ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:7
مجموع:مجموع:7
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

نگاهی به ابعاد فنی دبیان اچ

(1275 مجموع کلمات موجود در متن)
(8373 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

نگاهی به ابعاد فنی دبیان اچکمتر از یک ماه قبل، پروژه دبیان بعد از ۲۱ ماه توسعه متداوم، خبر انتشار نسخه پایدار جدید دبیان با اسم رمز «اچ» [۱] را منتشر کرد. از آنجا که این توزیع یکی از محبوب‌ترین توزیع‌های دنیای نرم‌افزار آزاد به شمار می‌آید و مادر بسیاری از توزیع‌های امروزی می‌باشد، ارائه اطلاعات در مورد آن خالی از لطف نیست. در این نوشتار به بررسی این نسخه از این توزیع محبوب خواهیم پرداخت و در شماره بعدی مجله، مقاله‌ای درباره نصب و پیکربندی آن خواهیم داشت.۱) معماری‌های مورد پشتیبانی

در این نسخه از یازده معماری مختلف پردازنده به طور رسمی پشتیبانی می‌شود. پشتیبانی از معماری ۶۴ بیتی برای پردازنـده‌های AMD64 و EM64T در این نسخه به طور کامل ارائـه شـده است [۲] . در این نسخــه بطور رسـمی از معماری‌های زیر پشتیبانی می‌شود:

Intel x86 ('i386')

Alpha ('alpha')

SPARC ('sparc')

PowerPC ('powerpc')

ARM ('arm')

MIPS ('mips' (big-endian) and 'mipsel' (little-endian))

Intel Itanium ('ia64')

HP PA-RISC ('hppa')

S/390 ('s390')

AMD64 ('amd64')

لازم به ذکر است که پشتیبانی از معماری Motorola 680x0 ('m68k') حذف شده است و فقط به طور غیر رسمی در این نسخه موجود می‌باشد.۲) جدیدها در اچ

این نسخه با ۶۵۰۰ بسته جدید و در مجموع با ۱۸۲۰۰ بسته ارائه شده است. این بسته‌ها در ۲۱ CD و در ۳ DVD ارائه می‌شوند. در این انتشار تغییراتی در ساختار قرار دادن و ترتیب بسته‌ها در CDها انجام شده است و بسته‌های اولیه مورد نیاز و الزامی در CD یک قرار داده شده‌اند تا کاربران فقط با داشتن CD اول نیز بتوانند دبیان را نصب و از آن استفاده کنند. در CD اول فقط محیط گرافیکی گنوم قرار دارد. لذا در کنار این CD استاندارد، دو CD ویژه نیز به عنوان CDهای اول ارائه شده‌اند که در یکی از آنها به جای گنوم از KDE و در دیگری از Xfce استفاده شده است تا کاربران این محیط‌ها نیز امکان نصب دبیان با محیط دلخواه خود و فقط با یک CD را داشته باشند.

این نسخه اولین نسخه پایدار دبیان با جایگزینی X.org به جای XFree86 می‌باشد و با محیط‌های گرافیکی گنوم ۲.۱۴ ، KDE 3.3.5.a و Xfce 4.4 ارائه می‌شود. همچنین بسته‌های OpenOffice.org 2.0.4a و KOffice 1.6 نیز قرار داده شده‌اند.۳) مدیریت بسته‌ها

در این نسخه بهینه‌سازی‌های بسیار زیادی بر روی مدیر بسته aptitude انجام شده است، بطوریکه در حال حاضر مدیر بسته ارجح می‌باشد و در مواردی همچون مدیریت وابستگی‌ها بهتر از apt-get عمل می‌کند. همچنین توصیه شده است که اگر تا کنون از dselect استفاده می‌کردید، از این پس از aptitude استفاده کنید. برای اچ یک مکانیزم پیشرفته حل ناسازگاری‌ها پیاده‌سازی شده است تا در زمانی که به جهت تغییر وابستگی نرم‌افزارها ناسازگاری‌های زیادی پیش می‌آید، بتواند بهترین راه حل را شناسایی کند. Apt امن [۳] نیز در اچ موجود می‌باشد. این ویژگی باعث افزایش ضریب امنیتی سیستم‌های گنو/لینوکس دبیان می‌شود و امکان رمزنگاری و چک کردن امضای دیجیتالی بسته‌های دریافت شده را فراهم می‌سازد. همچنین می‌توانید به کمک ابزار apt-key مجموعه کلیدهای Apt را مدیریت نمایید که به طور پیش‌فرض فقط کلید عمومی امضای بسته‌های آرشیو دبیان در آن وارد شده است. قابلیت دیگری که در Apt اضافه شده است امکان دریافت فایل diff بسته‌های به روز شده به جای دریافت کامل بسته می‌باشد که این امر می‌تواند سرعت به روز رسانی سیستم را بسیار سریع‌تر و میزان داده‌های مورد نیاز برای به روز رسانی سیستم را بسیار کم حجم‌تر نماید.


۴) بهبودهای سیستمی

تعدادی بهینه‌سازی در ساختار توزیع ایجاد شده است که مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:


-- اولویت بسته‌های توسعه کاهش یافته است

بسته‌های توسعه نرم‌افزار مانند gcc ، make و... که در اولویت «استاندارد» قرار داشتن و به طور پیش‌فرض نصب می‌شدند، اکنون با اولویت «اختیاری» ارائه می‌شوند و به طور پیش‌فرض نصب نمی‌شوند. در صورتیکه به این بسته‌های نیاز دارید آسان‌ترین راه برای نصب آنها، نصب بسته build-essential می‌باشد که تمام ابزارهای پایه‌ای توسعه نرم‌افزار را برایتان نصب می‌کند.

-- SELinux

در نسخه اچ بسته SELinux به طور پیش‌فرض نصب می‌شود، اما غیر فعال هست. لذا برای استفاده از آن باید آن را فعال کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره SELinux در دبیان و نحوه فعال کردن آن به ویکی دبیان در آدرس [۴] بروید.

-- سوپر دایمن پیش‌فرض جدید

سوپر دایمن پیش‌فرض دبیان از netkit-inetd به openbsd-inetd تغییر پیدا کرده است که منجر به افزایش سرعت راه‌اندازی سیستم و مدیریت بهتر دایمن‌ها می‌شود.

--تغییر در ویژگی‌های پیش‌فرض سیستم‌فایل‌های ext2 و ext3

ویژگی‌های dir_index و resize_inode بطور پیش‌فرض برای پارتیشن‌های ext2 و ext3 که ایجاد می‌شوند فعال شده است. اولی باعث افزایش سرعت کار با شاخه‌هایی که فایل‌های زیادی دارند می‌شود و دومی امکان تغییر اندازه پارتیشن بطور آنلاین را می‌دهد. (مثلا تغییر اندازه پارتیشن در هنگامی که پارتیشن مونت شده است)

-- انکودینگ پیش‌فرض UTF-8

انکودینگ پیش‌فرض دبیان در نسخه اچ به UTF-8 تغییر کرده است که این امر موجب سازگاری بیشتر با زبان‌هایی مانند فارسی می‌شود که از این استاندارد استفاده می‌کنند. همچنین ابزاری به نام utf8-migration-tool تهیه شده است تا بتواند کار انتقال به UTF-8 را ساده‌تر کند. اما متاسفانه به جهت تکمیل نشدن این ابزار در هنگام انتشار اچ، همراه با این نسخه ارائه نشد و فقط از طریق مخازن آنلاین ناپایدار دبیان در دسترس است.


۵) تغییرات هسته

نام بستـه‌های هستــه از kernel-* به linux-* تغییـر یافتـه است. این تغییـر به دلیل فراهـم کردن امکان استفاده از هسته‌های دیگر در نسخه‌های بعدی دبیان صورت گرفته است. همچنین تغییر از 386 به 486 یکی دیگر از تغییرات مهم اچ می‌باشد. علاوه بر اینها سیستم‌های چند پردازنده‌ای، دیگر به هسته‌های با اسم *-smp نیاز ندارند. به عبارتی پشتیبانی از سیستم‌های چند پردازنده‌ای در همان هسته‌های استاندارد فعال شده است و تمام بسته‌های linux-image (بدون پسوند -smp) دارای این قابلیت می‌باشند. تنها استثنا بسته486 می‌باشد که فقط از سیستم‌های تک پردازنده‌ای پشتیبانی می‌کند.۶) نصاب اچ

در این نسخه تغییرات بسیار زیادی نیز در برنامه نصاب دبیان صورت گرفته است که به طور خلاصه به بعضی از آنها نیز اشاره می‌کنیم.

قبلا فرایند نصب دبیان دو مرحله‌ای بود. در مرحله اول سیستم پایه نصب می‌شد و دستگاه را یک بار مجددا راه‌اندازی می‌کرد. سپس با استفاده از base-config به نصب بسته‌های مورد نظر کاربر می‌پرداخت. در اچ این دو مرحله در هم ادغام شده‌اند. همچنین همان‌طور که گفته شد، برنامه نصاب انکودینگ پیش‌فرض را بر روی UTF-8 تنظیم می‌کند. همچنین شما می‌توانید که نصب را بر روی پارتیشن‌های LVM انجام دهید. نصاب از سیستم‌فایل‌های رمزشده نیز پشتیبانی می‌کند. امکان غیر فعال کردن کاربر ریشه و استفاده از sudo به جای آن نیز در طی نصب پیشرفته سیستم فراهم شده است.

در این نسخه، برنامه نصاب دبیان دارای یک ظاهر گرافیکی نیز شده است که به همان قدرتمندی عمل می‌کند و در واقع فقط یک پوسته گرافیکی برای همان نصاب متنی می‌باشد. مهم‌ترین مزیت نصاب گرافیکی فراهم آوردن امکان استفاده از زبان‌های مختلف در طی فرایند نصب می‌باشد، زیرا که از کتابخانه‌های GTK برای نوشتن این پوسته استفاده شده است.


۷) بسته‌های بنیاد موزیلا

بسته‌های بنیاد موزیلا برای کاربران بسیار مهم و ضروری هستند. این نرم‌افزارها در این توزیع قرار دارند، اما به جهت وجود اختلافات بین پروژه دبیان و بنیاد موزیلا بر روی مسائل حقوقی و کپی‌رایت، این بسته‌ها با نام‌های دیگری در این سیستم قرار داده شده‌اند. iceweasel به جای فایرفاکس و icedove به جای تاندربرد ! اما سیاست امنیتی که این بسته‌ها دارند و کاربران را مجبور می‌کنند تا از مخازن اصلی خود را به روز نمایند، با سیاست امنیتی دبیان که از ارائه تغییرات کاربردی زیاد در به روز رسانی‌های امنیتی توزیع پایدار خود خودداری می‌کند، تناقض دارد. لذا بر طبق اعلام رسمی تیم امنیتی، دبیان ممکن است در آینده اعلام شود که این گروه دیگر پشتیبانی امنیتی محصولات موزیلا را انجام نخواهد داد.
نویسنده: عباس اسماعیلی صومعه <abbas AT gnu DOT org>

منبع:

[۱] http://www.debian.org/releases/etch/i386/release-notes/index.en.html

:پانوشت‌ها

[۱] Debian Etch

[۲] از این معماری در نسخه پایدار قبلی به نام سارژ به طور غیر رسمی پشتیبانی به عمل می‌آمد.

[۳] Secure Apt

[۴] http://wiki.debian.org/SELinux

[۵] http://www.debian.org/releases/etch/i386/release-notes/ch-information.en.html#s-mozilla-security


PDF Version

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.