ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:3
مجموع:مجموع:3
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

یک ماه با اوپن سورس

(910 مجموع کلمات موجود در متن)
(4793 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

یک ماه با اوپن‌سورس (اخبار)

تغییر نام «طرح ملی لینوکس فارسی» به «طرح ملی نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز» ( FarsiLinux.org)
بر اساس پیشنهاد کارگروه فنی و مصوبه جلسه کار گروه راهبری مــورخه یـــازدهـم مهرماه ۸۴ نام «طرح ملی لینوکس فارسی» به «طرح ملی نرم‌افزارهای آزاد/ متن باز» تغییر پیدا کرد. روابط عمومی طـرح ملی لینوکس فارسی با بیان خبر فـــوق از تغییر دامنه این طرح به FOSS.ir نیز خبــر داد. عدم جامعیت نام «طرح ملی لینوکس فارسی» و گستـرش دامنه فعالیت‌های این طـــرح و اقدامات انجام گرفته برای توسعه و بومی‌سازی نرم‌افزارهای آزاد/متن باز مهمــترین دلــیـل ایـن تغییر نام ذکر شده است. از جمـــله اهداف اصلی می‌توان به بسترسازی سیستم‌عامل ملی بر اساس ســیــستم‌عامل گنو/لینوکس، رفع اشکالات پایه‌ای زبان فارسی در توسعه بین‌المللی سیستـــم‌عــامــل گنو/لینوکس، گستــرش کاربرد و فرهنگ‌سازی استفاده از نرم‌افزارهای آزاد/متن باز (FOSS) و جلوگیری از انحـــصــار نـــرم‌افزارهای اختصـــاصی در کشور، بین‌المللی‌سازی خروجی کلیه پروژه‌ها با هدف نهادینه کـــردن زبــان فــارســـی و ایــجــاد یــک جــایــگــزین برای انتخاب این سیستم‌عـــامل به عنوان بستـــر فناوری اطلاعات کشور و سایر نرم‌افزارهای پـــرکــاربـرد در صورت برخورد با عواملی چون اجرای قانون بین‌المللی کـــپــی‌رایت در ایران و اعمال تحریـــم‌های بیـن‌المللی توسط شرکت‌های آمریکایی همچون مایکروسافت اشاره کرد.

نسخه 0.7.1 واژه‌نامه xFarDic منتشر شد (TechnoTux)

اخبـــار انتشار نسخه جدیدی از این واژه‌نامه آزاد همیشه یکی از اخبار ماه می‌باشد و ایـــن نشــان‌دهنده پویایی پروژه و تلاش تهیه‌کنندگان آن برای رسیدن به رویای داشتن یک واژه‌نامه کامل و قدرتمند بـــر روی سکوی گنو/لینوکس است. در این نسخه یک اصــلاح کــوچک در سیستم پشتیبانی همزمان از چنــد بانک اطلاعاتی انجام شده، برای نخستین بار یک بانک واژه‌نامه آزاد تخصصی گنو/لینوکس کـــه بصـــورت انگلیسی بـــه انگلیسی می‌باشد، به همراه بسته واژه‌نامه ارائه شده، سیستم ترجمه پس از کپی در حافظه در صورتی Focus را روی پنجـــره بـرنامه منتقل می‌کند که واژه مورد نظر در بانک یافت شود و سیستم مرورگر برای نخستین و آخرین واژه نیز در منوی مرور اضافه شده است.


سومین سمینار آموزشی گروه LUGIR در مشهد نیز برگزار شد (TechnoTux)

ایــن سمیــنار کــه بــا نـــام «لینوکس در چند نگاه» در دانشـــکـده امور اقتصادی به مدت دو ساعت برگزار شده است، موضوعاتی بـا عناوین: تــاریخچه اوپن‌سورس، مقـــدمه‌ای بـــر هسته لینوکس، ویـــژگــی‌های نـرم‌افزارهای اوپن‌سورس، توانمندی‌های شبکه‌ای لینوکس، کپی‌رایت لینوکـــس، اهمیت لینوکس در ایــران و ... مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این سمینار بیش از ۱۱۰ نفر از مدیران فن‌آوری اطلاعات ادارات و سازمان‌های دولتـــی و شـرکت‌های فعال، دانشجویان و علاقه‌مندان حضور داشتند.


پدر Wiki از مایکروسافت به Eclipse رفت (Linux Today)

Ward Cunninghan پدر مفاهیـــم Wiki پــس از دو سال همکاری بـــا شـــرکــت مـایکروسافت، جامعه متن‌باز و ابزارهای اپن‌سورس را انتخاب کرد. Cunninghan که نتوانسه است به اهداف خود در مایکروسافت دست یابد بنیاد Eclipse را برای توسعه محیط‌های برنامه‌نویسی شیء گرا و CRC انتخاب کرده و رسمـا درخواست خود را به مسئولان مایکروسافت ارائه کرده است.


تجهیز شدن ۱۰۰۰ سیستم بانک هندی Canara به eWeek) RHEL)

Canara یکی از بـــزرگترین بانک‌های دولتی هند است کـــه مقر اصلــی آن در شهر بنگلور قرار دارد و در بسیـاری دیگر از شهرهای هند دارای شعبه است. بـــر اساس گزارش شرکت ردهت تا کنون بــیــش از ۵۰۰ سرور این بانک در شهرهای مختلف به سیستم‌عامل سرور این شرکت (RHEL) مهـــاجرت کـــرده و ۵۰۰ سیستم دیگر نــیـز در آینده‌ای نزدیک به این سیستم‌عامل مجهز خواهند شد. ۲۰۰ ســـرور دیگر چـــون کـــه از بــرنـامه‌های کاربردی یونیکس استفاده می‌کنند تغییر نخواهند کرد.


نصب لینوکس بر روی ۱۴۲۰۰۰ سیستم در مدارس چین (Linux Today)

بر اساس طـــرحی موسوم به School-to-School در مـــدارس چین، ۱۴۲۰۰۰ سیسـتم مجهز به سیستم‌عامل لینوکس RAYS LX در نـــه استان در اختیار دانش‌آموزان قــــرار گرفتند. سیســـتم عامل RAYS LX که یک توزیع لینوکس مبتنی بر دبیان است توسط بزرگترین شرکت فعال در زمینه سیستم‌عامل لینــوکس آن کشور یعنی Sun Wah Linux توسعه داده می‌شود. این طرح یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های تاریخ آموزشی این کشور است با هدف کاهش هزینه‌ها و عدم وابستگی به نرم‌افزارهای اختصاصی و پرورش نیـــروی متخصص مـــورد نیــاز کشـــور در حـــال اجـــرا است. آشنایی دانش‌آموزان با سیستم‌عامل لینوکس اولین هدف این طرح است.


فرار دولت ژاپن از مایکروسافت (eWeek)

به گزارش روزنامه اقتصادی Nihon Keizai Shimbun دولــت ژاپن با صادر کردن دستورالعمل‌هایی به وزارت‌خانه‌ها، آنها را ملزم به بررسی طرح‌های جاگزینی نرم‌فزارهای آزاد به‌ جـــای نـرم‌افزارهای شرکت مایکروسافت کرده است. مهاجرت به سکوی نرم‌افزارهای آزاد و سیستم‌عامل گنو/لینوکس و فرایند‌های بومـــی‌ســـازی نـــرم‌افزار و سیســتم‌عـــامل از جمله مهمترین طرح‌هایی هستند که کشورهایی مانند چین، کره جنوبی، هند و ژاپن برای آینده صنعت IT خود تدارک دیده‌اند.


اگر طرفدار توزیع‌های SuSE ، Mandriva و Ubuntu هستید ... (TechnoTux)

اگر طرفدار این توزیع‌ها هستید یـا اینکه از آنها استفاده می‌کنید و یا عاشق آزمایش توزیع لینوکس هستید خبر خوشحال کننده اینکه SuSE 10 ، Mandriva 2006 و Ubuntu 5.10 منتشر شدند. می‌تـــوانید بــا مراجعه به سایت‌های رسمی این توزیع‌ها از جدیدترین تغییرات و امکانات و قابلیت‌های افزدوه شده در این نسخه‌ها مطلع شوید.

انتشار راه‌انداز گرافیکی دیگری از شرکت TechnoTux) ATI)

توسعه‌دهندگان ATI، نسخه جدید دیگری از شتاب‌دهنده سه بعدی و اختـــصاصی خـود را که با نام CATALYST شناخته شده است را برای سیستم‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی منتشر ساختند. البـته این نسخه نیز مانند نسخه قبل به دو فرمت RPM و فـــرمــت اجرایی (RUN.) کـه همراه بـــا رابط نصب گرافیکی و قــابل نصب در توزیع‌های گوناگون بوده، ارائه شده است. تهیه‌کنندگان این نسخه از راه‌انداز، پشتیبانی برای توسعه OpenGL را نیز اضافه کرده‌اند.


مایکروسافت: منتشر نمی‌کنم (TechnoTux)

مایکروسافت بــا وجود مطالعه‌ی فعالانه‌ درباره‌ی نحوه‌ی کار سیستم عاملهای‌ لینوکس (در آزمـــایشــگاه لیـنوکس خود)، اعـــلام کرده‌است کـــه نسخه‌ی ویژه‌ای از مجمـــوعه اداری خود را برای سیستم‌عامـــل رقیـب ارائه نخواهد کرد. ‌یکی از ‌نمایندگان مایکروسافت،‌ در میـــزگردی گفته‌ اســت کـــه ایــن شـــرکت در حـال حاضر بر ویندوز متمرکز است و فعلا هیچ برنامه‌ای در زمینه‌ی گسترش یا ساخت نسخه‌ای از مــجمــوعه اداری خود (MS-Office) برای لینوکس ندارد.‌موضوع بحث در کنفرانس مـــذکور پاسخ به این پرســـش بوده ‌اســـت کـــه آیــا توسعه‌ی نرم‌افزار‌های آزاد،‌به ایجاد نرم‌افزار اختصاصی می‌انجامد و یا عکس این جریان برقرار است.


فایرفاکس بهترین محصول سال ۲۰۰۵ (TechnoTux)

مرورگر محبوب Firefox به انتخاب مجله PC WORLD بهترین محصول سال ۲۰۰۵ شناخته شد.‌ علاوه بر فایرفاکس، توزیع گنو/لینوکس Ubuntu در مقام بیست و ششم و دیگر محصول بنیاد Mozilla یعنی Thunderbird در مقام بیست و هشتم بهترین ۱۰۰ محصول سال ۲۰۰۵ قرار گرفتند.


OpenOffice.org نسخه 2.0 ارائه شد (TechnoTux)
انتظار به پایان رسید و نسخه نهایی OpenOffice.org 2.0 ارائه شد. در این نسخه بهینه سازی‌ها و تغییرات زیادی صورت گرفته است که مهمترین آنها اضـــافه شـدن OpenOffice.org Base که یک نرم‌افزار بانک اطلاعاتی مبتنی بر فایل است، می‌باشد. این نسخه بر خلاف نسخه‌های پیشیــن بـــرای گنــو/لینوکس بـــه صورت فایل rpm ارائه شده است. به زودی شاهد بکارگیری این نسخه در توزیع‌های جدید گنو/لینوکس خواهیم بود. خبر خــوش دیگر آنکه بسیاری از مشکلات ریز و درشت فارسی در این نسخه برطرف شده‌اند.میثاق محمدی‌زاده Misagh_m_z@yahoo.com

PDF Version

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.