ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:3
مجموع:مجموع:3
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

آشنایی با لینوس توروالدز

(1575 مجموع کلمات موجود در متن)
(7572 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

لینوس توروالدز (Linus Benedict Torvalds)

مشخصات فردی
لینوس توروالدز محقق رایانه‌ای و شخصیت معروف در اینترنت.
متولد ۲۸ دسامبر ۱۹۶۹.
مکان تولد: هلسینکی فنلاند.
هسته سیستم عامل گنو/لینوکس دلیل اصلی برای معروفیت.

آقای توروالدز در سال ۱۹۹۱ در کالج دانشگاه هلسینکی فنلاند مشغول به تحصیل بـــود. شــروع کار او با سیستم عامل یونیکس بود٬ کــد اصلی هسته لینوکس را برای سیستمهای جــدیــد x86 نوشت که بعدها بـــه لینـوکس تغییر پیدا کرد. ســـورس هسته را بـــه صورت آزاد در اختیار دیگران قرار داد و این کار او را به عنوان یک قهرمان در جامعه معروف کــــرد و کاربران متعددی در ســطح دنیـــا مشغول بـه توسعه ٬ اشکال‌زدایی و استفاده از این هسته سیستم عامل شدند. او به دیگران اجازه می‌داد تا این هسته را برای استفاده‌های دیگـــر از جمـــله استفاده‌های شخصی تغییر داده و برای کارهای خودشان به کار گیرند. برای اطالاعات کامل‌تر می‌توانید از این چهار آدرس زیر استفاده کنید.
اطلاعات کلی در مورد سیستم [۱] اطلاعات مفـید و ساده در مورد به وجود آورنده این هسته [۲] سوال و جوابهای رایج در مورد آقای توروالز [۳] انجمن بازمتن که می‌توانید اطلاعات گوناگونی در این زمینه را بدست آورید. [۴]


لینوس توروالدز بــا برنامه‌نویسی لینوکس ٬ هسته سیستم عامـــل شـــروع بــه کــار کـــرد و در حال حاضر به عنوان یک سرپرست مادم‌العمر مشغول به مدیریت پروژه‌ای است که خود شروع کننده آن بود.
لینوکس [۵] با الهام از هسته و سیستم‌عامل مینیکس اندرو تاننباوم طراحی شد. آقـــای توروالدز یونیکسی قابل اجرا بر روی رایانه شخصی خودش می‌خواست. طراحی اصلی لینوکس با صرف وقت و امکانات شخصی خودش انجام شد.

بیوگرافی
لینوکس توروالدز در هلسینکی پایتخت فنلاند از پدر و مادری به نام Nils و Anna بـــه دنیا آمد. نـــوه Ole Torvalds . پدر و مادر او در دهه ۱۹۶۰ در دانشکده هلسینکی فعـــالیت سیاسی داشتند. پـدرش یک کومونیست بود و در دهه ۱۹۷۰ یک سال در روسیه زندگی کرد. این امر باعث شد تا بچه‌ها او را به خاطر افکار پدرش اذیت کنند.

خانواده او جـــزو ۶٪ اقلیت سوئدی زبان در فنلاند هستند. نــام او از linus pauling گرفته شده. از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۶ در دانشکده هلسینکی مشغول به تـــحصیل بود و نهایت با بهترین نمرات در رشته مهندسی رایانه فارغ التــحــصیل شد. او پایان‌نامه‌ای درباره لینوکس و با عنوان «لینوکس: یک سیستم عامل قابل انتقال ارائه کرد».

علاقه او بـــه رایـــانه بـــا یــک Commodore VIC-20 شــروع شد که از پدربزرگ مادری اش Leo Waldemar ThÃrnqvist پروفسور آمار در دانشکده هلسینکی به ارث برده بود. بعد از VIC-20 او Sinclair QL تهیه کرد و زمان زیادی را برای اصلاح و دست‌کاری کدهای سیستم عــــامــل آن صرف کرد. حاصل کار یک اسمبلر و ویرایشگر متن برای QL بود همچنین بازی Pac Man که نـــام خـــود را از بــازی Cool Man گرفته بود.

آقـــای تــوروالدز بـــه اتفاق همسرش سالها در San Jose کالیفرنیا زندگی کرده است. همــسرش را اولــیــن بـار در پائیز ۱۹۹۳ ملاقات کـــرد. اســـم گـــربه او Randi است، نــامی که از Mithrandir گرفته شده. نام الفی گندالف در کتاب ارباب حلقـــه‌ها. ۳ دختــر بــه نامــهــای Patricia Miranda متــولد ۵ دسامبر ۱۹۹۶، Daniela Yolanda مـتولد ۱۶ آوریل ۱۹۹۸ و Celeste Amanda متولد ۲۰ نوامبر ۲۰۰۰ دارد. در ژوئـــن ۲۰۰۴ خـــانه‌ای در Lake Oswego, Oregon تهیه کرد و بچه‌های خود را در همین محل به مدرسه فرستاد.

او از فوریه ۱۹۹۷ تـــا ژوئن ۲۰۰۳ برای شرکت Transmeta کار می‌کــرد. در حال حاضر در آزمایشگاه توسعه متن‌باز که بر اساس کنسرسیومBeaverton, Oregon تشکیل شده ٬ فعالیت می‌کند. بـــه همــراه خانواده به Portland, Oregon نقل مکان کرد تا به محل کار خود نزدیک‌تر باشد.

پنگوئن خوش یمن و مورد علاقه او به تاکس (Tux) معـــروف است و این امر باعث شد تا این نام در جامعه لینوکس کارها نیز مورد استفاده قرار گیـــرد. (قابل توجه دوستانی که بارها درباره نام و معنی IranTux و سایتهایی با نام مشابه سوال کرده‌اند!)

قــانون و قاعده لینوس برگرفته از خود توروالدز است منتها این عقاید از سـرچشمه‌ای بــه نــام Eric S. Raymond و کتاب معروف The Cathedral and the Bazaar گرفته شده است. وی معتقد است که اگــر دقت کافـــی روی مــوضوعی باشد (تعداد زیادی از افراد جامعه که یک برنامه را بررسی و تصحیح می‌کنند) باگها کمتر می‌شوند. وجـود تعداد زیاد افرادی که روی یک موضوع کار می‌کنند و مهارت کافی آنها٬ باعث می‌شود که ایرادی از چشمها پنهان نماند. استالمن و توروالدز به فیزیولوژی بازمتن اعتقاد دارند و این براساس باورهای شخصی این دو شکل گرفته است.

برخلاف عده زیادی از جامعه نرم‌افزاری بازمتن٬ آقـای توروالدز علاقه‌ای به نوشتن و ایجاد بحث برای نرم‌افزاهای رقابتی را ندارد. به خصوص شرکت نرم‌افزاری کاملا تجاری مانند مایکروسافت٬ بــه وجود آورنده سیستم عامل ۱۰۰٪ تجاری ویندوز. او بــه نوعـی یک فرد بی‌طرف محسوب می‌شود تا آنجایی که مورد نقد پروژه گنو قرار گرفته است. به خصوص کارهای او برای نرم‌فزارهای دارای حـــق مـــالکیــت مانـند شرکت Transmeta و استفاده یا به نوعی طرفداری از Bitkeeper. بعضی مواقع او مخالفــت خود را درباره یک موضـوع بیان می‌کند و برای آن نقدی می‌نویسد. برای مثال برای موضوعات مطرح شده‌ای که مخالف لینوکس هستند، مانند جریان مایکروسافت و SCO . همچنین نــقــد او دربـــاره Sun Microsystems و سیستم عامل‌اش که مخالف با هرنوع آزادی و متن‌باز است. این شرکت علاقه‌ای به استفاده شدن سیستم مذکور برای استفاده کاربران٬ بدون اجازه شرکت را نــدارد. آقای توروالدز اعتقاد دارد که شرکت سان زمان زیادی را بـــرای توسعه این سیستم صرف کرده تا به این جا برسد اما مشکلاتی نظیر دستگاهای جانبی متصل شده بـــه سـیستم ٬ همیشه وجود دارند . او در مصاحبه‌ای با CNET news.com اظهار داشت: اگــر فکر می‌کـــنید کـــه لینوکس با بعضی دستگاهای جانبی مشکل دارد٬ بهـــتر اســـت بـــا دقـــت بـــه سیـــستــم عامل سان و سیستمهای سری x86 به پشتیبانی نرم‌افزاری از دستگاههای جانبی دقت کنید. به نوعی منظور او پشتیبانی و درایور نویسی جامعه بازمتن باشد که برای انواع دستگاها در حال توسعه است و روز به روز کامل‌تر می‌شود. البــته شرکت سان در حال حاضر فعالیتهای مثبتی در جهت متن‌باز از خود نشان داده است.

به عنوان مثال طی یــک نــامه الکترونیکی بــا یـکی از مهندسین ارشد مایکروسافت Craig Mundie ٬ منتقد سیستمهای متن‌باز که معتقد است این نوع سیستمها به نوعی با مالکیت معنوی و حقوق افـــراد مغـایرت دارد٬ مثال بسیار زیبایی را عنوان کــــرد. «آیـــا نـــام آقــای اسحاق نیـــوتون را شنیدید؟ او تنــها بـــه خاطر کشف قوانین مکانیکی و یا قانون معروف جاذبه، قانونی که با داستان افتادن یک سیب از درخت آغاز شد و بسیاری از مردم آن را به خاطر دارند و او را به این علت می‌شناسند٬ شهرت خود را بدست نیاورد. بلکه او مــرد بزرگی بود که کشف این موضوع را برای دیگران بیان کرد. اگر من قادر به دیدن آینده باشم ٬ به خاطـــر ایـن است که بر روی شانه‌های بزرگان تکیه کرده‌ام. بعد ازگذشت چیزی حدود ۳۰۰ ســـال هنـــوز نــام او بـر سر زبانها است در حالی که به تنهایی در اتاقی کوچک به وضع نامناسبی از این دنیا رفت.» به راستی اگر گذشتگان اطلاعات خود را به انحصار در می‌آوردند آیا ما می‌توانستیم به چنین دست‌اوردهایی امروزی دست پیدا کنیم؟


ارتباطLinus و Linux
در اصل آقای توروالدز از Minix بر روی رایانه خود استفاده می‌کرد کـــه بعدها آن را با سیســتم خـــودش عوض کرد. اسم پروژه لینوکس به این صورت انتخاب شد minix مخصوص linus. امــا بــه نظـــر می‌رسید کـه این نام مقداری خودپسندانه است. پس به نام دیگری مانند Freax فکـــر کــرد. نــامی که از ترکیب free و freak و حرف X که مخفف یا مشابهی برای کلمه UNIX ٬ تشکیل شده است. یکی از دوستـــان او Ari Lemmke بـــه تشویق او پــرداخـــت تــا آن را روی شبکه و در دسترس دیگران قرار دهد و امکان دانلود آن راحــت باشد. منــتها Ari از این اسم جدید freax استقبال نکرد و بر روی FTP Server خود شاخه‌ای به نام linux برای این کار اختصاص داد و در اختیار آقای توروالدز قــرار داد. در اوت ســـال ۱۹۹۱ [۶] لینوکس را بر روی comp.os.minix ٬ یک گروه خبری (USENET) منتشر کرد.

تنـــها ۲٪ از لینوکس کنونی توسط آقای توروالـــدز نوشته شده است. تصــور کنـید کدهایی که توسط افراد دیگری نوشته شده‌اند و کارهایی که باید برای بهینه کردن٬ همـــاهنگی ٬ همــخوانی و جاگذاری کدهای نوشته با لینوکس انجام شود. سیستم عاملهای دیگر از برنامه‌هایی مــانند X Window System ٬ GCC و مدیریت بسته‌ها استفاده می‌کردند. توزیعهای دیگری از لینــوکس از هسته سفارشی شده خودشان استفاده می‌کردند. توروالدز باید سعی می‌کرد تا لینوکس را بدون وابستگی و مســتقل از برنـــامه‌های جانبی دیگــر نگهداری کند حتی در تــقــابــل بـــا تــوســعه‌دهندگان آنها. هسـته با برنامه‌نویسی و مدیریت او نوشته شد و زمانی که این هسته با برنامه‌های زیــاد و متفاوتی که مهمترین آنها از آن پروژه گنو (GNU) بود، ترکیب شد، توزیعهای متفاوت لینوکس را به وجود آورد. عده‌ای از مردم به همین خاطر این سیستم‌عامل به وجود آمده را لینوکس خواندند و عده‌ای دیگر گنو/لینوکس. آقــای توروالدز همچون آقای ریچارد استالمن به وجود آورنده گنو ٬ در جهت حمایت تنها نام آن را گنو/لینوکس می‌داند و عقیده دارد این مناسب‌ترین نام بـــرای تــوزیهایی است که بر اساس گنو تشکیل شده‌اند. شما نیز همواره نام این سیستم‌عامل را گنو/لینوکس ادا کنید.

آقــای توروالدز مالکیت شخصی لینوکس را در اختیار دارد و یک سازمان غیر انتفاعی بین‌المللی نیز بر روی آن نظارت دارد تا سوء استفاده‌ای انجام نشود. شاید نیازی به نظارت و مراقبت نداشته باشد! با توجه به این همه چشم بینا که بر روی این پروژه دوخته شده ٬ سوء استفاده از آن بسیار مشکــل اســت. او بـــرای این کار از جامعه لینوکس در تمام دنیا کمک می‌گیرد. با توجه به فلسفه گنو او علاقه‌ای به وجـــود یک علامت تجاری بـرای لینوکس نداشت اما در سال ۱۹۹۵ او باید ایــن امر یعنی ثبت علامت تجاری برای لینوکس، را می‌پذیرفت چرا که عده‌ای اقدام به ثبت لینوکس برای خودشان کردند و این تهدیدی برای تحریم و بایکوت لینوکس محبوب جامعه و توروالدز بود.


رسمیت پیدا کردن
تعدادی از طرفداران لینوکس او را به عنـــوان یـک نوع خدا قبول دارند. (مترجم: این یک اصطلاح است٬ در زبـان عامیانه به یک نفر که در کــاری خبره اســت با این لقب از او یاد می‌کنند و این ربطی به اعتقادات دینی آنها ندارد و تنها یک اصطلاح اشتباه است که در بین مردم جاافتاده است.)

در نشریه Time ٬ رای‌گیری برای شخصیت محبــوب کشــور در ســال ۲۰۰۰ مقام ۱۷‌ام را آورد. جایزه Takeda را به خاطر جامعه و همچنین از نظر اقتصادی با ریچارد استالمن و Ken Sakamura به اشتراک گذارد. در سال ۲۰۰۴ به عنوان یکی از پرنفوذ‌ترین افراد در دنیا معرفی شد. در یک پرس و جو در سال ۲۰۰۴ میـــلادی برای ۱۰۰نفر از بهترین افراد فنلاند در طی سالها٬ بـــه مقام ۱۶‌ام دست یـــافت. در ســـال ۲۰۰۵ در یک بررسی در BusinessWeek به عنوان یکی از بهترین مدیران معرفی شد.

مترجم : محمد درویش md@janane.com

منبع : http://en.wikipedia.org/wiki/Linus_Torvalds

PDF Version

[۱] http://www2.linuxjournal.com/

[۲] http://www.linux.org/info/linus.html

[۳] http://www.catb.org/%7Eesr/faqs/linus/

[۴] http://www.publicknowledge.org/

[۵]

لینوکس: طبق گفته‌های آقای استالمن طی مقاله‌ای کـــه در شمــــاره‌هــای گــذشته منتشر شد. لینوکس تنها هسته سیستم عامل گنو/لینوکس است. بنابراین لینوکس در این متن به معنای هسته سیستم‌عامل گنو/لینوکس آورده شده.


[۶] http://groups.google.com/groups?hl=en&selm=1991Aug25.205708.9541%40klaava.Helsinki.FI

[۷] http://slashdot.org/articles/00/01/19/0828245.shtml

[۸] http://www.cs.helsinki.fi/%7Etorvalds صفحه خانگی لینوکس توروالدز

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.