ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:12
مجموع:مجموع:12
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

آشنایی با Subversion بخش اول

(1049 مجموع کلمات موجود در متن)
(8476 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

آشنایی با Subversion بخش اول


ورژن کنترل به معنای هنر مدیریت تغییرات اطلاعات می‌باشد. بــرنـامه نویسان در حین طراحی یک پروژه اغلب ساعتهای زیادی را صرف ساختن فایل‌های جــدید کرده و پس از ساخت این فایلها تغییرات زیادی را طی روزهای متمادی در تک تک این فایل‌ها اعمال می نمایند. بنــابر این می‌توان گفت که هر فایلی از پروژه از بدو تولد تا زمان بلوغ (تکمیل شدن نهایی) بارها تغییر پیدا می‌کند که حتی در مواردی به خاطر اشتباهات برنامه نویسی، برنــامــه نویس نــاچــار می‌شود از نسخه قبلی و یا حتی چند نسخــه قبــلی یــک فــایـل استفاده کند. در برنامه نویسی کلاسیک ایرانی، برنامه نویس اگر خیلی محتاط باشد قبل از اعمال تغییرات در یک فایل، یک کپی از آنرا در مکانی دیگر ذخیره کرده و تغییرات خود را در فایل اصلی اعمال می‌نماید تــا اگـر در حین برنامه نویسی مشکلی پیش آمد و او نتوانست آن فایل را از آنی که قبلا بوده است بهتر نماید، لااقل نسخه قبلی را کــه در جــایـی ذخیره کرده بود به مکان اصلی برگردانده و در واقع کار او پیامد منفی نداشته باشد. این روش حتی برای برنامه نویس تنــها و تک نفره ما نیز نمی‌تواند چــندان مفید باشد. به عنوان مثال ممکن است او پس از انجام چندین سری تغییرات در طــی روزهــای مختــلف و هـر بار پاک کردن آن فایل پشتیبان کپی شده در مکان دیــگــر، متــوجــه شــود کــه کــلا با اصــل تغییر مخالف بوده و همان فایل اولی که چند روز پیش با آن کـــار می‌کـــرده را دوباره می‌خـواهد به سیستم برگرداند. تنها مشکل اینجاست که او هر بار پس از انجام تغییرات و اطمینان از صحت فایل، آن فایل پشتیبان را پاک کرده است و به بیان دیـگر او هر بار تنها یک نسخه از آخرین ورژن فایل مورد بحث را در جای دیگر نگاهداری می‌کرده است. بنـابر این توقع بسیار نابجایی است اگر از او بخواهیم که مثلا نسخه ۵۰ روز پیش از یک فایل را به سیستم باز گرداند، به ایـــن دلیل کــه او بــارها ایـــن فــایل را تغییر داده و هر بار برای هر تغییر فایل پشتیبان جدید را جایگزین فایل پشتیبان قبلی کرده است.

اگــر بخــواهیم کمی واقــع بینانه تر به قضیه نگاه کنیم، مساله از اینی که هست هم بسیار مشکل تر خواهد شد! کدام پروژه را میشناسید که تنــها یــک بــرنــامه نــویس داشته باشد؟! یــک پــروژه IT معــمولا از چندین و چند برنامه نویس و گــرافیــست و تهیه کننده خبر و ... تشکیل شده است. در سیستــم بـرنامه نویسی کلاسیک ایرانی تمام این افراد را در اتاقی گرد هم جمع کرده و از آنها می‌خــواهند کــه در مجـاورت و مصاحبت همدیگر کار خود را انجام دهند، در صورتی که قـــرار دادن برنامه نویسان و کلا افراد تولید کننده در کنار همدیگر بصورتی که دائم ناچار به صحبت و مداخله در کار یکدیگر باشند بسیار کار اشتباهیست و بــازدهــی را بسیار پایین می‌آورد. وقتــی کـه ما صحبت از ماژولاریتی در برنامه نویسی می‌کنیم، وقتی کــه می‌گوییم هــر قسمت از بـرنامه باید مستقل از قسمت دیگر طراحی شود و بصورت یک جعبه سیاه عمل کند، نباید فراموش کنیم که عین همین مفاهیم نیز در وهله اول باید برای خود ما صادق باشد تا بتوانیم آنها را عملا در زندگی و برنامه خود پیاده کنیم.

ولی آیا واقعا می‌توان بــرنامــه نــویسان را از هــم جدا کرده و از آنها توقع داشت که بدون دخالت در کار یکدیگر کار کنند؟ فرض کنید دو برنامه نویس در آن واحد در حال کار بــــر روی یک قسمت از پروژه باشند، و حـتی بدتر فرض کنید این دو در حــال کـار بر روی یک فایل مشترک باشند. خوب، چه تضمینی وجود دارد که این دو از نتایج کار یکدیگر مطلع شوند قبل از آنکه تغییرات یکدیگر در فــایــل مشترک را از بیـن بـبـرند و یــا اینکه دوباره کاری انجام دهند و برنامه نویس اول کاری را که برنامه نویس دوم همین الان تمام کرده را مجدد انجـــام دهــد؟ او کــه نمی‌دانــد برنامه نویس دوم مثلا خط پنجم تا صدم را اصلاح کرده است، خوب، او ممکن است عین همین کار را دوباره انجام دهد و یـا حتی بدتر ممکن است تغییرات خود را در خــطوط اول تا پنجم جوری اعمال نماید که کل کار برنامه نویس دوم زیر سوال برود، به گونه‌ای کـه مثلا متغیرهایی که برنامه نویس دوم در کار خود استفاده کرده است را، او در خطوط قبل تر پاک نماید!


با تمام این تفاسیر چیزی کـه مشخص است این است که ما به یک سیستم مکانیزه و خودکار نیاز داریم تا بتواند امکانات زیر را برای ما فراهم کند:


  • ذخیره تمام نسخه های یک فایل از بدو ایجاد تا هنگام پایان توسعه آن فایل

  • قابلیت دادن آمـارها و گزارشات مختلف از یک فایل/شاخه خاص، چون مشخص کردن تمام تغییرات داده شده روی آن فایل/شاخه، نمایش پیغامهای log و نام کاربرانی که این تغییرات را اعمال کرده اند و تاریخ هر تغییر.

  • امکان بــرگــرداندن هــر فایل به نسخه‌های قبــلی، بــه صورتی که کاربر بتواند فایل a را مثلا به ۳۰ نسخه قبل تر برگرداند.

  • امکان مقــایسه بین ورژنهای مختلف یک فایل و نمایش تغییراتی که فایل طی عبور از نسخه x به نسخه y داشته است.

  • جلوگیــری از تصــادم دو نسخه مختلف یک فایل؛ بـصــورتی که اگر دو کاربر در آن واحد مشغول کار بر روی آن فایل باشند، تغییرات کاربر اول موجب از بین رفتن تغییرات کاربر دوم نشود و بالعکس.

  • امـکان مطلع کردن کاربران مختلفی که بر روی پروژه مشترکی کار می‌کنند از تغــییری که در یکی از فایلهای پروژه توسط یکی از کاربران به وجود آمده است (به عنوان مثال توسط email، فاکس و ...).

  • امنیــت و دقت بسیار بالا، در حــدی کـه کل پروژه در این سیستم ذخیره شود و کاربران با خیال راحت بتوانند با آن کار کنند بدون خطر از میان رفتن فایلها و یا گم شدن فایلی خاص.

  • امــکان مشخص کردن مدیران پروژه بصورتی که کاربران پس از معرفی هر تغییر به فایل یا فایلهای سیستم منتظر تایید مدیران بمانند قبــل از اینــکه ایــن تغیــیرات واقعا در سیستم اعمال شود (هر چند که در صورت بروز هر گونه مشکلی ما قطعا می‌توانیم سیستم را به ورژنهای گـذشته برگردانیم و از فایلهای ورژنهای گذشته استفاده کنیم، چون همانطور که در بالا ذکر شد این سیستم باید بتواند در هر لحظه ما را در تونل زمان به عقب و یا جلو ببرد)


حال که به ضرورت کنترل ورژن و سیستمی که بتواند ایــن امـکـانات را بــرای مــا بوجود آورد پی بردیم، در قسمت بعد به معرفـــی روش‌های مختلف کنـتـرل ورژن و نرم افزارهایی کــه در ایـن زمینه وجود دارند و جدیدترین آنها یعنی subversion می‌پردازیم. لازم به ذکر است که هر چند ما در تمامی مثال‌های بـالا از یک پروژه برنامه نویسی و برنامه نویسان تحت آن به عنوان کاربران خود یاد کردیم، ولی ناگفته پیداست کــه این سیستم برای هر پروژه ای که تیمی بیشتر از یک نفر دارد و کار آنها باعث تغییرات منظمی در فایل‌ها می‌شود، می‌تواند مفید باشد. فــایـلهای مـورد بحث می‌توانند فایلهای متنی، عکس، موسیقی، فیلم و یا هـــر فایل دیگری باشنـد. بــه بیان دیگر این سیستم برای تمام توسعه دهندگان مفید است، اعم از موسیقی دانان، تهیه کنندگان فیلم، شیمیدانان و یا هـــر گــروه توسعه دهنده دیگری. دلیـل استفاده از پروژه‌های برنامه نویسی و بالاخص برنامه نویس به عنوان کاربر در اینجا همانا این حقیقت است که ایــن گــروهها یـکی از فعالترین گروهها در زمینه توسعه و تغییرات منظم و مورچه ای در فایلها می‌باشند.

بیژن هومند

PDF Version

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.