ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:3
مجموع:مجموع:3
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

Deskbar ابزاری برای میز شما

(1459 مجموع کلمات موجود در متن)
(5928 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

Deskbar ابزاری برای میز شما

0.مقدمه

بـا انتشار نسخه‌ی ۲.۱۴ میزکار GNOME یـک Applet جدید به GNOME Panel اضافه شد، نام این اپلت جدید Deskbar است. Deskbar یک میله ابـزار همه کاره است. با آنکه اسم این اپلت معرف آن است اما هنـوز هـم تـعداد کـمی کاربر هستند که می‌دانند این اپلت در حقیقت چه می‌کند و یا چطور باید از آن استفاده کنند. Davyd Madeley نگاهی دقیقتر به این ابزار انداخته است. [۱]

Deskbar زاده‌ی مغز Nigle Tao و Raphael Slinckx و Mikkel Kamstrup اسـت. Deskbar یک رابط جستجوی همه کاره و همیشه حاضر به کار است. در یـــک تــوضیـح کــوتاه مــی‌توان گفت راهی برای شما برای پیدا کردن آنچه می‌خواهید است بدون اینکه انگشتانتـان را از روی صفحه کلید بردارید. کسانی که از Apple Macintosh استـفاده کرده‌اند می‌توانند این اپلت را به Quicksilver شبیه کنند.


1.دریافت Deskbar

اپلت Deskbar در حال حاضر در Debian Unstable و Ubuntu Dapper و Ubuntu Breezy (در حقیقت به صورت backport و یا یک نسخه‌ی قدیمی) و Fedora Core 4 & 5 Extras و Mandriva Cooker و بسیاری دیگر موجود است. همچنین شما می‌توانید آخرین نسخه‌ی tarball آن را از سرورهای FTP گنوم دریافت کرده و خودتان آن را کامپایل کنید.

بعد از نصب، می‌توانید این اپلت را با یک کلیک راست برروی پانل و انتخاب "Add to Panel" و سپس "Deskbar" به پانل اضافه کنیــد. Deskbar دو مــدل برای نمایش دارد: یکی به صورت یک میلــه‌ی ابـزار بر روی خود پـانل که شبیه به اپلت Command Line کــار می‌کــنـد و یـا به صـورت نامحــسوس در میان دکـمه‌ها که برای پانل‌های عمودی و پانـل‌هایـی که محدودیت فضا دارند مناسب است.

2.اپلت Deskbar چه کارهایی برای شما می‌تواند انجام دهد؟

اپــلت Deskbar می‌تواند هر زمانــی از طریق کلیدهای میانبر Alt و F3 در دسترس شما قرار گیرد. (شما می‌توانید این ترکیب از کلیدها را از طریق تنظیمات تغییر دهید) سپس اپلت به محض تایپ شدن کلمه‌ای از سوی شما نتایجی را که با کلمات تایپ شده‌ی شما سازگار هستند را نمایش خواهد داد.


اپلت Deskbar می‌تـوانـد تاریخچه‌ی سیستم، برنامه‌های نصـب شده، بوک‌مارک‌ها، دیـسک‌ها، دایرکتوری‌های بـه اشتراک گذاشته شده در شبکه، آدرس‌های پست الکترونیک، فایل‌ها، فلدرها، اسمارت بوک‌مارک‌ها، Beagle و گوگل (در صورت اتصال به اینترنت) و بسیاری دیگر را با کلمه‌ی وارد شده از سوی شما تطبیق بدهد و نتیجه را به شما ارائه کند.

برای نمونـه اگر من Alt و F3 را بــفشارم و سپـس"net" را وارد کــنم، Deskbar تعداد زیادی آیتم را از منوی GNOME و همچنیــن بوک‌مارک "UCS Netusage" را بـا مقدار ورودی من تطبیق خواهد داد . اگـر مـن درخواست اطلاعات بیشتری کنم این اپلت دستور "net" را اجرا خواهد کرد و یا معنی net را از طریق لغت‌نامه‌ی داخلی گنوم به من نشان خواهد داد. اگر شما گنوم را با زبانی غیر از زبان انگلیسی استفاده می‌کنید می‌توانید به آن زبان نـیز به خوبی انگلیسی در Deskbar جستجو کنید.

یک قابلیت کمتر شناخته شده؛ اگر شما می‌خواهید دستوری اجرا شود و خروجی را مشاهده کنید، دستور را از طریق کلیدهای میانبر Alt و t برای Enter اجرا کنید. این کار باعث می‌شود تا نتیجه‌ی دستور در پنجره نمایش داده شود.

پنجره‌ی تنطیمات یا Preferences به شما اجازه خواهد داد تا Pluginهایی را که برای جستجو نیاز دارید انتخاب کنید. شما می‌توانید با کلیک برروی پلاگین‌ها جستجو آن‌ها را فعال یا غیر فعال کنید. برای دستکاری در ترتیب پلاگین‌ها و نتایج نیز می‌توانید آن‌ها را بکشید و در ترتیبی که مایل هستید رها کنید. برخی از پلاگین‌ها نیز دارای تنطیمات خود هستند که در صورت کلیک برروی آن‌ها دکمه‌ی "more" در پایین (راست)‌ نمایش داده خواهد شد.

3.توسعه دادن Deskbar

آنچه این اپلت را جذاب‌تر می‌کند قابلیت گستـرش آن اسـت. همــانند خـود "Deskbar" پلاگین‌هـای آن نیز به زبان Python نوشته شده‌اند. در حال حاضر تعدادی extension برای جستجو در PyGTK API و کنترل پخش‌کننده‌های موسیقی، انجام محاسبات ساده، جستجوی Gmail و دسترسی به del.icio.us موجود هستند.


برای نصب یک اسکتنشن جدید در Deskbar کافیست که شما آن را در دایرکتوری زیر کپی کنید.

~/.gnome2/deskbar-applet/handlers/folder

برای نمونه اکستنشنی که در اینجا قرار دارد.

4.ما به کجا می‌رویم، آیا هیچ تضمینی وجود دارد؟


توسعه‌ی Deskbar با انتشارش در GNOME 2.14 پایان نیافته است .Raphael Slinckx مطالبی درباره‌ی آنچه قصد دارد در گنــوم نسخـه‌ی ۲.۱۶ بـبیـند نوشته که در آن می‌گویــد: نــتایج جـستجوی قابــل علامت‌گذاری، اکستنشن‌های جدید، یک وب‌سایت برای اکستنشن‌های مختلف برای دانلود مستقیم شما و بالاتر بردن سرعت جستجو و البته رفع نقایص. تیم تــوسعه‌ی Deskbar از هـر ایده‌ی جدیـدی استقبال می‌کند، شما آزاد هستید تا به deskbar# در آدرس irc.gnome.org بپــیوندید و شروع به همیاری کنید.


مترجم : نوید عبدی navid AT gnuiran DOT org

[۱ ] . منبع : http://gnomejournal.org/article/41/deskbar-a-bar-for-your-desk

PDF Version

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.