ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:2
مجموع:مجموع:2
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

AbiWord : واژه‌پرداز سبک و کارا

(582 مجموع کلمات موجود در متن)
(5928 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

AbiWord : واژه‌پرداز سبک و کارا


به جرات می‌توان گفت که امروزه کمتر کاربر کامپیوتری است که به ابزارهای اداری مانند انواع واژه‌پردازها و صفحه گسترده‌ها نیاز نداشته باشد. در دنیـای گنو/لینوکس نیـز واژه‌پـردازهـای متـعددی وجـود دارنـد که معمولا هریک عضوی از یک مجموعه اداری بزرگتر به شمار می‌روند. مانند Kword از مجموعه Koffice و OooWriter از مجموعه OpenOffice.org. واژه‌پرداز AbiWord نرم‌افزاری است که جز یک مجموعه اداری نبوده و تنها یک واژه‌پرداز است. قابلیت‌های آن به همراه سبکی و کم حجم بودن، آنرا گزینه‌ای مناسب برای ایجاد فایل‌های متنی در گنو/لینوکس می‌سازد.

تاریخچه
همانطور که در وب سایت [۱] مربوط به AbiWord می‌خوانیم، AbiWord در ابتدا مانند بسـیـاری از پروژه‌های بازمتن دیگر همانند یک «کلیسای جامع» شروع شد و اکنون مانند یک «بازار» اسـت. AbiWord بخشـی از یـک پروژه بزرگتر به نام AbiSource می‌باشد کـه تـوسـط شرکت SourceGear آغاز شده و هدف آن ایجاد یک مجموعه اداری بازمتن و مستقل از سکو بود. این پروژه کار خود را با واژه‌پرداز که همان AbiWord است، آغاز کرد.
SourceGear کد منبع AbiWord را مـنتشر کرد و به سرعت یک اجتماع اطراف آن ایجاد شد و این اجتماع ادامه پروژه را بر عهده گرفتند. سپس SourceGear کار بر روی پروژه را متوقف کرد.
پــس از آن جـامـعه تــشــکیل شـده شـروع بـه تـوسعه و بهبود AbiWord کرد و نسخه ۱ آن در آوریل ۲۰۰۲ منتشر شد و به دنبال آن نسخه ۲ در سپتامبر ۲۰۰۳ ارائه گشت. در حال حاضر نسخه فعال و پایدار نسخه ۲.۲ می‌باشد.


نگارش فارسی در AbiWord کاملا امکان پذیر است.

ویژگی‌های AbiWord
AbiWord یک واژه‌پرداز کاملا مستقل از سـکوست که بر روی سکو‌هـای نـرم‌افزاری مخـتلفی قـابل اجراست. کد منبع آن طوری نوشته شده است که انتقال بین سکو‌های مختلف به سهولت انجام پذیرد. پشتیبانی آن از قابلیت‌های بین‌المللی سازی بـاعـث شـده تـا محیط آن به زبان‌های مختلفی ترجمه گردد. در حال حاضر، AbiWord برای ۳۰ زبان مختلف موجود است و بر روی سیستم‌عامل‌های مبتنی بر Unix و لینوکس، ویندوز، QNX، مک OSX اجرا می‌شود.
امـروزه بسـته‌هـای AbiWord بـرای بسـیـاری از توزیع‌های لینوکس وجود دارند، ولـی در صورت نیاز به دریافت کد منبع یا بسته‌های اجرایی آن بـرای ویندوز و سـیـستم‌عامل‌های دیـگـر، مـی‌تـوانید بـه [۲] مراجعه نمایید. برای نصب آن در دبیان کافی است دستور زیر را تایپ کنید:

# apt-get install abiword

امکانات متنوع و فرمت‌های ذخیره سازی فراوان
ایـن امـکان وجود دارد تا بتوانید مستندات ایجاد شده در AbiWord را به فرمت‌های بسیار متنوعی ذخیره نمایید. برخی از فرمت‌های مورد پشتیبانی عبـارتـنـد از OpenOffice.org، WordPerfect، MS-Word، RTF، HTML و غیره. بـه ایـن صورت خواهید توانست مستندات ایجاد شـده در AbiWord را در سـایر واژه‌پردازهای رایـج باز کنـیـد و یـا آنـهـا را بـرای دوستان یا همکارانتان که به این واژه‌پرداز را در دسترس ندارند، ارسال نمایید.
AbiWord همـانـنـد هـر واژه‌پرداز مـجـهز دیگر، امکانات متنوعی بـرای فـرمـت بنـدی مستندات و بکارگیری تصاویر، جداول، بالت‌ها، لیست‌ها، پا صفحه، سر صـفحه و غـیـره داراست. هـرچـند کـه ممکن است این امکانات به کاملی واژه‌پرداز‌های قدرتمندی همانند OOoWriter نباشند.
یکی از ویژگی‌های جـالـب AbiWord وجـود Plug-in هـای بسـیار متـنوع بـرای آن اسـت کـه بـاعث گسـترش قـابلیت‌های کاربردی آن می‌گردد. این Plug-in ها قابلیت‌هایی مانند ذخیره کردن به خروجی‌های مختلف، خواندن فرمت‌های مختلف، پـردازش تـصـاویـر بـه AbiWord اضافه می‌کنند. اطلاعات بیـشـتر در مورد Plug-inهای AbiWord را در [۳] ببینید. در دبیان می‌توانید با تایپ دستور زیر این Plug-inها را به راحتی نصب کنید:

# apt-get install abiword-plugins abiword-plugins-gnome

یکی از ویژگی‌هایی که آنرا برای کاربران فارسی زبان مناسب مـی‌سازد، پشتیبانی خوب آن از پاراگراف‌های RTL و زبان فارسی است. نسخه مورد آزمایش ما، جدیدترین نسخه منتشر شـده در زمـان نـگـارش این مقاله یعنی نسخه 2.2.7 می‌باشد. برای تغییر پاراگراف‌ها از LTR به RTL می‌توانید از منوی Format گزینه پاراگراف را انتخاب کرده و RTL را فعال کنید. برای اینکه کار با برنامه آسان‌تر شود، می‌توانید از منوی View بخش Toolbars گزینه Extra را فعال کنید که در آن دگمه‌ای برای حرکت بین پاراگراف‌های راست به چپ و چپ به راست وجود دارد.


نتیجه‌گیری
با اینکه مزایای فراوان AbiWord را نمی‌توان نادیده گرفت و علی رغم اینکه در طی چند ساله اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است، هنوز از نظر امکانات همانند واژه‌پردازهای قدرتمندی مانند OooWriter نیست. ممکن است شما بتوانید نامه نــگاری‌هـای دفتـر کـار خـود را بــا AbiWord کـاملا راه بیاندازید، ولی به طور قطع AbiWord برای یک نویسنده که می‌خواهد کتابش را با آن صفحه بندی کند مناسب نیست. عدم وجود امکاناتی مانند تعیین قلم‌های مختلف برای متون RTL و LTR که در هنگام نگارش بطور خودکار تغییر کنند یا عدم وجود امکان جستجو و جایگزینی فرمت‌ها مثال‌هایی در این مورد هستند.
از طرف دیگر، AbiWord بسیار سبک بوده و در کامپیوترهای قدیمی که اجرای مجموعه‌هایی مانند OpenOffice.org در آنها به دشواری امکان پذیر است، به خوبی اجرا می‌شود.

آلن باغومیان alan@technotux.com

PDF Version

[۱] http://www.abisource.com
[۲] http://www.abisource.com/downloads/abiword/2.2.7/
[۳] http://www.abisource.com/twiki/bin/view/Abiword/PluginMatrix

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.