ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:5
مجموع:مجموع:5
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

آشنایی با gdesklets

(938 مجموع کلمات موجود در متن)
(6880 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

gDesklets چیست؟

gDesklets یک معماری پیشرفته برای نمــایش اپلــت‌ها در میــزکار GNOME ایجــاد می‌کــند. بــا استــفـاده از gDesklets می‌توانـید جلوه‌های زیبایی به میزکار خود بدهید در عینحال از امکانات اپلت‌های زیبای آن استفاده کنید. با نصب یکبرنامه می‌توانید میزکاری مطابق میل خود با شکلی باور نکردنی داشته باشید.

به صــورت خــلاصه می‌توان گـفـت کــه یک desklet از دو بخش تشکیل شده است. این دو به ترتیب حس‌گر یا Sensor و دیگری نمایشگر یا Display است. سنســورها جــابــجــایی اطلاعات را کنترل می‌کنند؛ برای نمونه یک سنسور مربوط به نشان دهنده‌ی وضعیت هوا از یک صفحه‌ی وب اطلاعات مربوط به هـــوا را می‌خواند؛ یک سنسور ساعت اطلاعات مربوط به ساعت را از سیستم عامل می‌گیرد و ... Display نیز اطلاعات دریافتی از سنسور را به نمایش می‌گذارد.

در زیر نمونه‌ای از میـــزکاری را که با gDesklets تزئیین شــــده می‌بینید.بـــرای مشـــاهـده‌ی تصاویر بیشتر از میزکارهای gDesklets می‌توانید به لینک‌های آمده در انتهای مقاله مراجعه کنید.

نصب gDesklets
تمام برنامه‌های مورد نیاز برای نصب gDesklets در زیر آورده شده‌اند:

-Python 2.3 ویا نسخه‌های بالاتر. (برنامه‌ی gDesklets با زبا Python نوشته شده است-م)

-pygtk 2.4.0 ویا نسخه‌های بالاتر

-libgtop 2.8.0 ویا نسخه‌های بالاتر

-librsvg

-Gconf

-gnome-python 2.6.0 و یا نسخه‌های بالاتر

-پشتیبان Gconf برای gnome-python

در حال حاضـــرنســخه‌ی نهـــایی gDesklts نسخه‌ی 0.34.3 می‌باشد کــه عــلاوه بـــر کدمنــبــع می‌تـــوانــیــد از طریق بسته‌های باینری مخصوص توزیع‌های مختلف آن را نصـــب نمایید.(کاربــران دبیان می‌توانند به سادگی با دستور apt-get install gdeslets این برنامه را نصب کنند. -م) در اینجا به جزئیات بیشتر نصب نخواهیم پرداخت. پس از نصب برنامه در هر توزیعی که باشید با دو دستـــور زیر می‌توانید بـــه ســـادگی برنــــامه را کنترل و استفاده کنید یعنی بتوانید سنسورها و Displayها را دریافت ویا نصب کنید و اگر از آن‌ها لذت نمی‌برید آن‌ها را متوقف کنید.

$gdesklets start
$gdesklets shell

استفاده از gDesklets
بعد از نصب برنـامه می‌توانید از طریق پوسته‌ی gDesklets یا همان gdesklets shell به انتخاب یا نصب Displayهای مورد نظرتان بپردازید. بــــرای دریافت سنسور یا Display بــه [۱] مراجعه کنید. در صفحه‌ی اول این وب سایت در ستون سمت چپ برروی لینــک "Displays & Sensors” کلیک کنید. در ایــن قسمت سپس بـه ترتیـــب مـوضوع desketها به گروه‌های مختلـــفی تقسیـم شده‌اند.در قسمت "Date & Time” می‌توانید انواع ساعت‌ها و تقـــویم‌ها را بیابــید و در هــــر گـــروه قسمت بنـــدی‌های دیــگـــری موجـــودند برای نمونه در همین بخش قسمت مربوط به ساعت‌های آنالوگ یا ساعت‌های دیجیتال موجود است.

“Alarm and Alerts” در این گـــروه می‌توانید بـــه Stick noteها ویــا TODOlistها دستـرسی پیدا کنید. Stick-note ها به یادداشت‌های چسبانی مـی‌گویـنـد کـــه بـــا نوشتن آنهــا برروی یک دسکتاپ همواره برروی دسکتاپ می‌مانند حتی اگر دسکتپتان ار عوض کنید و به دسکتاپی با شماره‌ی دیگــر بروید؛ بــدین وسیله می‌توانید یادداشت‌های ضروری خود را که نمی‌خوهیدفراموش کنید برروی دسکتاپتان داشته باشید.

“News” در این بخش می‌توانید به RSS Readerهای مختلف و زیبایی دسترسی پیدا کنید.

“Weather” در این قسمت نیز به دسکلت‌های مربوط به گزارش وضعیت هوا بر می‌خورید.

“System Info” یکـی از قسمت‌های جالب بخش مربوط به System info است که با استفاده از این دسکلت‌ها می‌توانید به اطلاعات گوناگونی از سیستــم خـــود دسترسی پیدا کنید برای نمونه فایل‌سیستم‌های ماونت شده یا ابزارهای قابل حمل ماونت شده بـــه سیستــم، مقــدار بار وارد بر پردازده(CPU) اصلاعات مربوط به شبکه‌های بی‌سیسم و شبکه‌های معمولی، کاربران فعال در سیستم، مقدار باطـــری لپ‌تاپ‌ها، اطلاعــات logfileهای سیستم مقدار RAM و Swap در حال استفاده و اطلاعات سیستمی دیگر.

“Music And Audio” در این قسمت ابزارهای روزمره‌ای که برای پخش صـــدا لازم هستند وجـــود دارند.برای نمونه در این قسمت برای برنامه‌ی Xmms رابط‌های وجود درند که برروی دسکتاپ به شکل زیبایی به پخش موسیقی می‌پردازند.

“Toolbars and Launchers” در این بخش نــیـز می‌توانید میله ابزارها و پانل‌های زیبایی برای میزکار خود دریافت کنید که شکل میزکارتان را به کلی تغییر می‌دهند.

“Internet and Email”در این بخش نیز برنـــامه‌هایی موجودند کـــه کـــار شما را بـــا پست الکترونیکی و اینترنت آسان‌تر می‌کنند برای نمونه واسط هایی برای پست الکترونیک یا برنامه‌ای که شما را از نامه‌های جدید در صندوق پستتان مطلع می‌کند یا دسکلتی برای کار با Gaim و ویرایش گروه‌های کاربری.

“Fun and Amusements” در این قسمت بازی‌ها و تصاویر و انیمیشن‌های زیــبایی موجودند کـــه بـــرای زمـانی که شما خسته شده‌اید و نیاز به تفریح دارید مناسبند ;)

“Cultural” در این بخش Displayهای فرهنگی به زبان‌های گوناگونی موجودند. برای نمـونه تعــطیلات و یـــا وقایع تاریخی روزانه‌ی کشورهای مختلف.

در قسمت‌های مختلف می‌توانید Displayهای مورد نیاز خود را با کلیک برروی روی آم Display انتخاب و بعد از دانلود فایل مربوط به آن اقدام به نصب نمایید. فــایل‌های دانلـــود شـــده بــا فرمت tar.gz یا tar.bz2 هستند؛ برای نصب آن‌ها دو راه وجـــود دارد، راه اول از طریق منـــوی Fileو سپس Install package در gDesklets shell می‌بـــاشد و راه دوم کشیـــدن و انداختـــن فایـــل‌های دانلـــود شــده داخل پنجره‌ی gDesklets shell است که راه دوم به مراتب ساده‌تر است. سپس در پنجــــره‌ی Shell می‌توانید Display مورد نظـــرتان را انتخاب کرده و از منوی File گزینه‌ی Run selected display را انتخاب کنید تا Display انتخاب شده برروی دسکتاپتان نمایش داده شود. راه دوبل کلیک کردن برروی Display موجود است. برای تنظیم هر Display که در دسکتاپ نمایش داده می‌شود بروی آن کلیک راست کرده و گزینه‌های موجود استفاده کنید.

اطلاعات بیشتر

در وب سایت gdesklets انجمنی مخصوص تعیین شده است که در زیر آدرس آن را مشادهده می‌کنید:

http://gnomesupport.org/forums

در صورتی که مایل به طراحی Display باشید می‌توانید از راهنمای زیر برای این کار استفاده کنید:

http://www.pycage.de/howto_desklets.html

برای مشاهده‌ی تصاویر بیشتری از gdesklets می‌توانید به آدرس‌های زیر مراجعه کنید:

http://www.lynucs.org/?gdesklets

http://gnomesupport.org/forums/viewtopic.php?t=4302

PDF Version

منبع:e-lapis.org شماره‌ی 2-2005 نویسنده: Orcun Apaydin

مترجم: نوید navid@gnuiran.org

[۱] http://gdesklets.gnomedesktop.org/


تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.