ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:12
مجموع:مجموع:12
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

محصول اطلاعات (قسمت دوم)

(1837 مجموع کلمات موجود در متن)
(4620 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی
پیدا کردن یا انتخاب یک هدف مناسب

این مهمترین قسمت کار هست. شما تعیین می کنید که به کجا می رسید و تصمیم می گیرید که میزان موفقیت شما در چه حد و اندازه ای خواهد بود. شما مرز خود را تعیین می کنید.
بیشتر مردم قبل از انجام کار ٬به اندازه کافی روی آن فکر نمی کنند. چند بار و به چند روش٬ روی کاری که می خواهید انجام دهید٬ فکر می کنید؟ روی تجارت الکترونیکی که در پیش دارید و یا کاری که می خواهید انجام دهید به چه میزان فکر کرده اید؟

اگر تصویر غلطی را در ذهن خود به وجود آورید٬
اگر محتوای کارتان را اشتباه طراحی کنید٬
اگر شما راه نادرستی را انتخاب کنید و رو به پایین حرکت کنید٬ ...
شما به مقصد دیگری٬ به غیر از آنچه که باید به آن می رسیدید٬ راهنمایی می شوید یا به عبارتی به مقصد نامعلومی می روید. به قول معروف این راه که می روید به ترکستان است.
خوب به سادگی کار را شروع می کنیم. از یکی از تمرینهایی که منجر به وجود آوردن یک ایده می شوند استفاده کنید. یکی از روشهایی که [1] MYKS از آن استفاده می کند . به نام brainstorming یا طوفان اندیشه ها معروف است. که در علم مدیریت و تجارت از کلمات متفاوتی برای معادل فارسی آن استفاده می کنند. این کار یا جلسه به این صورت انجام می شود که افراد بدون در نظر گرفتن موقعیت و بی اهمیت بودن مورد ٬ حتی در بعضی موارد خنده دار بودن آن٬ نظرات خود را راجع به یک مشکل و یا هر چیز دیگر بیان می کنند. حتی امکان دارد برای آن یک زمان کوتاه و مشخصی را تعیین کنند. بعد از این مدت مطالب را به صورت منطقی و با فکر ٬ تجزیه ٬ تحلیل و بررسی می کنند. در آخر مطالب توسط فردی جمع بندی می شوند. در نهایت نتایج بسیار خوبی از آن به دست می آید که می تواند یک هدف یا یک راه حل مناسب باشد. مانند نوشتن یک کتاب درباره ... که می تواند طرفداران زیادی داشته باشد. از معدن طلای درون خودتان استفاده کنید.
هدف از این تمرین کمک به شما برای پیدا کردن یک موضوع خوب برای نوشتن یک محصول اطلاعات هست.(شاید ما آن را کتاب یا چیز دیگری بنامیم. اما با فکر روی این واژه ٬ قبول می کنید که این محصول٬ اطلاعات درون شما است) چیزی که شما آن را به خوبی می شناسید و از آن مطلع هستید. مطلبی که می توانید با آتش شعله ور درون ٬ با عشق و علاقه به نگارش درآورید.
اشتیاق و علاقه شدید باعث می شود که به راحتی و در کمال خشنودی به نوشتن بپردازید. آن چه چیزی است که شما دوست دارید درباره آن بنویسید و بخوانید ؟
یک علاقه ٬ مثلا شما در زمان بیکاری یا برای تفریح و بازی به چه کاری مشغول می شوید؟ معمولا این کارها ٬ کشش خاصی را در درون شما ایجاد می کنند. کدام قسمت از کار خودتان را به خوبی فرا گرفتید یا چه اطلاعات مفید و خوبی را در طی مدت زمان کارکردن به خاطر سپردید ؟ شما چه کاری را هر روز انجام می دهید؟ بدون هیچ فکری آن را اجرا می کنید؟ (شما خانم خانه دار هستید؟ تربیت [بزرگ کردن] بچه ) فکر کنید٬ به چه چیزی گرایش دارید و شاخص کاری شما در طول روز چه مواردی را شامل می شود.
چه قسمتی از یک کتاب یا مجله را دوست دارید ؟ نا خودآگاه به چه چیزی جذب می شوید؟ کدام برنامه تلویزیونی را دوست دارید ؟ فیلمها یا اخبار یا ... ؟ اگر شما به هیچ ایده ای دست پیدا نمی کنید یا نمی توانید روحیات وتمایلات خودتان را بنویسید. می توانید با این لیستی که ما در اختیار شما قرار می دهیم تمرین کنید. این یک ایده یاب است. با خواندن هر سطر ٬ یکبار از خودتان این سوال را بپرسید:
من درباره این موضوع چه می دانم؟
فکر خودتان را آزاد کنید و محدودیتها را کنار بگذارید. اجازه بدهید مرزها را پشت سر بگذارد. اگر در این قسمت به اندازه کافی وقت بگذارید٬ یک ایده بسیار خوب مهمان شما خواهد بود.
نکته : به همین راحتی از روی موارد عبور نکنید. روی آنها فکر کنید و حتما سوالی که گفته شد را از خود بپرسید و جواب آن را هم بدهید. اگر توانستید جواب را هم بنویسید. اگر اینکار را نکنید ٬ شما فقط این موارد را پشت سر گذاشتید و در واقع یکبار روخوانی کردید.
لیست:
آگهی ٬ تبلیغات
فضا
کشاورزی
جمع آوری عتیقه
لباس ٬ پوشاک
معماری ٬ ساختمان سازی
هنر
حراج ٬ مزایده
خودرو ٬ ماشین
هوانوردی ٬ هواپیمایی
آشامیدنی ها ٬ آب میوه ٬ نوشابه
کتابها
شیمی
بچه ها و بزرگ کردن آنها
تمیز کردن
ارتباطات و چند رسانه ای
رایانه٬ کامپیوتر
ساختمانها ٬ سازه ها
همفکری ٫ مشورت کردن
قراردادها٬ مناقصه
طراحی
ناتوانیها ٬ نارسایی ها
تحصیلات
الکترونیک
کارمندی ٬ استخدام
انرژی
مهندسی
پذیرایی
محیط اطراف٬ دور و بر
نیرو
سرویسهای مالی
غذا
ریسک کردن
بازیها
دولت
سلامتی
علاقه مندیها
خانه ٬ باغچه ٬ زمین
بیمارستان ٬ پذیرایی کردن
اطلاعات
جواهرات
قانون
معدن
موسیقی
عصر جدید٬ یک دوره جدید
تدارکات یک دفتر یا شرکت
چاپ ٬ نشر
املاک
مذهب
تحقیق و توسعه
مدیریت یک خرده فروشی (ایجاد یک کار کوچک و اداره کردن آن)
علوم
امنیت
عشق ٬ احساس
نرم افزار
ورزش
ارتباط از راه دور
اسباب بازیها
بازرگانی

حمل و نقل
مسافرت
تصویر ٬ تلویزیون
هوا
موفق شدید که ایده ای را انتخاب کنید؟ بسیار خوب! حالا دوباره امتحان کنید و یکی دیگر انتخاب کنید. اولین فکر شما ٬ به طور قطع بهترین نیست. تمرین زیاد به شما کمک می کند تا بهترین ها را انتخاب کنید. بهتربن ایده هایی که می توانند بیرون از فکر شما هم خریدار داشته باشند. ایده های خودتان را حتما بنویسید و هیچ نگرانی از بابت اینکه آنها را با هم ترکیب کنید یا آنها را با هم مقایسه کنید٬ نداشته باشید. راهنماهای خوبی برای شما خواهند بود.
مثال ساده :
۱. اگر شما به رایانه علاقمند هستید و در عین حال علاقه شدیدی به کودکان به خصوص خواهر زاده ٬ برادرزاده یا برادر و خواهر کوچک خودتان دارید و آنها را خیلی دوست دارید. می توانید در مورد رایانه برای کودکان و نوجوانان مطلب بنویسید.
۲. اگر شما یک زن هستید و به رایانه علاقه دارید٬ می توانید برای زنان خانه دار بنویسید که چگونه می توان بدون از دست دادن وقت برای کارهای دیگر ٬ بلکه برای کمک به استفاده بهینه از وقت و پول ٬ از رایانه استفاده کنند.
شما نتوانستید از این روش طوفان اندیشه ها برای خودتان استفاده کنید؟ مشکلی نیست . شما می توانید نگاه کنید و گوش کنید . ببینید دیگران چه مشکلاتی دارند. بزرگترین یا بیشترین مشکلات را پیدا کنید. درباره آن بنویسید.
برای این کار می توانید به انجمنها و مکانهایی که در آن سوالات پرسیده می شوند بروید به بحث و گفتگوهای افراد گوش کنید. عضو یکی از بهترین ها بشوید و با پرسیدن سوالات کلیدی٬ پی به موضوعات مهم و مشکلات ببرید و به کمبودها بپردازید. مهمترین آنها را پیدا کنید.
شما می خواهید در مورد لینوکس بنویسید. عضو یک لیست پستی یا انجمن لینوکس بشوید. بهتربن کار این هست که در انجمن تکنوتاکس ثبت نام کنید و مشکلات یا سوالات را جمع آوری کنید و بعد جواب آنرا بنویسید. برای یک توزیع خاص یا نرم افزار ٬ به سایت آن و یا جایی که در مورد آن بحث می شود بروید. با دقت گوش کنید و بخوانید.
سوالات مستقیم ٬ و سر راست می تواند شما را به پاسخهای مفید راهنمایی کند. این سوالات می تواند به نوشتن هر چه بهتر شما کمک کند. شما به کمک سوالها و جوابها می توانید نوشتن مطلب خودتان را شروع کنید. شما با بهترین هایی که انتخاب می کنید می توانید مشخص کنید که مهمترین یا بی اهمیت ترین موضوع کدام است. اما به خاطر بسپرید٬ آنچه که مردم به آن نیاز دارند را به آنها برسانید نه آن چیزی که به شما مربوط می شود و آن را دوست دارید و یا اینکه فقط برای شما مهم است.
روشهای دیگری هم برای استفاده از این روش هست. شما می توانید برای استفاده کامل از این موضوع به کتابهای مدیریتی و مانند آن رجوع کنید. قبل از اینکه از موضوع مطلب خود اطمینان حاصل کنید باید آنرا مرور کنید و قبل از اینکه آنرا به دیگران نشان دهید یا اینکه آنرا در اختیار دیگران قرار دهید. قبل از اینکه آن را به دنیا نشان دهید. ما پیشنهاد می کنیم که از یک چک لیست استفاده کنید. پس از اینکه به هشت سوال از انها جواب مثبت دادید ٬ آن وقت به فکر ادامه کار باشید وگرنه ...(از اول ...)
۱. آیا این همان مطلبی است که من خیلی به آن علاقه دارم؟ آیا به درستی٬ من از نوشتن آن لذت خواهم برد؟
۲. آیا حداقل جایی برای نشر آن در اختیار دارم؟ مکانی هست که بتوانم از آنجا برای انتشار این نوشته استفاده کنم؟
۳. آیا می توانم حداقل با ۵ نفر درباره آن صحبت کنم و نظراتشان را بپرسم؟
۴. آیا من حداقل ۳-۵ تا از مشکلاتی که مخاطبان با آن روبرو هستند را بیان کردم؟
۵. آیا به منبع مناسبی جهت ارائه مطلب خود دسترسی دارید.(اینترنت) لیستهای پستی؟ جایی که تعداد زیادی مخاطب داشته باشید.
۶. آیا حداقل ۵ مطلب دیگر با همین عنوان را ٬ از افراد دیگری مطالعه کردم؟
۷. آیا حداقل ۵ مورد وجود دارد که من بیان خواهم کرد و دیگران روی این موضوعات تمرکز نداشتند و بحث نکردند ؟
۸. آیا می توانید ۵ مورد را بیابید که بگویید مطلب من بهتر از مطالب موجود است.
۹. آیا ۵ نفر پیدا می کنم که مطلب من را بخوانند و آنرا تایید کنند.
۱۰. آیا من می توانم یک نام خوب برای سایتی که می خواهم متن را روی آن قرار دهم ٬ پیدا کنم. یا می توانم میزبان خوبی برای اینکار پیدا کنم.
آخرین و بهترین سوال ٬ آیا مردم به این اطلاعات نیاز دارند؟ شما بعد از اجرای این مراحل توانستید که قسمت اول را پشت سر بگذارید. این مطلب می توان محصول اطلاعات شما باشد.
اما یک نکته ضروری باقی است. ما در قسمت مهمی از مراحل نوشتن کتاب محصول اطلاعات خودمان هستیم. شما می خواهید قلم بدست بگیرید و شروع به نوشتن کنید. شما واقعا می خواهید کاری انجام بدهید. مهمترین زمانی را که شما به کار خودتان اختصاص می دهید و این مهمترین قسمت کار محسوب می شود. پس زمان مناسبی را برای آن در نظر بگیرید. تا بتوانید بر روی این طوفان اندیشه ها تمرکز کنید و نهایت استفاده را از آن بکنید. وقت خودتان را روی این کار بگذارید ٬ ایرادی ندارد که زمان را از دست بدهید. فقط این قسمت را به درستی انجام بدهید. تا آخر کار راهنمای شما خواهد بود . صرفه جویی در وقت تا به انتهای کار و سدی دربرابر مشکلات آینده خواهد بود. چرا ؟ چون شما یک محصول درست و حسابی درست کرده اید و طرح آن درست است. این با طراحی اشتباه یک محصول٬ بسیار متفاوت خواهد بود. آیا تا به حال شنیده اید که می گویند : طرح این کار مشکل دارد و با هزینه های بیشتر از این هم نمی توان آن را اصلاح کرد. هر چه روی این قسمت زمان بیشتری صرف کنید در آینده به مشکلات کمتری برخورد می کنید.
###
MYKS = Make Your Knowledge Sell
بسیاری از اصطلاحات و یا مواردی که در این مقاله نام برده شده اند تنها مربوط به نویسند نبوده و در موارد زیادی از آنها استفاده می شود. که می توانند ربطی به تجارت نداشته باشند.
تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.