‌توانید به سادگی این فایل‌ها را پاک کنید:

# cd / && find . -name '*~' -exec rm -fv {} \;

آلن باغومیان alan@technotux.com

PDF Version

[۱] http://linuxshop.ru/linuxbegin/win-lin-soft-en/table.shtml

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.