ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:2
مجموع:مجموع:2
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

Thunderbird mail client

(3269 مجموع کلمات موجود در متن)
(6003 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی
0.مقدمه

آتش ، آینه و نور ، شیپور ، پرچم و دود ، این‌ها همه و همه ابزارهایی بودند که انسان ابتدا از آن‌ها برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کرد ، سپس پیک‌ها و چاپارها پابه عرصه گذاشتند و بعد از آن‌ها پست و تلگراف و تلفن و تلکس. انسان هموراه در فکر ارتباط با اطرافیان خود بوده ، حتی از راه دور و همواره در جستجوی راهی برای اطلاع از وقایع اطراف خود ، این حسی طبیعی در انسان‌هاست ، موجودی اجتماعی که به ارتباط با دیگران نیاز دارد. بنابراین همواره در حال یافتن راهی برای ارتباط سریع‌تر و امن‌تر بوده و است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی در جوامع بشری مردم نیازی دو چندان به داشتن ارتباط با دیگران را احساس می‌کنند. امروز نه در عصر صنعت هستیم نه تکنولوژی نه انفورماتیک ما در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم ، عصری که همه‌چیز به شدت به اطلاعات وابسته است. بنابراین باید راهی برای ارتباطات سریع‌تر پیدا کرد ، روشی که در آن علاوه بر سرعت بتوان به امکاناتی بیشتر نیز دست یافت. دیگر شنیدن صدای مخاطب برای ما کافی نیست یا ارسال پیغام با تلگراف حتی ارسال مدارک از طریق پست یا فکس و تلکس نیز همیشه بهترین گزینه‌ها برای انتخاب نیستند. پست الکترونیکی ، هدیه‌ی پیشرفت‌های کامپیوتر برای نیازهای امروزی ماست. با این سرویس می‌توانید یک نسخه از تمام مدارک را به همراه تصاویر واضح یا صدا حتی فیلم را در کمتر از دقیقه و دراره ی صوت و فیلم شاید کمتر از ربع ساعت برای هرکه می‌خواهید ارسال کنید. دیگر لازم نیست در صف‌های طویل پست منتظر بمانید . اگر قصد دارید مطلبی را به تمام دوستانتان اعلام کنید لازم نیست به تک تک آن‌ها تلفن بزنید یا برای تک تک آن‌ها نامه یا تلگرف ارسال کنید. کافیست آدرس پست الکترونیک همه را به کامیپوتر بدهید تا پیغامتان را به تمام دوستانتان بفرستید.

شاید یکی از بزرگترین مزایای اینترنت سرویس پست الکترونیک است. متاسفانه این سرویس کارا در کشور ما بسیار مورد بی مهری قرار گرفته. هنوزدر سازمان‌های دولتی یا شخصی برای یک پرس‌وجوی کوچک باید چند نامه ارسال شوند و شما دست کم هفته‌ای از وقت خود را صرف انتظار برای دریافت پاسخ باشید. هنوز برای یک اطلاع رسانی به چندین نفر از دوستان یا فامیل باید برای همه نامه یا تلگراف فرستاد یا با ایشان تماس تلفنی گرفت این نمونه‌های جزئی و ده‌ها نمونه‌ی دیگری که در این مقاله مجال نام بردنشان نیست همه و همه از دلایل ندیده گرفتن سرویس پست الکترونیک ست.

اما ، اگر شما از افرادی هستید که این نیاز را احساس کرده‌اید و برای کارهای خود سعی در استفاده از پست الکترونیک دارید پس برایتان بسیار مهم است که از برنامه‌ای استفاده کنید که مدیریت نامه‌های شما را به بهترین نحو ممکن انجام دهد. یک برنامه که همیشه کار کند ، امکانات اولیه برای ارتباط با سرو‌یس‌دهنده‌های ایمیل را فراهم کند ، امنیت در تبادل اطلاعات را برای شما ایجاد کند و ابزارهایی برای مدیریت هرچه بهتر نامه‌ها را داشته باشد تا بتوانیددر کوتاه‌ترین زمان بیشترین استفاده را از این سرویس ببرید. یکی از این برنامه‌های قدرتمند برنامه‌ی Thunderbird است.

1.تاندربرد چیست؟

همان طور که می‌دانید پست الکترونیکی سرویسی Client - Server است یعنی یک سرویس‌دهنده و یک سرویس گیرنده برای انجام کارها لازم است. شما از شرکت‌های مختلفی می‌توانید این سرویس را دریافت کنید. برای استفاده از این سرویس به یک برنامه‌ی سرویس‌گیرنده یا Client نیاز دارید که به آن Mail Client گفته می‌شود. تاندربرد نیز یک Mailclient است ؛ برنامه‌ای برای دریافت و ارسال نامه‌های الکترونیکی از طریق سرویس دهنده یا Server.

بسیاری از شما نام برنامه‌ی Microsoft Outlook یا شاید هم Outlook Express را شنیده‌اید یا پس از نصب ویندوز آیکون آن را برروی دسکتاپ ویندوزتان دیده‌اید. این برنامه‌ها برنامه‌های پیشنهادی ویا حتی برنامه‌هیی اعمال شده ازسوی مایکروسافت به عنوان MailClient هستند. اما تعداد معدودی هستند که نام برنامه‌ی Netscape Mail را شنیده‌اند. Netsacape از ابتدای وجود ویندوز به ساخت برنامه‌ای مشغول بوده که Netscape نام داشته. این برنامه که یک سوئیت است شامل چند برنامه از جمله Webclient و Mailclient است . امروزه به Webclient دیگر Web Browser یا مرورگر وب می‌گوییم. برای نمونه Internet Explorer یا Firefox هر کدام یک مرورگر وب هستند. MailClientهای نت‌اسکیپ همواره برنامه‌هایی بسیار قدرتمند و سریع و قابل اطمینان بوده‌اند، هرچند به دلیل انحصارگرایی و ترفندهای تجاری مایکروسافت این برنامه نتوانست شهرت زیادی کسب کند اما هموراه یکی از قدرت‌های فنی دنیای MailClientها به شمار می‌آید.

پس از این که پروژه‌ی موزیلا که درواقع نسخه‌ی اپن سورس نت‌اسکیپ بود شروع شد برنامه‌ی Mozilla Mail توانست جایگاه بهتری کسب کند به خصوص در میان لینوکس‌کارها و حتی کاربران یونیکس‌های تجاری و غیرتجاری. با آمدن نسل جدیداین برنامه به نام تاندربرد دیگر اوضاع فرق کرده. در واقع تاندربرد نوه‌ی اوپن سورسی همان نت‌اسکیپ قدرتمند است. برنامه‌ای که در مدتی کوتاه توانست پیشرفتی چشم گیر کند ، تاجایی که درصد بسیار خوبی را از بازار برنامه‌های ایمیل به خود اختصاص داد و هر روز بهتر و بهتر می‌شود و پیشرفت‌هایی چشم‌گیر تر را نصیب خود می‌کند برنامه‌ای که بنیاد موزیلا آن را با همیاری صدها برنامه نویس و هزاران تست کننده منتشر کرده و توسعه می‌دهد.

تاندربرد برای سیستم عامل‌های ویندوز ، لینوکس و مکینتاش و اکثر یونیکس‌ها موجود است و مانند محصولات دیگر موزیلا از موتور قدرتمند Gecko استفاده می‌کند. Thunderbird برنامه‌ایست که بسیاری از کاربران ویندوز را ترغیب کرد تا دست از برنامه‌ی Outlook خود بکشند و به این برنامه روی بیاورند. اما این قدرت در چیست؟ چرا همه در حال مهاجرت به این برنامه هستند؟ در این مقاله با معرفی اجمالی تاندربرد و اشاره به ویژگی‌های این برنامه سعی داریم تا دلیل این استقبال و پیشرفت را برای شما روشن‌تر کنیم.

2.تنوع امکانات

تاندربرد علاوه بر ایمیل قدرت خواندن RSS را نیز دارد ، همچنین با پروتکل NNTP یا همان گروه‌های خبری نیز سازگار است ، این برنامه برای ارسال نامه‌های الکترونیکی از SMTP و برای دریافت از POP3 و IMAP پشتیبانی می‌کند. اگر برای ارسال نامه‌‌ها سرویس دهنده‌ی شما نیاز به پسورد دارد و یا برای برقراری یک ارتباط ایمن به SSL نیاز داشته بشید ، تاندربرد هر دورا برایتان فراهم می‌کند. تاندبرد به خوبی از TLS نیز پشتیبانی می‌کند. اگر چندین اشتراک پست الکترونیک و چند سرور SMTP دارید می‌توانید برای هر کدام در این برنامه یک حساب یا Account مخصوص بسازید.

اگر برای خواندن تیتر روزنامه‌ها و نیز اخبارهای روزانه از RSS استفاده می‌کنید برنامه‌ی تاندربرد با فراهم آوردن امکان خواندن RSSها به کارتان انسجام بیشتری می‌دهد. نیز برنامه‌ای بسیار قدرتمند برای کنترل دسترسی و استفاده از گروه‌های خبری است. من سال‌های قبل از برنامه‌هایی مانند Outlook یا Netscape یا Knode برای کاربا این گروه‌ها استفاده می‌کردم اما با آمدن تاندربرد دیگر حتی از Knews نیز دست کشیده‌ام و از این برنامه استفاده می‌کنم.

یکی از قابلیت‌های بسیار جذاب تاندربرد تشخیص نامه‌های تبلیغاتی اضافی و نامه‌های به درد نخور و مزاحم است، به این نامه‌ها JunkMail گفته می‌شود. کافیست یک‌بار نامه‌ای را به عنوان JunkMail به این برنامه معرفی کنید ، از بار بعد در صورتی که از آدرس اعلام شده نامه‌ای برایتان ارسال شود آن نامه با یک علامت سطل آشغال نمایش داده می‌شود تا از مزاحم بودنش مطلع شوید و وقت خود را برای مطالعه و بررسی آن صرف نکنید. این مسئله باعث می‌شوددیگر Spam ها در کارتان اخلالی ایجاد نکنند وبا آرامش خیال به کارتان برسید.

دفترچه‌ی آدرس ، این برنامه یک دفترچه آدرس کامل دارد ؛ البته هر برنامه‌ی مدیریت ایمیلی باید چنین دفترچه‌ای داشته باشد تا شما بتوانید تمام تماس‌های خود را در محلی ثبت کنید تا هر بار که خواستید برای کسی نامه‌ای بنویسید نیازی به جستجو به دنبال آدرس ایمیلش را نداشته باشید.
در صورتی که چندین حساب یا اکانت برای خود ایجاد کرده‌اید کار نقل و انتقال بین این اکانت‌ها بسیار ساده خواهد بود. برای نمونه اگر شما تمام نامه‌های کاری خود را در یک اکانت گردآوری می‌کنید کافیست تا ایمیل‌های خود را علامت بزنید و با کلیک راست آن‌ها را در مناسب‌ترین شاخه‌ی اکانت‌های خود کپی کنید. این موضوع نیز باعث ایجاد نظم در کارها خواهد شد.

شما می‌توانید به نامه‌هایتان ۵ برچسب بزنید ، این برچسب‌ها شامل برچسب‌های کاری ، مهم ، شخصی ، در دست اقدام و واگذاری به بعد هستند. زمانی که نامه‌ای را با برچسب ”مهم“ یا ”Ipmortant“ مشخص می‌کنید رنگ نامه‌ی مذکور با رنگ سایر نامه‌ها فرق خواهد کرد ؛این رنگ‌ها را می‌توانید برای هر پنج برچسب تغییر دهید؛ یا زمانی که که نامه‌ای را ”شخصی“ اعلام می‌کنید رنگی دیگر به خود می‌گیرد ، این رنگارنگ کردن‌ نامه‌ها و برچسب زدن‌ باعث ایجاد یک نظم و در نتیجه سرعت بیشتر در انجام کارها می‌شود. و البته احتمال پاک کردن تصادفی نامه‌های مهم نیز کمتر می‌شود، به این دلیل که نامه‌های مهم شما رنگی دیگر دارند و زمانی که برروی آن‌ها کلیک می‌کنید رنگی بودن آن‌ها به شما اخطار می‌کند که نباید به سادگی حذفشان کنید.

اگر برای قسمت انتهای نامه به یک نوشته به عنوان امضا نیاز دارید می‌توانیددر یک فایل متنی امضا را بنویسید و به تاندربرد فایل مذکور رامعرفی کنید تا در هر بار ارسال نامه به صورت خودکار این امضا را به نامه‌ی شما اضافه کند.

گروه بندی نامه‌ها به بهترین شکل ممکنه در این برنامه امکان پذیر است ، شما می‌توانید نامه‌های خود را بر اساس تاریخ ، فرستنده ، موضوع ، حجم و پارامترهای دیگر گروه‌بندی کنید که این به خودی خود یک امکان بسیار عالی برای برنامه‌های مدیریت ایمیل است ، چراکه جستجو و طبقه بندی در کارها را بسیار ساده‌تر می‌کند و با منظم‌تر کردن کارتان می‌توانید مطمئن باشید که زمان کمتری را برای کارتان صرف خواهید کرد.

برای نمایش نامه‌ها می‌توانید از فیلترهای موجود یا فیلترهایی که خودتان تعریف می‌کنید استفاده کنید. برای نمونه می‌توانید تعریف کنید که فقط نامه‌های با برچسب مهم نمایش داده شود یا فقط نامه‌های خوانده نشده یا خوانده شده نمایش داده شوند و یا هر قانون دیگری که شما وضع می‌کنید. برای نمونه می‌توانید قانونی تعریف کنید که فقط نامه‌های بدون ضمیمه نمایش داه شوند یا فقط نامه‌هایی که از آدرس‌های خاصی هستند نمایش داده شوند. این امکان نیز روشی دیگر است برای خلوت کردن سر شما و ایجاد نظم در کار و در نهایت سرعت بالاتر در انجام کارها.

برای دیدن متن نامه‌ها تاندربرد یک قسمت از پنجره‌ی صفحه‌ی اصلی را به پیش‌نمایش اختصاص می‌دهد که اغلب کاربران نیز از همین پنجره‌ی کوچک برای کارشان استفاده می‌کند. (همانند چیزی که در Kmail یا Outlook وجود دارد.) اما اگر از این پنجره خوشتان نمی‌آید با زدن F8 می‌توانید آن را حذف کنید و برای مطالعه ی متن نامه‌ها روی آن‌ها دوبل کلیک کنید تا در صفحه‌ای جدید باز شوند.

تاندربرد امکانات خوبی برای کسانی که به کیبورد علاقه دارند فراهم کرده شما می‌توانید بدون استفاده از ماوس هر کاری را با استفاده از کلید‌های میانبر انجام دهید ، گشت و گذار میان نامه‌ها یا نوشتن جواب نامه‌ها و ... هر کاری کلیدمخصوص خود را دارد.

اگر در سرویس دهنده‌ی شما به فوریت‌ها اهمیت داده می‌شود ، تاندربرد می‌تواند برنامه‌ی مناسبی برایتان باشد چرا که هر سه فوریت معروف را دارد و شما می‌توانید با ذکر فوریت نامه‌ی خود از سریع‌تر رسیدن نامه به دست گیرنده مطمئن شوید.

گزینه‌های مربوط به تنظیمات در این برنامه بسیار مختصر هستند اما با این وجود می‌توانید آنچه راکه لازم است تغییر دهید ، بسیار کم پیش می‌آید که کسی از کمبودن گزینه‌های تنظیم شکایت کند. از طرفی این سادگی تنظیم و تنظیم پذیری فوق‌العاده برای کاربران تازه‌کار بسیار مفید است طوری که با اولین بررسی گزینه‌ها می‌توانید آنچه را که در پی آن هستید پیدا کنید.

3.پشتیبانی از فارسی

تاندربرد ازEncoding های بسیاری پشتیبانی می‌کند از جمله UTF-8 همچنین مانند فایرفاکس درنمایش متون فارسی مشکلی ندارد ، در حقیقت کافیست که فونت فارسی نصب شده‌ای در لینوکس‌خود داشته باشید تا به راحتی از امکانات فارسی در این برنامه استفاده کنید حتی می‌توانید موضوع نامه را نیز به فارسی تایپ کنید ،هیچ مشکلی نیست ;)

تنها مشکلی که می‌تواند در رابطه با زبان فارسی در این برنامه وجود داشته باشد مشکل این برنامه در نوشتن راست به چپ است یعنی RTL است. این ویژگی به صورت پیش فرض پشتیبانی نمی‌شود و این موضوع می‌تواند کمی برای استفاده کنندگان ایرانی و فارس زبانان ناخوشایند باشد. اما ، تاندربرد نیز مانند سایر محصولات بنیاد موزیلا یک ویژگی خاص دارد که این برنامه‌ها را بسیار قدرتمند می‌کند ، این ویژگی Extension نام دارد. هر امکانی که در خود برنامه وجود ندارد و یا امکاناتی که وجودشان در برنامه به صورت همگانی لازم نیست از طریق Extensionها برای برنامه فراهم می‌شود.برای نمونه قابلیت راست به چپ نویسی برای تمام زبان‌ها لازم نیست پس کسانی که به این قابلیت احتیاج دارند با نوشتن یک اکستنشن این نیاز را بر طرف کرده‌اند. شما می‌توانید اکستنشن Bidi UI را دانلود و نصب کنید. پس از آن قابلیت راست به چپ نویسی به بهترین شکل ممکن در برنامه‌ برایتان قابل دسترسی خواهد بود. با نصب این اکستشن مشکلی با زبان‌ فارسی نخواهید داشت و می‌تونید با آسودگی خیال به نوشتن نامه‌های خود در این محیط پردازید.

4.امنیت

امروزه بسیاری از تبادلات اطلاعات از طریق پست الکترونیکی انجام می‌شود. البته شاید در ایران هنوز به آن حد از تبادلات نرسیده‌ایم اما اگر به کشورهای غربی یا حتی کشورهایی مانند چین یا تایوان نگاه کنیم شاهد دولت‌هایی هستیم که دیگر کاغذبازی در آن‌ها بی معناست . البته در ایران نیز طرح‌هایی تدوین شده که یا در حال بررسی هستند یا در حال آماده سازی برای اجرا که امیدواریم هر چه سریع‌تر به مرحله‌ی اجرا و بهره‌برداری برسند. در چنین تبادلاتی مهم و حیاتی ، نقش امنیت تبادلات هرچه پررنگ‌تر نمایان می‌شود. روش‌هایی برای تشخیص و تصدیق هویت لازمند تا بدانیم در حقیقت با چه کسی در حال ارتباط هستیم. برای این مشکل سال‌ها پیش راه حل‌هایی جامع طراحی شده‌اند که در کشورهای بسیاری در حال استفاده هستند. برای نمونه SSL و PGP دو نمونه از این راه حل‌ها هستند.

برای تبادلات حقوقی یا تبادلاتی که بتوان در آینده به صورت حقوقی نیز به آن‌ها استناد کرد پروتکل SSL وارد عمل شده است که امضای دیجیتالی و رمزنگاری را برای همه فراهم می‌کند. موضوع امضای دیجیتالی و رمزنگاری در ارتباطات در قانون تجارت الکترونیک مصوب در سال ۱۳۸۲ ایران نیز صراحتا ً قید شده چه در ماده‌ی ۴ و چه در ماده‌ی ۷ یا مواد ۱۰ تا ۳۲ ؛ در واقع یکی از بخش‌های عمده‌ی این قانون به تبادل اطلاعات ایمن در سایه‌ی رمزنگاری و امضای دیجیتال اختصاص یافته که این خود جای خشنودی دارد و از طرفی دیگر اهمیت این موضوع را نمایان می‌کند. بنابراین یک برنامه ی خوب باید از این امکانات به طور کامل پشتیبانی کند ، در تاندربرد این موضوع به خوبی مورد پشتیبانی قرار دارد و شما می‌تواندی به راحتی به تبادل اطلاعات در سایه‌ی SSL بپردازید.

البته برای کسانی که از PGP یا نسخه‌ی بازنویسی شده‌ی آن توسط GNU که GPG نام دارد استفاده می‌کنند نیز یک اکستنشن به نام Enigmail وجودارد که کار تبادل اطلاعات امن و رمزنگاری شده را به خوبی انجام می‌دهد. اگر از GPG برای کارهای خود استفاده می‌کنید به راحتی با نصب تاندربرد و اکستنشن مربوطه می‌توانید برای نامه‌های الکترونیکی خود نیز از این ابزار استفاده کنید.

‏پس از امنیت در ارتباط ، در زمینه‌ی امنیت برنامه و نداشتن مشکلات و سوراخ‌های امنیتی نیز تاندربرد یک برنامه‌ی ایمن است. تاکنون کسی مشکل امنیتی خطرناکی برای این برنامه ندیده اما بارها مشکلات درجه یک یا حتی بسیار خطرناک برای برنامه‌ی Outlook را دیده ویا شنیده‌ایم ، این یکی از دلایلی است که حتی کاربران ویندوز را نیز ترغیب می‌کند تا به برنامه‌ی تاندربرد مهاجرت کنند. امنیت در سیستم یکی از مسائل بسیار مهمی است که برای همه‌ی ما حیاتی و بسیار تعیین کننده است و نباید آن را دست‌کم گرفت ، چه بسا دست‌کم گرفتن آن باعث وارد آمدن صدمه به ما و اطرافیان ما شود.

5.اکستنشن‌ها

همان طور که مطرح شد برخی امکانات که به صورت عمومی طرفدار ندارند از طریق اکستنشن‌ها قابل افزوردن هستند. این موضوع مهمی است. شما لازم نیست یک برنامه با حجم خیلی بالا را دریافت کنید که بسیاری از بخش‌های آنرا نیاز ندارید بلکه برنامه‌ای با حجم پایین‌تر را دریافت می‌کنید و سپس آنچه را که نیازدارید به برنامه اضافه می‌کنید. این علاوه بر حجم پایین‌تر سرعت بشتر و مدیریت منابع بهتری را باعث می‌شود.
اکستنشن‌های بسیاری برای تاندبرد موجود است برای نمونه اگر شما می‌خوهید پاسخ نامه‌های خود را بلافاصله بنویسید و نیازی به زدن دکمه‌ی Replay ندارید کافیست اکستنشن QuickReplay را دریافت و نصب کنید ، اگر تجربه‌ی کار با Forumها را دارید باافزودن این اکستنشن تاندربرد بسیار شبیه این انجمن‌ها خواهد شد این ویژگی به خصوص برای کسانی که در لیست‌های پستی عضو هستند بسیار مفید است.

یکی از مشهورترین اکستنشن‌های تاندربرد برنامه‌ی تقویم است که Mozilla Calender نام دارد. این تقویم که به چند زبان دنیا نیز ترجمه شده است علاوه بر یک تقویم ساده دارای یک سررسید قدرتمند و نیز یک برنامه ی Organizer است. شما می‌تونید قرارهای کاری یا دوستانه‌ی خود را در این برنامه ثبت کنید ، اگر کاری دارید که می‌خواهید برنامه به شما اطلاع بدهد می‌تونید آن را ذخیره کنید و یا برای تنظیم زمان از این برنامه استفاده کنید. تقویم موزیلا یک اکستنشن است که پس از نصب آن می‌توانید از طریق منویی در برنامه ی Thunderbird به آن دسترسی داشته باشید. بدین ترتیب شمایک برنامه‌ی کامل برای مدریت ارتباطات در دسترس دارید که در اغلب پلتفورم‌های موجود قابل استفاده است. شما می‌توانید این برنامه رادر منزل برروی لینوکس و یا اپل خود نصب کنید و در محل کار برروی یونیکس یا لینوکستان نصب کنید ، اگر برروی لپ‌تاپتان نیز لینوکسی دارید می‌تونید به راحتی این برنامه را در آنجانیز استفاده کنید. این قابلیت انتقال پذیری نیز یکیدیگر از امکانات تاندربرد ست.

6.مهم‌ترین ویژگی!

بدون اغراق مهم‌ترین ویژگی این برنامه بازمتن بودن آن است ، بله اوپن سورس بودن در ورای تمام این امکانات بسیار عالی قرار دارد ، در حقیقت این پیشرفت پر سرعت برنامه‌ی تاندبرد همانا در سایه‌ی اوپن سورس بودن این برنامه است.با تشخیص کوچکترین مشکلی مشکل حل می‌شود. انجمن‌ها و لیست‌های پستی بین‌الملی یا محلی برای پشتیبانی از شما فعالند و افراد بسیاری هستند که آماده‌ی کمک به شما هستند. راهنماهای بسیار از ساده تا پیشرفته و در نهایت ترقی پیشرفت و صعود به بالا. بله اگر می‌بینید این برنامه در کوتاه زمانی به بحثی داغ برای مجلاتی مانند PCMagazine یا eWeek تبدیل شده یا اغلب سایت‌های خبری بخشی را برای اخبار تاندبرد در نظر گرفته‌اند همه به دلیل اوپن سورس بودن این برنامه است که باعث شده صدها نفر در نوشتن این برنامه کمک کنند و هزاران نفر هزمان به تست و گزارش خطاهای این برنامه بپردازند تا این برنامه صعودی چنین پر شتاب داشته باشد.

همه‌ی ما چه در تجارت و چه در زندگی خود به دنبال موضوعات و کارهایی آینده‌دار هستیم ، کارهایی که بدانیم لااقل نسبت به سایر کارها آینده‌ای روشن‌تر دارند.در رابطه با نرم‌افزارها و برنامه‌های کامپیوتر نیز اینچنین است ، همه می‌خواهند با برنامه‌ای کار کنند که بدانند نسبت به سایر برنامه‌ها از دوام بیشتری برخوردار است و پیشرفت بهتری دارد. تاندربرد چنین برنامه‌ای است. با توجه به مدل توسعه ی آن و نیز انجام تمام کارها بر اساس استاندارد تاندربرد یه یکی از آینده دار ترین برنامه‌های مدیریت ایمیل تبدیل شده است.

در پایان مقاله بازهم باید خاطر نشان کنم که انتخاب اشتباه یک برنامه‌ی ایمیل می‌تواند موجب از دست رفتن زمان بسیار و نیز اطلاعات ارزشمند شود که این امر برای افراد بسیاری ناخوشایند است. بنابراین همواره قبل از انتخاب یک برنامه‌ی مناسب شرایط خود و امکانات برنامه را در نظر بگیرید و پس از تحقیقی مناسب برنامه‌ای را که در خور نیازتان است انتخاب کنید.


نویسنده : $ Nəvid $
تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.