ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:6
مجموع:مجموع:6
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

مقایسه‌ای بین GPL و Microsoft EULA - بخش دوم

(1332 مجموع کلمات موجود در متن)
(5918 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

مقایسه‌ای بین GPL و Microsoft EULA - بخش دوم

در این شماره به ادامه مقایسه این دو مجوز بــه عــنـوان نمایــندگان دو طرز فکر برجسته و تا حد زیادی مخالف موجود در زمینه کامپیوتر می‌پردازیم.


۸ – استفاده برای ذخیره‌سازی/شبکه. شـما مجــازید نسخه‌ای از نــرم‌افزار را بر روی یک وسیله دخیره‌سازی اطلاعات از قبیل یک سرور شبکه تنها به منظور نــصــب یا اجـــرا کردن محصول بر روی کامپیوترهای ایستگاه کاری خود در یک شبکه داخلی ذخیره یا نصب کنید، در عیــن حــال شما موظفید بــرای هـر ایستگاه کاری مجزا که بر روی/یا از طریق آن محصول نصب یا استفاده شده، مورد دسترسی قرار گرفته، نمایش داده شده یا اجرا می‌شود مجوزی اضافه تهیه کنید. یک مجوز برای محصول نمی‌تواند در آن واحد برای ایستگاههای کاری مختلف مورد استفاده قرار گرفته یا به اشتراک گذاشته شود.


تحلیل

مایکروسافت اجازه ذخیره‌سازی محتوای رســـانه مورد نظـر بر روی یک نقطه مرکزی (یک سرور) برای نصبهای بعدی یا بر روی کامپیوترهای دیگر را می‌دهد. شما موظفید برای آن کامپیوترها مجوزهای جداگانه‌ای تهیه کنید.


۹ – حفظ حقوق (Reservation of Rights). مایکروســافت تمـام حقوقی را که به صورت صریح در EULA اظهار نشده‌اند را برای خود محفوظ میشمارد.


تحلیل

اگر هرگونه حقوقی صریحاً در این مجوز به شما داده نشده باشد، این حقوق متعلق به مایکروسافت است و نه شما.


۱۰ – ارتــقــاء. برای استفاده از محصــولــی که به عنوان ارتقاء شناخته می‌شود، ابـتدا باید محصول فعلی شما به عنوان دارای صلاحیت برای ارتقا شناخته شود. پس از ارتقا شما حق ندارید از محصولی کـه مبنای صلاحیت ارتقاء را ایجاد کرده استفاده کنید.


تحلیل

هنگامی که شما ارتقا یــک محصــول را خــریــداری و نصب کـردید، دیگر حق نصب یا استفاده از نسخه موجود نرم‌افزار را ندارید.

در حقیقت، این موضوع ممکن است در صورتیکه شــما بـــا نــرم‌افزارهایی روبرو شوید که نمی‌توانند بر روی نسخه جدید به خوبی کار کنـند مساله‌ساز شود زیرا شما به طور صریح از استفاده نسخه قدیمی (که به خوبی هم کار می‌کند) پس از نصب ارتــقاء مــنع شده‌اید. بـه نظــر می‌رســد ایــن مـوضــوع بدون توجه به این امر باشد که ممکن است هر دوی این سیستم‌عاملها بـــر روی یـــک کامپیوتر نــصـــب شده باشــنــد (به عنـوان مثال dual boot) و در نتیجه با عبارت «بر روی چند کامپیوتر نصب نکنید» که در بخشی دیگر از EULA آمده است تناقض نـداشته باشد. این موضوع می‌تواند در کشوری مانند ایران با توجه به انبوهی از نرم‌افزارهای تخصصی که صرفا با ویندوز ۹۸ کار می‌کنند بسیار جالب باشد!


۱۱ – خدمات/نرم‌افزارهای اضافی. ایــن EULA در مــورد ارتقاءها، ملحقات، اجزای اضافه شده یا خدمات اینترنتی محصول که مایکروسافت به شما ارائه کرده یا پس از تاریخ دریــافـت نسخه اولیه در دسترس شما قرار می‌دهد نیز صدق می‌کند مگر آنکه خود مــا خــلاف ایــن مـوضوع را به همراه ارتقا، قسمت اضافه، ملحقات یا... اظهار کنیم. مایکروسافت حق قطع کردن هر گونه خدمات اینترنتی کـه به شما ارائه شده یا از طریق استفاده از محصول در دسترس شما قرار گرفته را برای خود محفوظ میدارد.


تحلیل

تمامی ارتقاءها و ترمیم‌های انجام شده بـــر روی نــرم‌افزاری که تحت پوشش این مجوز است نیز تحت پوشش این مجوز خواهد بود مگر اینکه مایکروسافت در مجوز خود تغییری بدهد.

مایکروسافت هیچگونه‌ای ادعایی ندارد که مجوزهای ارتــقــاء یــافــته آن خصــوصــیات مجوز فعلی را حفظ کنند. در نتیجه مایکروسافت ممکن است (به عنوان مثال برای اشکالات جدی در نرم‌افزار) مجوزهایی تولید کند که مشکل‌ساز یا بیش از حد یک‌جانبه باشند. به هر حال شما قادر نخواهید بـود کاری در این مورد انجام دهید زیرا ممکن است در موقعیتی باشید که ناچار به نصب این ارتقاءهای بسیار مهم باشید.


۱۲– انتقال (داخلی). شمــا مجــازید محصول را بـه کامپیوتری دیگر در ایستگاه کاری خود منتقل کنید. پس از انتقال شما باید محصول را کاملاً از کامپیوتر قبلی حذف کنید.


تحلیل

اگر شما محصول تحت پوشش این مجوز را بر روی کامپیوتر دیگری نصب کنید باید آن را از روی کامپیوتر اولی پاک کنید.


۱۳ – انتقال بــه شخص ثالث. استفاده کننده اولــیه از محصول مجــاز است یک بار آن را به یک استفاده‌کننده دیگر منتقل کند. این انتقال باید شامل تمام اجزاء، رســانه، مــوارد کاغذی یعنی همین مجوز و در صورت کاربرد داشتن گواهی تایید (Certificate of Authenticity) باشد.


تحلیل

شمــا قادرید (در صورتی که اولین صاحب نرم‌افزار باشید) آن را به شخص دیــگــری بخشیده یا بفروشید. این موضوع تنها یک بار ممکن است. این به آن معناست که در صورتی که شما این نرم‌افزار را از شخصی که نرم‌افزار را از مایکروسافت یا از یــک فروشنده خــریده است خــریداری کنید، قـــادر نخــواهید بود نرم‌افزار را به شخص دیگری بخشیده یا بفروشید. در صورتی که شما نرم‌افزار خود را به شخص دیگری بدهید، شما موظفید آن نرم‌افزار را از کامپیوتر خود حذف کنید.


۱۴ – انتقال ممکن است به صورت غیرمستقیم یــا ارسـالی باشد. قبل از انجام انتقال، کاربر نهایی که محصول را دریافت می‌کند باید با تمامی موارد موجود در این EULA موافقت کند.


تحلیل

شما باید موافقت شخصی را که این نرم‌افزار را به او بخشیده یا می‌فروشید با این مجوز جلب کنید. مجوز صحبتی در این مورد که این امر چگونه باید انجام شود نمی‌کند.


۱۵– ممنوعیت اجاره. شما مجاز نیستید این محصول را اجاره داده، قرض داده یا از آن برای میزبانی خدمات برای اشخاص ثالث استفاده کنید.


تحلیل

شــما مجاز نیـستـید ایــن محصـول را به شخص دیگری قرض داده یا اجاره دهید. شما حق ندارید این نرم‌افزار را از طریق شکلی از دسترسی از راه دور در یک نسخه مبتنی بــر شبــکـه (web-hosted) در دسترس دیگران قـــرار دهید. می‌توان نتیجه گرفت تنها راه دادن نسخه خود به دیگری، فــروختن یــا بخشیدن آن و پاک کردن آن به صورت کامل از روی دستگاه خودتان است. با توجه به حکم مایکروسافت، این به آن معناست که کاربر دیگر حق ندارد نرم‌افزار را به شما بازگرداند زیرا این امر به منزله شکستن موافقتنامه است به این دلیل که آن شخص استفاده کننده اولیه نرم‌افزار نیست.

از ایــن گذشته، می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از این نرم‌افزار در جایی مانند یک کافی‌نت نوعی از قرض دادن محصول به شخص ثالث محسوب شده و این مجوز را نقض می‌کند. این موضوع به وضوح روشن نشده است.


۱۶ – محدودیتهای مهندسی معکوس، دیکــامپایل کــردن و جداسـازی (Disassembly). شما مجاز نیستید این محصول را مورد مهندسی معکوس، دیکامپایل کردن یا جداسازی قرار دهید مگر و فقط مگر تا حدی که به صورت واضح توسط قوانین قابل کاربرد که این محدودیتها را نقض نکنند اجازه داده شده باشد.


تحلیل

ایــن عبارت تلویحاً بــیان می‌کند کــه شما نبــاید سعی کنیـد تا متوجه نحوه کار کردن این نرم‌افزار، اینکه چگونه داده‌ها را ذخیره می‌کند، داده‌های خود را با چه قالبی ذخیره می‌کند یـا اینکه چگونه با دیگر نرم‌افزارها ارتباط برقرار می‌کند بشوید. در عین حال ممکن است قوانین داخلی کشور شما این الزام را نفی کنند.

از آنــجا که بسیاری راه حلهــای کــاری نیاز به ادغــام با دیگر اجزاء نرم‌افزار دارند و اغلب این دیگر اجزاء نرم‌افزار باید برای تبادل با نرم‌افزارهای مایــکروسافت از نظر داده برنامه‌ریزی شونـد، این عبارت بخصوص می‌تواند مسائل بسیاری در زمینه کاری ایجاد کند که شما باید در مورد آنها با مشاور خدمات IT خود مشورت کنید.

در اینــجا بـه یک مورد از مشکلاتی که این موضوع می‌تواند به دنبال داشته باشد اشاره می‌کنیم. اگر شما برای کمک به اداره امور کــاری خــود نرم‌افزاری را خریــداری کنید و پس از مدتی سازنده نرم‌افزار به این نتیجه برسد که ادامه تولید این نرم‌افزار به صلاح او نیست ممکن است تــولیــد و پشتیبانی از نرم‌افزار را متوقف کند. ممکن است شما به استفاده از آن نرم‌افزار ادامه دهید ولی مواردی هستند که خطاهای بخصــوصی وجــود دارند که در طول زمان خود را نشان می‌دهند به عنوان مثال چیزی مشابه موردی که در مثــال قــالـب زمان برای سال ۲۰۰۰ اتفاق افتاد که شما قادر نبودید نرم‌افزار را در تاریخی پس از تاریخ یاد شده استفاده کنید. در عیــن حــال شــما ممکن است داده‌های سالها فعالیت خود را در نرم‌افزار ذخیره کرده باشید. به دلیل اینکه شما با بخشی از مجــوز کـه شما را از مهندسی معکوس نرم‌افزار منع می‌کند موافقت کرده‌اید ممکن است در هنگام تلاش برای بازیابی داده‌ها به مشکل بربخورید.


۱۷ – از بین رفتن. بدون هیچگونه پافشاری‌ای بــر روی هر گونه حقوق دیگر، مایکروسافت مجاز است در صورتیکه شما از مواد این مجوز پیروی نکنید آن را لغو کند کــه در این صورت شما موظــف هستید تمامی نسخه‌های نرم‌افزار و اجزاء آن را نابود کنید.


تحلیل

در صورتیکه شــما از تمامی مواد این مجوز پیروی نکنید، ایــن حق را به مــایـــکروسافت می‌دهید تا شما را از استفاده از تمامی نرم‌افزارهای تحت پوشش این مجوز منع کند. از این گــذشــته، آنها هیچگونه حقی برای بازپس‌گیری پول به شما نمی‌دهند.

برای مثال فرض کنــید کـه از نرم‌افزاری برای اداره کارهای خود استفاده کنید و مایــکــروسافت پی ببــرد کــه شــما برای دستیابــی بـه ایستگاه کاری محل کار خود از خانه از خدماتی مانند PC Anywhere اســتـفاده کرده‌اید، در نـتـیجه شما از نظر فنی مجوز را نقض کرده‌اید و حق قانونی مایکروسافت است که شما را از استفاده از این نرم‌افزار بازدارد.


PDF Version


نوید پایا navidjoon@gmail.com

منبع

http://www.asyd.net/docs/misc/comparing_the_gpl_to_eula.pdf

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.