ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:7
مجموع:مجموع:7
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

فایرفاکس مرورگر محبوب من

(2098 مجموع کلمات موجود در متن)
(5597 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

فایرفاکس مرورگر محبوب من


فایرفاکس مرورگری که بعد مدتی استفاده از آن، آدم به نوعی خاص علاقه شدیدی نسبت به آن پیدا می کند و مرور وب بدون استفاده از آن برایش غیرقابل تحمل است. مرورگری که امکانات فوق العاده را در کمترین حجم ممکن در اختیار کاربر قرار میدهد. البته شاید در اولین برخورد کمی گیج کننده به نظر برسد ولی با مرور زمان این احساس القاء خواهد شد که گشت و گذار برروی وب بدون فایرفاکس هیچ لذتی ندارد. شاید این شعار “rediscover the webزیاد هم اغراق آمیز نباشد و واقعا کشف کردن دوباره دنیای وب با فایرفاکس لازم باشد.

زمان انتظار دارد به پایان میرسد و نشانههای انتشار نهایی FireFox2 همه جا پیداست. فکر کنم هفته پیش بود که RC3 هم ارائه شد و به نظر میآید این آخرین نسخه آزمایشی است و دیگر زمان انتشار نسخه نهایی فرارسیده است. من به عنوان یکی از عاشقان فایرفاکس بیصبرانه منتظر نسخه نهایی هستم و به همین خاطر تصمیم گرفتم برای اینکه تا زمان ارائه نسخه نهایی کاری کرده باشم متنی بنویسم و سعی کنم خصوصیات بارز فایرفاکس را در این متن دوباره بیان کنم که شاید بحث تکراری انتخاب بهترین مرورگر در انجمنهای گفتگو تعداد صفحاتش بیشتر نشود. البته زیاد هم امیدوار نیستم ولی نوشتن یک مقاله ساده در مورد فایرفاکس از بیکار نشستن بهتر است. قصد دارم در این نوشته کوتاه ۲۰ خصوصیت فایرفاکس را که هم اکنون داریم مطرح کنم و نگاهی به خصوصیات جدید فایرفاکس ۲ داشته باشم.

فایرفاکس چه چیزی دارد؟

از زمان ارائه نسخه ۱.۰ فایرفاکس تاباحال نزدیک به ۶۳۰ روز گذشته و در این مدت تقریبا کوتاه فایرفاکس بالای ۲۰۰ میلیون بار دانلود شده است رقمی که یک رکورد غیرقابل دسترسی در شبکه اینترنت است و شاید هیچ نرم افزار آزاد یا غیرآزادی تا چندین سال حتی نتواند به این رکورد نزدیک شود. شاید برای کسانی که تا حالا از فایرفاکس استفاده نکرده‌اند این ارقام غیرقابل باور باشد و شاید تصور کنند که حتما فایرفاکس یک مرورگر واقعا عجیب است. ولی باید گفت که فایرفاکس مرورگر بسیار کم حجم و دوست داشتنی است که خصوصیات بسیار خوبی دارد ولی عجایب خاصی هم ندارد و این ارقام نشان دهنده قدرت نرم افزار آزاد است که می تواند چقدر دوست داشتنی و کاربردیتر باشد. می‌خواهم چند خصوصیت بارز فایرفاکس را مطرح کنم که سبب محبوبیت فایرفاکس شده است ولی این خصوصیات تمام آن چیزی نیست که فایرفاکس دارد فقط تعداد از خصوصیات فایرفاکس است که من توانسته‌ام در این مقاله یکجا جمع کنم:

۱) امنیت
امنیت برای هرکاربر استفاده کننده از اینترنت مهم است و بنیاد موزیلا هم از این موضوع کاملا آگاه بوده و مرورگر فایرفاکس حرفهای زیادی در این زمینه برای گفتن دارد. اکثر باگهایی که تا بدین لحظه برای فایرفاکس کشف شده است باگهای غیرحساس می باشند یعنی با وجود این باگها خطر چندان بزرگی شما را تهدید نمی کند ولی اگر نگاهی به باگهای دیگر مرورگرها بندازید اوج فاجعه را درک خواهد کرد. البته هیج نرم افزاری نمی تواند عاری از باگ باشد و نرم افزاری امن و موفق است که باگهایش در اولین فرصت رفع شده باشد چیزی که در مورد فایرفاکس کاملا صدق می کند از نسخه ۱.۵ به بعد با وجود قابلیت automatic update در فایرفاکس باگهای مرورگرتان در اولین فرصت بدون اطلاع شما رفع می‌شود و کار به جایی نمیرسد که شما مجبور باشید برای از دست دادن اطلاعاتتان آه و ناله کنید.

۲) سرعت
مخصوصا برای افرادی که از اینترنت کم سرعت استفاده می‌کنند این مسئله خیلی مهم است. سرعت بازکردن صفحات وب در فایرفاکس واقعا بالاست و این مسئله در آزمایشات مختلف کاملا مشخص شده است که بیشتر مرورگرهای پرکاربرد نمی توانند به اندازه فایرفاکس صفحات وب را با سرعت بازکنند.

۳) آزاد بودن نرم افزار
به نظر من بهترین خصوصیت فایرفاکس در بین این همه خصوصیت همین است. چون واقعا عامل اصلی دیگر خصوصیتها است. نرم افزاری که آزاد باشد خوب توسعه پیدا می‌کند و امنتر خواهد بود چون افراد بیشتری برروی کدها کار خواهند کرد و از طرفی چون به آزادی شما احترام می گذارد هیچگاه به خاطر مسائل تجاری اطلاعات شما را به خطر نمی‌اندازد. وجود افرادی که بدون هیچ چشم داشت مادی حاضر هستند به توسعه مرورگر کمک کنند از جمله دلایل بسیار خوب برای موفقیت نرم افزار آزاد است. افرادی که حاضرند برای نرم افزار تبلیغ کنند، برایش جشن بگیرند و مشکلاتش را یکی یکی پیدا کرده و گزارش نمایند.

۴) سازگار بودن با استانداردها و پشتیبانی بهتر از تکنولوژیهای جدید
چون فایرفاکس از موتور آزاد Gecko استفاده می کند که قابلیتهای بی نظیری دارد از این رو سازگاری تقریبا کامل با استانداردهای W3C دارد و از تکنولوژیهای مانند CSS2 ،XHTML ،Xforms و غیره پشتیبانی می کند و بدلیل توسعه منظمش خیلی سریعتر از دیگر مرورگرها تکنولوژیهای جدیدتر را میزبانی می کند. شما می توانید برای داشتن مقایسه‌ای بین موتورهای استفاده شده در مرورگرهای مختلف به [۱] مراجعه فرمائید.

۵) قابلیت Tab browsing
این خصوصیت یکی از دلایلی محبوبیت فایرفاکس بود ولی دیگر قدیمی شده است و تقریبا هم اکنون اکثر مرورگرها این خصوصیت را دارند و دیگر مثل اوایل نمی توان گفت که فایرفاکس یکی از معدود مرورگرهای داری Tab Browsing است ولی باز می توان گفت که یکی از بهترین مرورگرها در استفاده از این خصیصه است.

۶) راحتی کاربرد و customizable بودن
استفاده از فایرفاکس نیاز به هیچ دانشی ندارد و هرکسی که بلد باشد با ماوس کلیک کند می‌تواند از فایرفاکس استفاده کند ولی فایرفاکس به هنگام استفاده خصوصیات دارد که به شما برای مرور راحتتر و سریعتر صفحات وب کمک می‌کند امکان استفاده از کلیدهای میانبر بیشمار و همچنین کلیدهای اضافی ماوس گردش در اینترنت را خیلی لذتبخش می‌کند. همچنین شما می توانید مرورگر خودتان را بسته به استفاده ای که از آن می کند تغییر دهید، نوار ابزار آن را کاربردیتر کنید یا تغییراتی در محل قرارگیری ابزار دهید.

۷) امکان استفاده از Extensionها
با بکارگیری Extensionها در مرورگر خودتان می تواند علاوه بر استفاده از آن به عنوان یک مرورگر کارهای دیگری با آن بکنید در واقع فایرفاکس یک مرورگر خالص نیست و شما می توانید با نصب Extensionهای موجود برروی آن قابلیتهای آن را افزایش دهید. تعداد این Extensionها واقعا باورنکردنی است و برای هرموردی که شما بخواهید یک Extension وجود دارد.

۸) تغییر ظاهر مرورگر
با دریافت و نصب themeهای موجود حتی شکل ظاهری فایرفاکس هم قابل تغییر است اگر از ظاهر پیش فرض فایرفاکس زیاد خوشتان نیامده مجبور به تحمل آن نیستید می توانید یک theme زیبا برایش پیدا کنید یا طراحی کنید و مرورگر زیباتری داشته باشید.

۹) توسعه منظم و با برنامه
این خصوصیت هر نرم افزار آزادی است که به طور منظم توسعه پیدا می‌کند و امکانات جدید به آن افزوده می‌شود. مجبور نیستید از مرورگری که برای ۳ سال پیش است استفاده کنید چون فاصله زمانی بین نسخه های مختلفی فایرفاکس کمتر از شش ماه است و همواره مرورگری دارید که امکانات جدید به شما عرضه می‌کند و امنیت بیشتری دارد و مشکلاتش کمتر و کمتر شده است.

۱۰) امکان پاک کردن کوکیها و دیگر موارد خصوصی به راحتی
فرض کنید در یک کافی نت نشسته اید و بعد از کار با اینترنت می خواهید تمامی ردپای خود را از روی کامپیوتر حذف کنید تا امکان سواستفاده از اطلاعات شما نباشد. در فایرفاکس این کار تنها با چند کلیک ساده امکانپذیر است و همه اطلاعات خصوصی شما پاک و غیرقابل دسترسی خواهد بود. این خصوصیت برای کامپیوتریهایی که چندین کاربر دارند بسیار مفید است.

۱۱) قابلیت اجرا برروی اکثر سیستم عاملها
از هر سیستم عاملی که می‌خواهید استفاده کنید نیاز نیست برای استفاده از فایرفاکس محدود به یک سیستم عامل شوید. خواه به آزادی خود احترام بگذارید و از گنو/لینوکس استفاده کنید و خواه مجبور به استفاده از ویندوز باشید فرقی نمی کند فایرفاکس همه جا وجود دارد و هیچ وقت شما را تنها نخواهد گذاشت.

۱۲) جلوگیری از Popupهای مزاحم
در طول مدتی که از فایرفاکس استفاده کرده‌ام هیچ وقت به یاد ندارم که حتی یک پنجره Popup بون اجازه من برروی صفحه ظاهر شود. در این زمینه واقعا فایرفاکس بهترین است.

۱۳) قابلیت Download history
اگر عادت به دانلود فایلهای مختلف از اینترنت دارید فایرفاکس با داشتن یک پنجره کوچک به شما این امکان را می‌دهد که همواره بدانید چه چیزی دانلود کرده‌اید و تاریخچه دانلودهای خود را همیشه در دسترس داشته باشید.

۱۴) مدیریت Bookmarkها
در فایرفاکس برای مدیریت Bookmarkها و Favoriteها ابزارهای جداگانه‌ای در نظر گرفته شده است که شما را قادر می‌سازد به طور جداگانه آدرسهای پرکاربرد و مورد علاقه خود را طبقه بندی و مدیریت کنید. قابلیت live bookmark هم یکی از شاهکارهای این مرورگر است.

۱۵) دسترسی به موتورهای جستجوگر
دنیای وب بدون موتورهای جستجوگر غیرقابل استفاده است و بدون هیچ توضیحی استفاده از موتورهای جستجوگر مختلف برای هرکاربری ضروری است و اگر این موتورهای جستجوگر در گوشه مرورگرتان هرلحظه در اختیارتان باشد جستجو در اینترنت نیز لذتبخش‌تر خواهد بودن همانطور که در فایرفاکس است.

۱۶) قابلیت Import اطلاعات از دیگر مرورگرها
اگر هم اکنون از مرورگر دیگری استفاده می کنید و می خواهد از این به بعد فایرفاکس رو مرورگر پیش فرض خود کنید نیازی نیست نگران اطلاعات خودتان که در مرورگر دیگری ذخیره کرده اید باشید فایرفاکس قادر است تمام این اطلاعات را بدون هیچ مشکلی شناسایی کرده و منتقل نماید. تمامی کوکیها، Favoriteها و دیگر مشخصاتتان در مرورگر جدیدتان در اختیارتان خواهد بود.

۱۷) ذخیره کامل صفحات وب
فایرفاکس صفحات را به شیوه خاصی ذخیره می کند که تمامی اطلاعات موجود در صفحه به همراه آن ذخیره خواهد شد و بعد از ذخیره صفحه با مشکل مانند تصاویر یا اطلاعات گم شده مواجه نخواهید شد.

۱۸) جستجوی راحتتر و بهتر در متن صفحات
امکان جستجو در محتویات صفحات در فایرفاکس بسیار کاربردیتر از دیگر مرورگرها است و به هنگام جستجو مجبور به تحمل یک پنجره اضافی نیستید جستجو در داخل همان پنجره مرورگر با دقت بیشتری انجام می‌شود.

۱۹) امکان تغییر Direction صفحه
این قابلیت به خصوص برای ما ایرانیان که جهت زبان نوشتاری‌مان از راست به چپ است واقعا کاربردی است. اگر به هنگام مشاهده صفحاتی به علت چپ به راست بودن آن قادر به مطالعه دقیق آن نبودید می توانید خیلی راحت direction صفحه را در مرورگرتان عوض کنید.

۲۰) کمک به طراحی صفحات وب
برای من به عنوان یک طراح و برنامه نویس وب فایرفاکس با داشتن امکاناتی همچون Javascript Console، راحتی مشاهده source code صفحات، امکان استفاده از Extensionهایی همچون Web developer و غیره بی نظیرترین مرورگر است. از زمانی که من فایرفاکس را استفاده می کنم برنامه نویسی و طراحی صفحات وب برای من فوق العاده آسانتر شده است. پیدا کردن مشکلات موجود در طراحی یا استفاده از ابزارهای مختلف برای آزمایش کردن صفحات وب سبب شده است من بدون فایرفاکس نتوانم کار خود را کامل و بدون نقص انجام دهم.

همانطور که در اول مطالب هم گفتم این تنها بخشی از خصوصیات فوق‌العاده فایرفاکس است و هرچقدر بیشتر با این مرورگر کارکنید بیشتر آن را کشف خواهید کرد. اگر می‌خواهید یک مقایسه بین مرورگرهای مختلف داشته باشید به [۲] مراجعه کنید. حتما مواردی در این مقایسه است که من فراموش کرده ام یا به دلیل خلاصه کردن مطلب نتوانسته ام ذکر کنم.

فایرفاکس چه چیزی خواهد داشت؟

اگر شما کاربر دائمی فایرفاکس هستید و از مطالعه این مقاله تا بدین لحظه خسته شده اید مطمئنم با خواندن خصوصیات جدیدی که در فایرفاکس۲ خواهید داشت من را به خاطر طولانی بودن این مطلب خواهید بخشید:

 • قابلیت غلط یابی متن در کادرهای ورودی متن
  از این به بعد به هنگام وارد کردن متن در text area ها می توانید مطمئن باشید که غلط املائی ندارید البته این خصوصیت فعلا بیشتر به درد انگلیسی زبانها می‌خورد ولی به احتمال قوی فکری برای دیگر زبانها هم کرده‌اند.

 • Live titleها
  اگر یک طراح وب از قابلیت Microsummaries به هنگام طراحی صفحات خود استفاده کرده باشد شما قادر خواهید بود مطالب اصلی یک صفحه وب را که Update خواهند شد همانند یک bookmark به لیست bookmarkهای خود اضافه کنید و مطالب جدید را بدون مراجعه مجدد به سایت دریافت کنید. (البته تا اونجایی که من از این قابلیت جدید متوجه شدم)

 • بهینه تر شدن قابلیت Tab browsing
  اضافه شدن دکمه بستن Tab برروی هریک از Tabها و بهتر شدن صفحه تنظیمات مربوط به Tab. افزودن شدن منوی تاریخچه که لیست Tabهایی را که اخیرا بازکرده اید و بسته اید در خود خواهید داشت و می توانید Tabای را که بسته‌اید دوباره بازکنید و حتی با کلیدهای میانبر یک Tab ضروری را دوباره به سرعت باز کنید.

 • بهینه شدن قابلیتهای جستجو
  پیشنهاد دادن کلماتی برای جستجو به هنگام وارد کردن کلمه در کادر جستجوی داخلی. بخش مدیریت موتورهای جستجوگر برای افزون، حذف کردن یا مرتب کردن لیست موتورهای جستجوگر. همچنین فایرفاکس قادر خواهد بود به هنگام مواجه شدن با یک سایت جدید که به عنوان یک موتور جستجوگر شناخته میشود به شما اطلاع دهد که آیا مایل به افزودن این سایت به لیست موتورهای جستجوگر هستید.

 • محافظت از phishing به صورت داخلی
  به هنگام روبرو شدن با سایتهایی که به نظر بداندیش می یایند فایرفاکس به شما هشدار خواهد داد و پیشنهاد خواهد کرد که سایت را ترک کنید. این قابلیت به صورت پیش فرض ON خواهد بود و با یک لیست از سایتهای بداندیش به صورت داخلی یا Online تغذیه خواهد شد. این لیست سایتهای بداندیش به صورت خودکار از اینترنت update خواهد شد.

 • ظاهر مرورگر فایرفاکس
  به نظر می آید ظاهر فایرفاکس بدون اینکه تغییراتی در نحوه استفاده آن ایجاد شود بهتر شده است و استفاده از آن راحتتر شده است.

 • بازیابی آخرین اطلاعات مرور وب
  از این نسخه به بعد خواهید توانست تمامی پنجره‌ها، Tabها، متنهای وارد شده در فرمها، لیستهای دانلود خود را که به هنگام آخرین مرور وب خود داشتید بازیابی کنید و کار خودتان را ادامه دهید. این قابلیت به شما کمک خواهد کرد که بعد از نصب یک extension جدید یا Update شدن نرم افزار یا crash کردن سیستم به کار خودتان بدون هیچ مشکلی ادامه دهید.

 • بهینه شدن قابلیت مدیریت Add-Onهای مرورگر
  در نسخه جدید می توانید در یک بخش جدید Extension ها و themeهای خود را در یکجا مدیریت کنید و مدیریت این موارد بهتر شده است.

 • استفاده از Javascript 1.7
  در نسخه جدید قابلیتهای جدید جاوااسکریپت قابل استفاده است درحالی که تمامی اسکریپتهای Javascript 1.6 هم حمایت می شوند.

 • Installer جدید برای ویندوز
  مشکلات installer قبلی به طور کامل حل شده است.

 • SVG در فایرفاکس
  از SVG ها برای رسم نمودارها و رسم اشکال از این به بعد پشتیبانی کامل می‌شود.

  این همه قابلیتهای نسخه جدید نیست ولی تقریبا مهمترین آنهاست. اینطور به نظر میرسید که استفاده از حافظه سیستم هم در نسخه جدید بهتر شده است و دیگر شاهد اون سنگینی همیشگی فایرفاکس نیستیم و بهتر و سریعتر اجرا میشود. من که بی صبرانه منتظر نسخه جدید هستم.

  موضوع آخری که می خواهم مطرح کنم این است که ما کاربران نرم افزار آزاد نباید هیچ وقت فراموش کنیم که فایرفاکس دارای چه اهمیتی در این حرکت بزرگ است. نباید فراموش کنیم که پیروزی فایرفاکس (که زیاد هم دور نیست) در واقع پیروزی کل دنیای نرم افزار آزاد است.
  فرهاد زارع farhad [at] persianoc [.dot] com

  [۱] http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_layout_engines
  [۲] http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_web_browsers

  PDF Version


 • تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.