ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:7
مجموع:مجموع:7
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

GnomeBaker : ابزار دیگری برای ایجاد CD و DVD در گنو/لینوکس

(575 مجموع کلمات موجود در متن)
(6388 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

GnomeBaker : ابزار دیگری برای ایجاد CD و DVD در گنو/لینوکس
امـروزه کــمتر کـامپیوتری را مـی‌توان یـافت کـه بـه یـک دستگاه نوشتن دیسک‌های CD-R یا CD-RW مجهز نباشد. حتی کامپیوترهای همراه مدرن نیز از این موضوع مستثنی نیسـتند. قـیمت دستگاه‌های نوشتن DVD نیز به سرعت رو به افول است و با افزایش حجم داده‌ها انتظار می‌رود تا در آینده‌ای نزدیک جایگزین CD-R و CD-RW شوند.

نگاهی اجمالی به نوشتن CD و DVD در گنو/لینوکس
قـلـب اصـلی سیستم نگارش CD و DVD در گنو/لینوکس را چنـد بـسـته نـرم‌افـزاری تشـکـیل مـی‌دهـند کـه عـبـارتنـد از cdrecord،cdrdao و dvd+rw-tools. تمـامی ابــزارهـای نـوشـتـن CD و DVD در گنو/لینوکس – لااقل انواع بازمتن آن – در حقیقت پوسته‌هایی گرافیکی برای این ابزارها هستند که امکانات جانبی دیگری نیز در اختیار دارند. مانند ایجاد فایل‌های iso با استفاده از برنامه mkisofs، ایجاد دیسک‌های صوتی با استفاده از cdda2wav و mpg321، ایجاد VCD با استفاده از vcdimager و امکانات دیگر.

GnomeBaker
ابـزار نـوشـتـن و ایـجـاد CD و DVD جـدیـد Gnomebaker ابزاری است که در مراحل اولیه توسعه قرار داشته و گستردگی امکانات آن همانند ابزارهای پیشرفته‌ای مانند k3b نمی‌بـاشـد. ایــن ابـزار در هنــگام نگارش این مقاله در نسخه 0.3 قرار دارد. کاربرانی که از محیط میزکار Gnome برای انجام امور روزمره خود استفاده مــی‌کـنند، از داشتن چنین ابزاری با اینکه امکانات کمتری نسبت به k3b دارد، بسیار خشنود خواهند بود.
در ابتدای کار استفاده از این نرم‌افزار به جای k3b کمی ممکن است شما را دلــزده کند. ایــن دلـزدگی را چیزی جز کمتر بـودن امکانات آن نمی‌بینم، ولی عملکرد کلی آن مطلوب است و به سرعت به وضع کمی عجیب آن عادت خواهید کرد!
Gnomebaker به نرمی کار کرده و دیسک‌های شما را ایجاد مــی‌کـند یـا فـایل‌های ISO را بر روی دیسک می‌نویسد و از آنجایی که یک نرم‌افزار مبتنی بر GTK است، در محیط Gnome به نرمی و سـرعت اجــرا مــی‌شـود و کـنـدی اجرای k3b را در محیط Gnome دارا نیست.
Gnomebaker یـک نـرم‌افـزار آزاد بـوده و تحـت مـجـوز GNU LGPL مـنـتــشر مــی‌شـود. بـرای دیـدن تـصاویـر بــیـشتـری از Gnomebaker در حال کار می‌توانید به ] مراجعه کنید.


GnomeBaker در حال نوشتن یک فایل ISO بر روی دیسک

امکانات
اگر بخواهیم نگاهی کلی به امکانات آن داشته باشیم، موارد زیر چشمگیر هستند:
۱) ایجاد دیسک‌های Data CD با قابلیت Multisession
۲) ایجاد دیسک‌های Audio CD
۳) نوشتن ISO Images
۴) کپی از Data CD و ایجاد ISO از آن
۵) فرمت CD-RW
۶) فرمت DVD-RW
۷) کپی دیسک‌های Audio CD
۸) ایجاد Data DVD
۹) سیستم مدیرفایل توکار برای اضافه کردن فایل‌ها و دایرکتوری‌ها برای ایجاد Data CD یا Data DVD
۱۰) ایجاد فایل ISO از فایل‌هایی که برای ایجاد Data CD یا Data DVD انتخاب می‌شوند.
۱۱) پشتیبانی از Burn Free
۱۲) خارج کردن خودکار دیسک از درایو پس از اتمام نوشتن
۱۳) شناسایی خودکار و اضافه کردن ابزارهای خواننده و یا نویسنده CD و DVD به لیست ابزارهای برنامه.

Gnomebaker از Cdهای تـا ۷۰۰ مـگـابـایت و DVD هـای تا ۸.۵ گیگابایت پشتیبانی می‌کند. یکی از قابلیت‌های جالب آن امکان اضافه کردن دستی ابزارهای نوشتن CD و DVD است.

دریافت و نصب
صفحه خانگی پروژه Gnomebaker در آدرس ] قرار دارد. شما می‌توانید بسته‌های مختلف قابل نصب را از ] دریافت و بر روی سیستم خود نصب کنید. حتی بسته‌هایی برای نصب بر روی FreeBSD و لینوکس‌های Gentoo و Arch نیز موجود می‌باشد. از آنجایی که بسته deb این ابزار مفید در مخــازن unstable و testing دبیان اضافه شده است، کاربران دبیان و تـوزیـع‌هـای مبـتنی بر آن که مخازن دبیان را در sources.list خود دارا هستند، می‌تـوانـند بـا دسـتـور زیـر Gnomebaker را دریافت و نصب کنند:

# apt-get install gnomebaker

نقاط ضعف
همـانطـور کـه گـفته شـد، Gnomebaker هنوز در مراحل بسیار ابتدایی توسعه است و به همین دلیل چندان نمی‌توان از کمی امکانات در آن خــرده گرفت. با اینکه هنوز در نسخه 0.3 می‌باشد، امکانات ارائه شده به نسبت خوب بوده‌اند. یکی از مواردی اشکالی که زیاد بــه چشم می‌آید، عدم توانایی آن در تشخیص این است که اکنون یک دیسک درون درایو قرار داده شده. شما باید به صورت دستی به آن اعلام کنید که اکنون دیسک درون درایو موجود است، روی آن بنویس!
اضافه شدن امکانات ایجاد VCD نیـز می‌تواند مفید باشد، ولی امکان ذخیره فایل‌های ایحاد شده برای Data CD یا Audio CD به نحوی که در دفعات بعدی امـکان فراخوانی آسان آنها فراهم باشد، مفیدتر است. با اینکه اکنون امکان ایجاد ISO از این فایل‌ها وجود دارد، ولی در مــواردی کــه مـشـکل فضای دیسک وجود داشته باشد، ذخیره کردن آدرس‌ها و فراخوانی مجدد برای نوشته شدن روی دیسک لازم به نظر می‌رسد.
داشتن امکان Clone CD همانند k3b در مواردی که کپی دیسـک بنا با دلایلی با دشواری همراه است، نیز می‌تواند مفید باشد.

نتیجه‌گیری کلی
اگر بخواهیم یک نتیــجه‌گــیری کــلی از آن داشـته باشیم، Gnomebaker مجموعه ابزارهای Gnome را کامل می‌کند. این ابزار با اینکه در مراحل ابتدای توسعه است، بســیار راحــت‌تــر و قــابـل قبول‌تر از Nautilus Burner عمل می‌کند و با روند توسعه آن امید آن می‌رود تا در آینده به سطح امکانات ابزارهای قدرتمنددی مانند k3b برسد.


آلن باغومیان alan@technotux.com

PDF Version

[۱] http://gnomebaker.sourceforge.net/index.php?cat=4
[۲] http://gnomebaker.sourceforge.net/
[۳] http://gnomebaker.sourceforge.net/index.php?cat=5

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.