ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:12
مجموع:مجموع:12
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

آیا XML جواب همه چیز است ؟

(3564 مجموع کلمات موجود در متن)
(11020 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی
این مقاله سنجیدن امکانات و کمبودهای xml برای برنامه های مختلف است . مروری بر اینکه چرا بهترین راه حل برای بسیاری از برنامه نویسی ها و منتشر کردن متون است. در این روزها به هر موردی که توجه می کنید و در مورد آن مطالعه می کنید درباره XML (eXtensible Markup Language) صحبت می کنند. به انتشار اطلاعات توجه کنید٬ روی آن متمرکز شوید. XML به عنوان قابل حمل بودن جا افتاده است. در مورد ایجاد یک نرم افزار جدید با فردی صحبت کنید. برای ساماندهی بعضی اطلاعات و داده ها از XML استفاده می شود و نام آن را در لیست انجام کارها می بینید. از یک مدیر سایت سوال کنید: صفحات داینامیک خود را چگونه طراحی می کند؟ و یا اطلاعات آن صفحات را چگونه برای استفاده مجدد ذخیره می کند؟ کوتاه ترین جوابی که داده می شود ٬ XML است. XML راه حلی مناسب برای بسیاری از مشلات است. به نظر می رسد که در همه جا استفاده می شود. اما آیا این بهترین راه حل برای ذخیره تمام اطلاعات و داده ها است ؟ خیر.
امروزه وقتی به مطلبی توجه می کنید ٬ متوجه می شوید که درباره این زبان قابل حمل XML صحبت می کنند.
همه نیازی به XML برای انجام کارهایشان ندارند یا لزومی برای استفاده از آن نمی بینند. برای یک سازمان کوچک استفاده از طرحی مانند XML چندان هم به درد نمی خورد. یا بهتر بگویم استفاده از آن برایشان به نظر با صرفه نیست. بهترین راه حل برای تشخیص اینکه بدانیم این راه کار به درد شرکت یا سازمانی می خورد یا نه . بررسی اطلاعات و چرخه اطلاعات آن شرکت است . میزان تبادل و استفاده مجدد در جاهای مختلف و برآورد هزینه استفاده مجدد از اطلاعات در جاهای دیگر ٬ امتحانی است برای تشخیص لزوم استفاده از XML . عدم اطلاع آنها از وجود نرم افزار های آزاد که می تواند آنها را به راحتی در مسیر استفاده از این روش قرار دهد نیز می تواند نقشی در استفاده نشدن یا بی اطلاعی بیشتر افراد از XML باشد.

این XML چیست ؟
: XML - اگر معنای آن را به درستی برگردانم- یک زبان نشانه گذاری یا علامت دار است. که می توان به کمک آن زیانهای جدید و علامت داری را به وجود آورد. به طور معمول برای ساختن نشانه های جدید و پردازش ساختمان داده های یک متن ونحوه نمایش آن متن به کار می رود. اما می تواند برای شرح ٬ مدیریت و انتقال داده هایی متفاپت به کار گرفته شود. از جمله متون ٬ عکسها ٬ صدا ٬ فرم ها ٬ فایلهای چند رسانه ای و ... همچنین انتقال اطلاعات و تغییر آنها از یک نوع داده به یک نوع بانک اطلاعاتی دیگر هم استفاده می شود.
بر خلاف HTML که یک زبان برای نمایش اطلاعات در یک مرورگر است و کنترل نحوه نمایش داده ها را به عهده دارد. XML یک استاندارد باز می باشد. یک استاندارد پایه است که وابستگی به رسانه ها ٬ سیستم عاملها و دیگر سیستمها ندارد. قابل توسعه است به این دلیل که سازمانها یا افراد می توانند دستورهای خود - tag ها - را تعریف کنند که معنای خاص خودشان را دارند و این نامهای خاص خیلی بهتر از HTML هستند به دلیل اینکه می توان برای یک موضوع یک معنی از این دنیای بی انتها را در نظر گرفت و آنرا مشخص کرد. این کلمات خاص کاربر پسند تر هستند و یک مفهوم خاص را می رسانند. به عنوان مثال : نشانه <product< یک توضیح خوب برای رساندن یک مفهوم است تا نشانه >h2>

<product> Sample Product </product>

Sample Product

در دنیای پردازشگرهای کلمات فرمت یک داده ارزش بالایی دارد ٬ زمانی که فرمت عوض می شود روی مفاهیم هم تاثیر می گذارد. قدرت XML در توانایی جداسازی مفهوم از فرمت اطلاعات است. بنابراین خالق یک اثر می تواند بدون اتلاف وقت روی فرمت بندی اطلاعات روی یک موضوع کار کند. XML کنترل فرمت اطلاعات به وجود آمده ٬ را به عهده دارد. و مشخص می کند در هر محیط به چه صورتی باید به نمایش در آیند.
تفاوتهایی بین XML با HTML وجود دارند.که عبارتند از امکان پردازش یک متن به کمک یک برنامه نرم افزاری. همچنین استفاده های گوناگون از مفاهیم اطلاعات بدوت توجه به در نظر گرفتن ترتیب آنها. به کار بردن ترکیبی از این اطلاعات با هم و یا با اطلاعات دیگر که شما این امکانات را در HTML ندارید. XML امکان استفاده مجدد از محتوای داده را در یک جای دیگر امکان پذیر می کند. مانند توضیح و شرح یک محصول. در هر کجا که از این اطلاعات مربوط به محصول استفاده کرده باشیم . این امکان را به ما می دهد تا در صورت تغییر در آن محصول ٬ اطلاعات ما در جاهای دیگر هم - که از این روش ذخیره سازی داده ها استفاده کردند - نیاز به تغییر نداشته باشد. به طور خودکار این اطلاعات تغییر می کنند. با توجه به اینکه حالا شما این اطلاعات را در هر کجا و مکانی که استفاده کرده باشید. این قابلیت امکان استفاده مجدد از اطلاعات را فراهم می کند. شما می توانید با یک تغییر ٬ شاهد تغییر در کل کار باشید. این کار برای شرکت یا سازمان شما صرفه جویی در وقت که با ارزش ترین موجودی است و همچنین پول و سرمایه را به ارمغان می آورد. حتی می تواند در ترجمه متون و به روز کردن اطلاعات سایت شما بسیار مفید باشد.
محتوای XML می تواند یک راهنمای معتبر برای به رمز در آوردن یا کد کردن اطلاعات باشد . مانند تعریف یک فرمت خاص برای متون DTD و وارد کردن یک استادندارد به کارهای یک نویسنده است. امکان اعتبار سنجی و همچنین تنطیم محیط را دارد که برای تکمیل ٬ ترکیب ساختارها و دقت استفاده از اطلاعات ضروری است اگر به وجود آوردن یک موضوع پیچیده و مشکلات این مطلب شما را از این کار برحذر نکند. استفاده از آن را مفید و ارزشمند خواهید یافت.

اهداف W3C برای XML
بعد از گسترده شدن اینترنت در دنیا ٬ کاربران با موضوعی با نام صفحات HTML خوب و بد برخورد کردند. صفحاتی که اصلا به روز نمی شدند. در نتیجه W3C به این فکر افتاد که یک راه حل بهتر برای انتشار ٬ دسته بندی ٬ بازیافت و آرشیو داده ها پیدا کند. آنها یکسری اصول را مطرح کردند که این راه حل یا روش جدید باید از آن برخوردار باشد.چیزی بهتر از HTML که نتیجه طراح XML بود. اهداف طراحی XML که جدای از HTML بودند را می توانید از این آدرس www.w3c.com دریافت کنید.
باید به درستی قابل استفاده بر روی اینترنت باشد.
پشتیبانی وسیع از برنامه هایی وب
سازگاری با SGML
برنامه نویسی برای استفاده و پردازش XML باید ساده و راحت باشد
انتخابی دیگر به جز XML در آینده تا حد امکان کم و در بهترین حالت به صفر نزدیک باشد.
متون XML باید خوانا باشند و حتی شخص بتواند آنرا بخواند و تا حد امکان مرتب و منظم باشد.
طراحی آن بسیار سریع باشد
طراحی آن باید فرمت دار و مختصر و کوتاه باشد
متون XML باید به راحتی ساخته شوند
مختصر نبودن XML در درجه اهمیت پایینی قرار داشته باشد.
این مقاله روی دومین موردی که سازمان جهانی روی آن تاکیید دارد ٬ بحث می کند. چرا که XML می تواند در بسیاری از برنامه های کاربردی و وظیفه های نامحدود به کار گرفته شود. پتانسیل استفاده از XML غیر قابل اندازه گیری است. فضا نامحدود است پس ما هدفمان را روی انتشار اطلاعات به کمک XML محدود می کنیم..

کاربردهای XML
در حوزه انتشار ٬ XML توسط نویسندگان ٬ خالقان اثرهای متفاوت و برنامه های مدیریت محتوا استفاده می شود. پدید آورندگان از ابزارها و خواص XML برای تهیه متون خود استفاده می کنند. برنامه های مدیریت محتوا از ابزارها و خواص XML برای بازیابی و یا مشخص کردن داده هایی که بعدا بازیابی می شوند ٬ استفاده می کنند.
آیا این جواب تمامی موارد مورد نیاز را می دهد ؟ خوب ٬در دنیای انتشارات این جواب در بعضی مواقع منفی است. برای اینکه یک محصول منتشر شده می تواند بدون استفاده از XML با موفقیت منتشر شود. پس xml می تواند بلا استفاده باقی بماند. هرچند ٬ XML در اکثر مواقع بهترین گزینه برای سازمانها است. سازمانهایی که زمان چرخه یک موضوع را ارزیابی می کنند و هزینه ایجاد ٬ نگهداری ٬ ترجمه ٬ انتقال ٬ ذخیره سازی ٬ استفاده مجدد ٬ آرشیو و کنار گذاشتن آن را محاسبه می کنند. ZapThink در یک تحقیق متوجه شد که استفاده از مجدد از اطلاعات بزرگترین - گرانترین - کاری است که برای بیشتر سازمانها و شرکتها هزینه بر داشته است. این تخقیق نشان می دهد که مالکان اطلاعات در دنیای حرفه ای ۶۰ درصد از زمان خود را قرار دادن ٬ فرمت بندی و ساختار آن موضوع کرده اند و فقط ۴۰ درصد از زمان را واقعا صرف ایجاد آن کردند. ZapThink:(www.zapthink.com/report.html?id=ZTR-CL100)
واقعیت ناراحت کننده زمانی است که بیشتر ارگانها نمی دانند که چه مقدار زمان را صرف ایجاد یک مطلب کرده اند. مدیریت تلاش می کند آنها را قیمت گذاری کند پس نتیجه می گیرند که XML به درد آنها نمی خورد. اما واقعیت این است که تنها راه اینکه بدانیم XML به درد کارهای یک سازمان می خورد یا نه . بهره مند شدن از مشاوره ٬ کمک گرفتن از یک مدیر اطلاعات حرفه ای است . کسی که بتواند موارد مورد نیاز یک سازمان ٬ چرخه محتوای اطلاعات سازمان و کارهای جاری شما را بررسی و تجزیه و تحلیل کند. سروسهای مورد نیاز مشتریان در آینده ٬ برای مدیریت داده های شما را بررسی و مواردی را پیشنهاد کند . پیشنهاد ابزارهای کمکی و محاسبه برگشت سرمایه شما. بررسی موانع و شاخصها برای عوض کردن - ابزارهای کمکی ٬ پردازش ها و مردم - که نیاز به آدرس دهی دارند . قبل از اینکه شما XML را به عوان یک روش برای انتشار انتخاب کنید . زمانی که شما بدانید که این کار چه مقدار هزینه بردار است و در حین انجام کار با چه مشکلاتی روبرو می شوید. می توانید با آگاهی کامل از کل موضوع تصمیم بگیرید که آیا از XML برای انتشار اطلاعات استفاده کنید یا خیر .
امکانات زیادی توسط XML به وجود آمدند. مانند: ارائه لیست فهرست یک کتاب به دیگران. XML این امکان را به شما می دهد که یک لیست را آماده کنید و برعکس نرم افزاری مانند word که فقط می توان خروجی آن را به یک شکل برای دیگران ارسال کرد. این امکان وجود دارد که مشتری یا شرکت استفاده کننده از این فایل ٬ از اطلاعات استفاده کرده و آنها را به شکل و فرمت مخصوص خودشان در آورند. امکان استفاده در بانکها اطلاعاتی فراهم می شود. استفاده مجدد از این اطلاعات در آینده به راحتی امکان پذیر است . جدا بودن محتوا از فرمت اید داده ها امکان بسیار مناسبی است که توسط XML در اختیار شرکتها و سازمانها و غیره قرار می گیرد.
امکان دارد شما از XML برای ایجاد یک نوشته استفاد کنید و از همین فایل می توانید برای اضافه کردن به محتوا استفاده کنید. این محتوای اضافه شده می تواند با یک فرمت ظاهری دیگر نشان داده شود. علاوه بر این می توان اطلاعات را به شکل های گوناگون و در قسمتهای مشخص شده و جداگانه به نمایش در آورد. برای این کار می توانیم از تکنولوژیی به نام XSLT استفاده کنیم که در مورد آن بعدا صحبت می کنیم.

ابزار های آزاد برای استفاده از XML
نرم افزارهای کاربردی زیادی را می توانید از طریق اینترنت دریافت کنید که هر کدام نقاط قوت و ضعف خودشان را دارند و شاید همه امکانات در یک نرم افزار استفاده نشده باشد و این بستگی به کاربرد شما دارد که می خواهید از آن استفاده کنید.قبل از اینکه از یکی از این نرم افزارهای آزاد برای انجام کار استفاده کنید. از نرم افزارها استفاده کنید. توانایی هایی که برای تهیه و انتشار یک مطلب را به شما می دهند ٬ بررسی کنید. در نهایت بهترین نرم افزار برای کارتان را انتخاب کنید.

 • Altova Authentic (www.altova.com/products_doc.html)
 • XML Cooktop (www.xmlcooktop.com )
 • Open XML Editor (www.philo.de/xmledit)
 • Xray2 (www.architag.com/xray)
 • تکنولوژیهایی که با XML در ارتباط هستند
  یک محقق در رابطه با XML , Jonathan Robi (http://www.gca.org/papers/xmleurope2001/papers/bio/s13-lauth2.hml) که در Software AG کار می کند. " XML کاری انجام نمی دهد ! " . این گفته هم درست است واقعا XML به تنهایی کاری نمی کند. نمی تواند متونی را که قرار است به روشهای گوناگون به نمایش در آیند را به وجود آورد. نمی تواند فرمت استفاده شده در تکنولوژی های جدید را به وجود آورد. برای اینکه بتوانم بگوییم XML برای کار ما مناسب است ٬ و یا اینکه تبدیل شود به محصول نهایی که در اختیار کاربر قرار می گیرد . احتیاج به برنامه هایی داریم تا بتوانند این فرمت نهایی را به وجود آورند.و از سوی دیگر نباید به همان فرمتی که بنا به دلایل متفاوت از آن فرار کردیم یعنی HTML در آید.

  XSL و XSLT
  در دنیای HTML چیزی به نام CSS فایلها یا Cascading Style Sheets برای نمایش اطلاعات یک صفحه بر روی مرورگر به شکل مناسب استفاده می شود. برای استفاده از محتوای XML با فرمتهای مختلف نیاز به برنامه های جانبی داریم به دلیل اینکه محتوا از فرمت جدا هستند و ما نیاز به فرمتهای گوناگون برای رسیدن به مقصود نیاز داریم. به روشهای مختلفی می توان فرمت دلخواه را به XML داد. می توان اطلاعات و محتوای فایل XML را به نرم افزار هایی که بر پایه XML کار می کنند ٬ وارد کرد. (حتی می توان از HTML هم برای نشان دادن محتوای XML استفاده کرد. ) قالب XML یا تغییر ظاهر آن توسط زبان XSLT مخفف Extensible Stylesheet Language, Transform انجام می شود. که می تواند XML را در قالبهای متقاوتی ارائه کنید. وقتی شما می خواهید محتوای خودتان را به فرمت ها و قالبهای گوناگونی عرضه کنید ٬ XML امکانات مناسب و قابل انعطاف تری را نسبت به HTML فراهم می کند.
  فرمت XSLT از دستوراتی که از متن XML استفاده نمی کنند بهره می برد و یک قالب خروجی برای آن درست می کند. مثلا دستوری مانند Bold را برای دستور <CompanyName< به کار برده و آن کلمه ای که برچسب دستور را دارند ٬ درشت تر نشان می دهد. این قلبها می توانند به منظور نشان دادن یک فاکتور فروش به کار روند و فرمتهای متنوعی را نشان دهند. مانند: فونت ٬ نوع قلم ٬ اندازه قلم و ... . نشان دادن اطلاعات در یک جدول مرتب شده به هر یک از دستوراتی که در فایل XML استفاده کردید. نرم افزارهای آزادی هستند که برای این کار استفاده می شوند . مانند Saxon ٬ Xalan و ... هر کدام از آنها اجازه تغییر در فرمت را به شما می دهند. بدون اینکه در آینده برای تغییر محتوای XML نیازی به نرم افزارهای کمکی داشته باشید.
  نرم افزار Saxon توسط Michael Kay نوشته شده که نسخه های متفاوتی از آن موجود هستند. یکی از این نسخه ها توانایی اجرا بر روی هر سیستمی که از ماشین مجازی جاوا (JRE) پشتیبانی می کند ٬ را دارد. این نرم افزار روی سایت آقای مایکل کی قرار دارد http://saxon.sourceforge.net ماشین مجازی جاوا JRE را هم می توانید از سایتهای متفاوتی بگیرید. http://www.java.com/en/download/windows_automatic.jsp پردازنده XSLT Xalan برای تبدیل فرمت XML به HTML استفاده می شود. متن ٬ محتواهای مختلف که توسط XML تهیه شدند. همچنین این برنامه برای وب سرور محبوب آپاچی Apache هم آماده شده است که روی سایت http://xml.apache.org/xalan-j قرار دارد.
  یکی دیگر از منابعی که می توان از آن استفاده کرد. برنامه ای است که در مجموعه نرم افزارهای آزاد Mitch Amiano قرار دارد. که آزادانه در اختیار کاربران قرار دارد. این CD از چند هزار نرم افزار تشکیل شده که اطلاعاتی در مورد منبع این نرم افزارها و اینکه آنها را از کجا می توان تهیه کرد هم موجود است. به این ترتیب می توان نسخه جدید آنها را از سایتها دریافت کرد. آقای Mitch یکی از افراد بزرگ جامعه نرم افزارهای آزاد است و وقت زیادی را برای جامعه نرم افزارهای آزاد صرف می کند. یکی از این کارها تهیه همین دیسک است. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از آدرس زیر استفاده کنید. =http://home.agilemarkup..com/index.php?option=content\&task=view\&id=55\&Itemid=29

  XSL-FO
  این XSL-FO یکی دیگر از زیرمجموعه های XSL است. FO هم برای تهیه قالب برای موضوعات استفاده می شود. بیشتر برای ارائه و نمایش XML در قالب های گوناگون است. اطلاعات بیشتر را می توانید از آدرس http://www.w3c.org/TR/xsl/ دریافت کنید.

  XQuery
  بسیاری از شرکتها اطلاعات خودشان را در یک بانک اطلاعاتی و یا یک فایل XML ذخیره می کنند. Xquery امکان پرس و جو در یک فایل XML را فراهم می کند. به همان سادگی که شما از SQL برای جستجوی یک فایل اکسس -ACCESS- استفاده می کنید. اطلاعات مناسبی را می توانید در آدرس زیر بدست آورید. http://www.datadirect.com/techzone/xml/basics/basics/index.ssp

  کارایی XML
  چگونه XML انتظارات w3c را برآورده می کند? ( www.w3c.com) مطمئنا تعداد زیادی از سایتها بر پایه XML درست شده اند. سایتهایی مانند: Safari , CNN , Fidelity , Wired , ... صفحات پویای آنها در پشت صحنه توسط XML آماده می شوند. در Fidelity مابین سیستم ها و اینترنت به وسیله XML صدها و هزاران تراکنش و عملیات انجام می شود تا بتواند به مشتریان سرویس دهی کند. همچنین این سایت میلیونها دلار در طراحی و ساختار خودش کسب کرده است. با توجه به نیاز این شرکت به تبادل اطلاعات با حجم بالا ما بین سایت و مشتریان ٬ این سایت از XML برای جداکردن اطلاعات شرکتها از یکدیگر استفاده کرده است . (http://www.internetweek.com/newslead01/lead080601.htm)
  در انتشار نوشته ها XML امکانات مفیدی را در اختیار برنامه نویس قرار می دهد تا اطلاعات ذخیره شده در یک بانک اطلاعاتی را به صورت متن به نمایش در آورد. تعدادی از برنامه های کاربردی امکان باز کردن فایل XML و فرمت آن را دارند و می توانند پاراگرافهای لازم به همراه قالب کلی متن را ایجاد کنند. این در دنیای چاپ و نشر الکترونیکی ٬ یعنی همه چیز. این برنامه های کمکی که اتوماتیک قالب یک صفحه را ایجاد می کنند. نشر اطلاعات را راحت و ممکن می سازند.

  هر چند اگر برنامه درست طراحی نشود XML از سرعت و قابلیت برنامه می کاهد. تحقیقات IBM نشان می دهد که نادرست بودن بانک های رابطه ای و اطلاعاتی کوچک ٬ سرعت پردازش را حدود ۱۰ بار کمتر می کند. نتایجی که از تحقیقات روی XML برای برای دست آوردن بهترین حالت انجام دادند ٬ نشان می دهد پتانسیل پردازش این فایلها ٬ انجام حجم بالایی از دستور العملها به کمک سخت افزار امکان پذیر است. شرکتهای تولید کننده سخت افزار به دنبال طراحی سخت افزارهایی هستند تا بتوانند این دستورالعملها را بهتر و سریعتر پردازش کنند. آنها به دنبال تراشه های فوق سریعی هستند تا بتوانند توانایی بیشتری را در اختیار XML قرار دهند که البته البته این نیاز به زمان دارد. nwfusion.com
  باز هم متذکر می شویم که شما نیاز به یک فرد برای مدیریت محتوای شرکت خود دارید. این فرد باید تجربه کافی در طراحی و اجرای روشهای گوناگون استفاده از XML را داشته باشد. XML یک راه حل اقتصادی است . فرد مورد نظر باید توانایی این را داشته باشد تا بعد از طراحی ٬ ترکیبی از نتایج تجزیه وتحلیل تجارت و کارهای شما با نیازهای مشتری را به دست آورد . پس از ارزیابی چرخه کاری شما نتایج را به صورت یک استراتژی واحد در یک سیستم XML و کاملا حرفه ای پیاده سازی کند. این سیستم باید قابلیت این را داشته باشد که اطلاعاتی در مورد نقاط قوت و ضعف تجارت و کار شما را مشخص و میزان برگشت سرمایه شما را اندازه گیری کند.
  استفاده از XML چندان هم شبیه به یک معجزه و یا اکسیر نیست. چیزی نیست که در همه جا از آن استفاده شود. اما استفاده از آن در بیشتر مواقع به نسبت بقیه روشها ترجیح داده می شود. به خصوص در انتشار متون و به طور کلی برنامه هایی که در این زمینه فعالیت می کنند و نیاز دارند که به روشهای گوناگون و اشکال مختلف متون را عرضه کنند. استفاده از XML به نسبت چیزی مانند HTML برای کارهایی که انحصاری و وابسته به حفظ اطلاعات نیستند بسیار مفید و ارزنده است. کیفیت و برتری XML در مقابل استفاده از HTML در این جا کاربرد دارد.
  نوشته : Kay Ethir و Scott Abel
  منبع : XML: the answer to everything?
  ترجمه : محمد درویش
  تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.