ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:5
مجموع:مجموع:5
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

آشنایی با Synaptic بخش دوم

(931 مجموع کلمات موجود در متن)
(5336 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

راهنمای استفاده از Synaptic بخش دوم


حذف، اضافه و ارتقاء بسته‌ها
در Synaptic عملیات بلافاصله انجام نمی‌شود. این به این معنی است که کاربر باید تمامی انتخاب‌های خود را انجام داده و سپس تغییرات خود را اعمال نماید. برای انجام عملیات مورد نظر بر روی بسته‌ها، بر روی آنها کلیک راست کرده و سپس عملیات مورد نظر خود را اعم از نصب، ارتقاء و یا حذف بسته را انتخاب کنید. برای انتخاب همزمان چندین بسته کافی است بر روی لیست بسته‌ها کلید Ctrl را نگه داشته و سپس بر روی آنها کلیک کنید. گزینه‌های موجود در هنگام کلیک راست عبارتند از:

  • Unmark: عملیاتی را که قرار است بر روی بسته خاصی انجام شود را Cancel می‌کند.

  • Mark for installation: بسته را برای نصب شدن علامتگذاری می‌کند.

  • Mark for reinstallation: بسته را برای نصب مجدد علامتگذاری می‌کند.

  • Mark for upgrade: بسته را برای ارتقاء علامتگذاری می‌کند.

  • Mark for removal: بسته را برای حذف علامتگذاری می‌کند.

  • Mark for complete removal: بسته را برای حذف کامل شامل فایل‌های پیکربندی علامتگذاری می‌کند.

پس از اتمام، جهت اعمال تغییرات بر روی دگمه Apply موجود روی نوار ابزار برنامه کلیک کرده و یا کلیدهای Ctrl+P را فشار دهید. با این کار بسته‌ها از مخازن که ممکن است دیسک‌های محلی و یا اینترنت باشد دریافت و سپس نصب و پیکربندی خواهد شد.

سایر عملیات
از دیگر عملیاتی که با استفاده از Synaptic قابل انجام است می‌توان به ارتقاء کامل سیستم با استفاده از گزینه Mark All Upgrades و تصحیح بسته‌های شکسته شده با استفاده از گزینه Fix broken packages می‌باشد. توجه داشته باشید تا زمانی که بسته شکسته بر روی سیستم وجود داشته باشد، امکان نصب بسته‌های جدیدتر وجــود نخواهد داشت. حــالت ارتقاء به صورت پیش‌گزیده دستور apt-get dist-upgrade و گزینه Fix Broken packages نیز دستور apt-get -f install را اجرا می‌کند.

ذخیره و بازیابی بسته‌های انتخاب شده
با استفاده از گزینه‌های Read Markings، Save Markings و Save Markings as می‌توانید تغییراتی را که برای اعمال انجام داده‌اید، ذخیره و در زمانی دیگر و یا بر روی سیستم دیگری بازیابی نمایید.

جستجوی بسته‌ها
به راحتی می‌توانید بسته‌هایی را که به دنبال آنها هستید، در Synaptic جستجو کنید. کافی است کلیدهای Ctrl+F را فشرده و متن مورد نظر را در پنجره باز شده تایپ کنید. امــکان جستــجو بــا تــوجه بــه نـام بـستــه، نــام و شرح بسته، نگهدارنده، شماره نسخه، وابستگی‌های نرم‌افزاری و... وجود دارد. در صورتی که به دنبال بسته خاصی هستید که نام آنرا نمی‌دانید، توصیه می‌کنیم تــا گــزینه جستـجو با استفاده از نــام و شــرح بسـته را انـتخاب کنید. این گزینه پوشش جستجوی بهتری ایجاد می‌کند.

قفل کردن و Force کردن بسته‌ها
در صورتی که مایل هستید بسته خاصی در ارتقاءهایی که بر روی سیستم انجام می‌شود، به صورت ثابت نگه داشته شده و تغییر نکند، بسته یا بسته‌های مورد نظر را انتخاب کرده و در منوی Package بر روی Lock version کلیک کنید. در صورتی که دو نسخه مختلف از یک بسته بر روی مخازن معرفی شده بــر روی سیــستم مـوجــود بـاشــد، بـا استفاده از قابلیت Force version می‌توانید نسخه مورد نظر خود را بر روی سیستم نصب کنید. برای این منظور، در منوی Package بر روی Force version کلیک کنید.

فیلترهای بسته‌ها
Synaptic دارای امکان بسیار خوبی بــرای تعــریف فیلترهای مختلف بر روی بسته‌های نرم‌افزاری است. برای مشاهده فیلترهای تعریف شده و فیلترهای موجود بر روی گزینه Filters موجود در منوی Settings کلیک کنید. امکان تعریف فیلترها با توجه به وضعیت بسته‌ها، طبقه‌بندی‌های موجود و شروط متنی همانند آنچه در جستجو قابل استفاده است، وجود دارد. فیلترهای تعریف شده با کلیک بر روی دگمه Custom قابل مشاهده خواهد بود.

نمایش مشخصات یک بسته
با کلیک راست بر روی یک بسته و یا با انتخاب یک بسته و کلیک بر روی منوی Package و انتخاب Properties، مشخصات بسته نمایش داده می‌شود. مشخصات بسته شامل اطلاعات عمومی، وابستگی‌های نــرم‌افزاری، فایل‌های نصب شده (در صورت نصب بودن بسته بر روی سیستم)، نسخه‌های موجود و شرح بسته می‌باشد.

کلیدهای میانبر
ابزار Synaptic دارای کلــیدهای میــانبـری بــرای انجـام آسان‌تر کارهاست. با استفاده از این کلیدها می‌تــوانید تعدادی از عملیات را بدون کلیک انجام دهید.

کلید میانبر

عملکرد

Ctrl+R

لیست بسته‌ها را مجددا بارگذاری می‌کند.

Ctrl+F

پنجره جستجو را باز می‌کند.

Ctrl+O

پنجره مشخصات بسته نرم‌افزاری را انتخاب شده را نمایش می‌دهد.

Ctrl+I

بسته نرم‌افزاری انتخاب شده را برای نصب علامتگذاری می‌کند.

Ctrl+U

بسته نرم‌افزاری انتخاب شده را برای ارتقاء علامتگذاری می‌کند.

Delete

بسته نرم‌افزاری انتخاب شده را برای حذف شدن علامتگذاری می‌کند.

Shift+Delete

بسته نرم‌افزاری انتخاب شده را برای حذف کامل علامتگذاری می‌کند.

Ctrl+N

تغییرات مورد و بسته‌های علامتگذاری شده را Cancel می‌کند.

Ctrl+G

تمامی بسته‌های ممکن را برای ارتقاء علامتگذاری می‌کند.

Ctrl+E

نصب نسخه خاصی از بسته را Force می‌کند.

Ctrl+P

تغییرات علامتگذاری شده را اعمال می‌کند.

F1

راهنمای Synaptic را نمایش می‌دهد.

تنظیمات Synaptic
با کلیک بر روی منوی Settings زیر منوی Preferences پنجــره تنظــیمات بــرنــامه بــاز می‌شــود. جــدول زیر پنجره تنظیمات Synaptic را به صورت اجمالی شرح داده است.

لبه

شرح

General

در این لبه تنظیمات عمــومی ماننــد نــوع ارتــقاء، بـارگــذاری خـودکار اطلاعات بسته‌ها، تعداد عملیات Undo، نحوه اعمال تغییرات و... قابل تنظیم هستند.

Columns and Fonts

در این لبه می‌توانید ستون‌های نمایش داده شده در پنجره اصلی و قلم‌های برنامه را تنظیم نمایید. امکان تعیین ترتیب نمایش ستون‌ها نیز وجود دارد.

Colors

در این لبــه می‌تــوانـید رنگ‌هایی را برای وضعیت‌های مختلف بسته‌ها تنظیم کنید. به طور پیش‌گزیده تعدادی رنگ تنظیم شده‌ است.

Files

در این لبه تنظیمات نحوه رفتار بــا فــایل‌های مــوقـت مـانند بسته‌های دریافت شده، تاریخچه فایل‌ها و... قــابـل تنظـیم اسـت. از همــین لبــه مـی‌تــوانیـد ایـن فایل‌ها را به طور کامل از روی سیستم پاک کنید.

Network

در صورتی که شبکه شما برای اتصال به اینترنت از پراکسی استفاده می‌کند، در این لبه می‌توانید تنظیمات پراکسی را وارد نمایید.

Distribution

در صورتی که در مخازن خود انتشارهای مختلــفی را تنظیم کرده باشید، مانند unstable، testing و... بــا استــفاده از تنظــیمات مـوجـود در این لبه می‌توانید ترتیب اولویت مخازن و ... را تعیین کنید.آلن باغومیان alan@technotux.com

PDF Version

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.