ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:5
مجموع:مجموع:5
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

راهنمای استفاده از Gnu Privacy Guard (بخش پایانی)

(807 مجموع کلمات موجود در متن)
(5827 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

راهنمای استفاده از Gnu Privacy Guard (بخش پایانی)
پس از اینکه نصب و تنظیمات تمامی بخش‌ها به اتمام رسید، شما می‌توانید رمزنگاری و رمزگشایی را آغاز نمایید. این امکان وجود دارد تا از چندین کلید خصوصی استفاده کنید. برای استفاده از یک کلید خاص باید گزینه u- را به همراه user-id کلید مربوطه بکار ببرید.

رمزنگاری
برای رمزنگاری می‌توانید از دستورات زیر استفاده کنید. برای اینکه شخص دبگری نتواند خود را بجای شما جا بزند، توصیه می‌شود هر چه را که رمزنگاری می‌کنید، حتما امضا هم بکنید.

$ gpg -e Recipient [Data] or $ gpg --encrypt Recipient [Data]

رمزگشایی
برای رمزگشایی از دستور زیر استفاده کنید. هنگام رمزگشایی خروجی به خروجی استاندارد ارسال خواهد شد، ولی شما می‌توانید با استفاده از گزینه o- خروجی را به یک فایل ارسال کنید:

$ gpg [-d] [Data] or $ gpg [--decrypt] [Data]

امضاء کردن
برای امضای اطلاعات با استفاده از کلید خودتان، از دستور زیر استفاده کنید:

$ gpg --sign [Data] or $ gpg -s [Data]

در این حالت اطلاعات فشرد شده و بصورت خوانا قابل دیدن نخواهد بود. برای امضای اطلاعات بصورتی خوانا، کافی است که از دستور زیر استفاده کنید:

$ gpg --clearsign [Data]

شما می‌توانید امضای خود را در یک فایل جداکانه بنویسید. این در مواردی استفاده می‌شود که فایل‌هایی مانند فایل‌های اجرایی یا آرشیوهای فشرده شده را امضاء می‌کنید. گزینه armor-- در چنین مواردی قابل استفاده می‌شود. ساختار کلی دستور به صورت زیر خواهد بود:

$ gpg [ -u Sender] [-r Recipient] [--armor] --sign --encrypt [Data]

هنگامی که اطلاعات رمزنگاری شده امضاء می‌شود، هنگام رمزگشایی، امضاء نیز بررسی می‌شود. شما می‌توانید امضای داده‌های امضاء شده را با استفاده از دستور زیر بررسی کنید:

$ gpg [--verify] [Data]

توجه داشته باشید که این گزینه در صورتی کار خواهد کرد که شما نسخه‌ای از کلید عمومی ارسال کننده را در اختیار داشته باشید.

ابزارهای Front End برای GnuPG
برای اینکه استفاده از GnuPG برای کاربران آسان‌تر گردد، تعدادی برنامه نوشته شده‌است که وظایف GnuPG را برای شما انجام می‌دهد. تعدادی از این ابزارها گرافیکی بوده و کاربری می‌تواند با چند کلیک عملیات مدیریت کلیدها، امضا، رمزنگاری و رمزگشایی را انجام دهد.

الف) ابزارها گرافیکی
۱) GPA: یکی از ابزارهای گرافیکی برای GNU Privacy Guard، ابزار GPA است. این رابط، رابط استانداردی است که توسط پروژه GnuPG ارائه می‌گردد. این ابزار و اطلاعات دقیق‌تر در مورد آنرا می‌توانید از آدرس http://www.gnupg.org/gpa.html دریافت نمایید.

۲) Seahorse: این ابزار یکی از ابزارهای محیط Gnome برای GnuPG می‌باشد. این ابزار را می‌توانید برای امضا، رمزنگاری، بررسی و رمزگشایی متن و فایل‌ها استفاده کنید. متن می‌تواند از Clipboard خوانده شده و یا مستقیما در محیط ویرایشگر کوچک آن نوشته شود. برای اطلاعات دقیق‌تر می‌توانید به آدرس پروژه آن در http://seahorse.sourceforge.net مراجعه نمایید.

۳) KGPG: یکی دیگر از ابزارهای گرافیکی GnuPG، ابزار KGPG است که به همراه میزکار KDE ارائه می‌شود. این ابزار بصورت توکار با ابزارهای محیط KDE مانند Konqueror قابل استفاده می‌باشد. برای اطلاعات دقیق‌تر در مورد این ابزار می‌توانید به آدرس http://devel-home.kde.org/~kgpg/index.html مراجعه نمایید.

ب) سرویس‌گیرنده‌های پست الکترونیکی
بسیاری از نرم‌افزارهای پست الکترونیکی از GnuPG پشتیبانی می‌کنند. تعدادی از مهمترین آنها عبارتند از:

- Mozilla and Mozilla Thunderbird
- Evolution
- Pine
- Kmail
- Eudora
- Mutt
- exmh

این برنامه‌ها به شما امکان ارسال و دریافت نامه‌های الکترونیکی رمزنگاری و امضاء شده و همچنین رمزگشایی نامه‌های الکترونیکی دریافت شده را می‌دهند.

موزیلا و Enigmail
موزیلا بطور توکار فاقد پشتیبانی از GnuPG است. برای استفاده از این قابلیت، باید پلاگین یا Extension ای به نام Enigmail را که در آدرس http://enigmail.mozdev.org در دسترس می‌باشد، بر روی آن نصب نمایید. این ابزار دارای قابلیت استفاده بسیار آسان می‌باشد.

Evolution
این نرم‌افزار Group Ware قدرتمند دارای قابلیت پشتیبانی از GnuPG بصورت توکار می‌باشد. تنظیمات GnuPG را می‌توانید از بخش Account Preferences هر حساب پست الکترونیکی تعریف شده در آن انجام دهید.

Kmail
این برنامه که برنامه پست الکترونیکی استاندارد محیط KDE می‌باشد، دارای پشتیبانی داخلی از GnuPG است. تنظیمات GnuPG را می‌توانید در بخش Identity هر حساب کاربری انجام دهید.


ترجمه: آلن باغومیان
منبع: Gnu Privacy Guard Mini HowTo

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.