ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:3
مجموع:مجموع:3
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

آشنایی با Subversion بخش هفتم

(1408 مجموع کلمات موجود در متن)
(6977 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

آشنایی با Subversion بخش هفتم

بروز کردن نسخه کاری

همانطور که ذکر شد چون شما تنها کاربر موجود در پروژه نیستید، هــر لحظه ممکن است کاربران دیگر نسخه کاری خود که یک سری فایل در آن تغییر یافته‌اند را بر روی مخزن فایل اصلی commit نمایند. در اینــصورت شـما نیز باید این تغییرات را بر روی نسخه کاری خود داشته باشید تا همیشه در جریان پروژه قرار داشته و جــدیــدترین فایـلـها را در اخـتیار داشته باشید. برای اینکار از دستور svn update مانند مثــال قبــل استفاده می‌کنیم. اجازه دهید چهار حـالـت مخـتـلفی کــه به هنگام بروز کردنcommit کردن نسخه کاری پیش می‌آید را بررسی نماییم:


  • فایل موجود در نسخه کاریتان از آخرین لحظه checkout تا بحال تغییر نــکـرده و فایل موجود در مخزن فایل نیز تغییر نکرده است، به عبارتی این دو فایل عین هم هستند. svn commit هیــچ کــاری را انـجـام نمی‌دهد، svn update هم هیچ کاری را انجام نمی‌دهد.

  • فایل شما در نسخه کاریتات تغییر کرده است، ولی فایل موجود در سِرور هیچ تغــیـیری نـکــرده است، در اینصورت svn commit باعث می‌شود تغییرات شما بر روی سِرور منتقل شود و svn update هیچ کاری را انجام نمی‌دهد.

  • فایل در نسخه کاری تغییر نکرده، ولی در مخزن فایل اصلی سرور تغییر یافته است، در اینصورت svn commit هیچ کاری را انجام نمی‌دهد، ولی svn update نسخه جدید را از سرور گرفته و فایل شما را بروز می‌کند.

  • فایل هم در نسخه کاری و هم در مخزن فایل اصلی تغییر کــرده اســت! در ایــن حـالت دستور svn commit پیغام خطای اینکه فایــل شما به‌روز نیــست را برمی‌گرداند کـه بــرای رفــع این خطا باید از دستور svn update استفاده نمایید. پس از اجرای svn update، ابتدا subversion تــلاش می‌کند خــود تصادم (Conflict) ایجاد شده را با ترکیب این دو فایل رفع نماید، اگر تغییرات در این دو نسخــه به گـونه‌ای باشد که subversion نتواند این کار را انجام دهد، وظیفه انجام اینکار بر دوش کاربر گذاشته می‌شود. تنها در صـــورتی subversion می‌تــوانــد خــود عمــل ترکـیب (merge) این دو فایل را انجام دهد که تغییرات ایجاد شده در آنها بسیار ساده باشد، مثلا فایل موجود در سرور در خطوط اولیه تغییر کرده باشد و فایل موجود در نسخه کاری در خطوط آخــر، در غیـر اینصورت subversion نمی‌تواند این کار را انجام دهد.


همانطور که دیدید بدترین حالت گزینه آخر است، یعنی هنگامی کـــه شما نسخه کاری را خــود را update کــرده‌اید و در حال کار بر روی یــک فــایــل هستید، بعد از چـنـد وقت که بخواهید تغییرات خــود را دوباره در ســرور قرار دهید، ببینید که شخص دیگری نیز همزمان با شما مشغول به کار بر روی همان فایل بــوده، منتها او فــایل خــود را زودتــر commit کــرده است!

فرض کنید همین اتفاق برای فایل someOtherFile.php بیفتد. اگر خاطرتان باشد بار اولی که این فایل را ایجاد کردیم و در مخزن فایل commit نمودیم، محتوای آن بصورت زیر بود:


<?PHP
print "hello hello hello";
?>

و اگر باز هم خاطرتان باشد، بعد از انجام ویرایشاتی بر روی آن، محتوای آن به صورت زیر تغییر پیدا کرد:


<?PHP
if ( $ILikeYou )
print "hello hello hello";
else
print "go to hell!";
for ($i=0; $i<2000; $i++)
echo "I should go to military service...";
?>

حال فرض کنید کاربری همان موقع که ما نسخه اولیه را در مخزن فایل commit نمودیم، این نسخه را دریافت کرده باشد. او پس از دریافت این نسخه، تغییرات خودش را بر روی فایل اعمال کرده است، تغییراتی مشابه زیر:


<?PHP
for ($i=5; $i<10; $i++)
{
print "hello hello hello";
$j=0;
}
?>

کاربر بیچاره ما خبر ندارد که در هنگامی کــه او در حال انجام ویرایشات خــود بوده، آن نسخه جدیدتر مــا در مـخــزن فایل commit شده است (نمونه کد شماره ۲ واقع در وسط صفحه قبل). او بعد از انجام تغییرات خود می‌خواهد که کار خود را commit نماید که با پیغام زیر روبرو می‌شود:


$ svn commit -m 'Delibrately making a conflict!'
Sending someOtherFile.php
svn: Commit failed (details follow):
svn: Out of date: '/someOtherFile.php' in transaction 'f'


کاربر سرشکسته ما که فهمیده است دلیل بروز این پیغام همانا انجام ویرایشات او بر روی فایل قدیمی نسبت به آخرین نسخه موجود در مخزن فایل بوده است، سعی می‌کند با اجرای svn update فایل جدیدتر را دریافت کند، که با اینکار در واقع از چاله به چاه می‌افتد:


$ svn update
C someOtherFile.php
Updated to revision 12.


علامت C در کنار نام فایل همان Conflict است که نشان می‌دهد subversion خود نتوانسته است تغییرات این دو فایل را ترکیب نماید. اگر subversion خود موفق به انجام اینکار می‌شد، آنگاه علامت G که همان merGed است را می‌دیدیم. با دیدن علامت C در کنار نام فایلی بدانید که آن فایل در واقع update نشده است و همینطور نمی‌توان آنرا در مخزن فایل نیز commit کرد، چرا که خطر این وجود دارد که تغییرات یکی از طرفین از بین برود. پس تکلیف چیست؟ خوب، شما باید خود بصورت دستی اینکار را انجام دهید. به هنگام بروز چنین مشکلی، subversion سه کار جالب را برای آگاه‌سازی هر چه بیشتر شما انجام می‌دهد:


  • علامت C را کنار فایل چاپ می‌کند و به خاطرش می‌ماند که این فایل مشکل دارد.

  • اگر subversion تشخیص دهد که در چه نقاطی از فــایل خطــر تصادم تغییــرات کاربر با تغییرات موجود در مخزن فـایل وجود دارد، با گذاشتن علامتی که بعدا با هم می‌بینیم در فــایل که در اینجــا هـمــانــا someOtherFile.php می‌باشد، این نقاط را مشخص می‌کند تـا کـار بــرای شما که می‌خــواهـیـد دو فایل را به طور صحیح با هم ترکیب کنید، آسان شود.

  • برای هر فایلی که به مشکل conflict بربخورد، ۲ و یا ۳ فایل کمکی زیر را ایجاد می‌کند:

filename.rOLDER_VERSION

این فایلی است که در نسخه BASE شما وجود داشته، به بیــان دیــگـر فایلی که بعد از آخرین checkout شروع به ایجاد تغییرات در آن کرده‌اید که الان همین تغییرات مشکل ساز شده‌اند.

filename.rNEWER_VERSION

این فایلی است که در نسخه HEAD وجود داشته، به بیان دیگر این هــمــان فایلی است کـه شما می‌خواستید از مخزن فایل به عنوان جدیدترین نسخه دریافت کنید، غافل از اینکه با تغییراتی کــه در نـسخــه خــود داده‌اید بـاعــث بروز مشکل خواهید شد.

filename.mine

این در واقع همان فایلی است که پس از انجام تغییرات بر روی نسخه BASE خود در دست داشتید و می‌خــواستــید در مخزن فایل اصلی commit کنید کـــه مشـکلات از آنجا شروع شد و ... فراموش نکنید که همانطور که ذکر شد در صورتی کــه subversion بتواند نقــاط تفاوت فایلها را با عــلاماتی مشخص کند، این علامات را در خــود فــایل اصــلی (در ایـنـجا someOtherFile.php) می‌گذارد، به بیان دیگر شمــا بــه این فایل filename.mine نیــاز داریــد تــا اصـولا آخرین کار خود را ببینید. منتها اگر subversion نتواند نقاط مشکل دار فایلها را مشخص کند، دیگر فـایل شما را نیز تغییر نمی‌دهد، بنابر این دیگر filename.mine را نمی‌سازد.


تئوری کافیست! ببینیم که چه اتفاقی افتاد. در وهله اول اگر محتوای شاخه خود را با دستور ls نگاه کنید، می‌بینید که این ۳ فایلی که خدمتتان عرض شد، واقعا ایجاد شده‌اند. می‌توانید محتوای هر کدام از این فایلها را نیز مشاهده کنید تا صحت گفتار ما و حسن نیت ما بر شما ثابت شود! خــوب، الان اگر فایل someOtherFile.php را با ویرایشگر محبوب خود باز نمایید، خطوط زیر را مشاهده خواهید کرد.

و این همان علامات جادویی هستند که ما قرار بود راجع به آنها صحبت کنیم. هر کجا کــه <<<<.mine آمــده بـود یعنی اینکه آن قسمت مربــوط بــه فـایــل مــوجــود در نسخه کاری شما ‌‌می‌باشد، و دقیــقا بعد از آن که آن قسمت تمام شد، قسمتهای موجود در فایل موجود در مخزن فایل می‌آید. اینگونه شما براحتی می‌توانید تغیــیرات را مشاهده کرده و آنها را به بهترین وجه که خود به عنوان برنامه‌نویس سیستم مطلعید با هم ترکیب کنید تا حاصل کار شــما و آخــرین کـار با هم دیــگر نسخــه واحــدی را بســازند. بـعـد از اینــکـه ایــن تغییــرات را انـجــام دادید، می‌تــوانید کل محتوای این فایــل را در someOtherFile.php کـپــی کنــیـد، و یــا اصــلا فــایــل someOtherFile.php را پــاک کــرده و اســم ایــن فـایــل را بــه someOtherFile.php تغییر دهید! خلاصه اینکه در انتها باید نتیجه کار خود را مجدد در فایلی به همان اسم اولیه، در اینجا یعنی someOtherFile.php قرار دهید. بعد از آنکه کار خود را تمام کــردید، بــایـد این ۳ فایلی که توسط subversion تولید شده‌اند را پاک کنید، آنگاه مجدد دستور svn commit را اجرا نمایید. تا هنگامی که این فایلها پاک نشده‌اند، subversion هنوز فکر می‌کند که شما مشکل تصادم را حل نکرده‌اید.


<<<<<<< .mine
<?PHP
for ($i=5; $i<10; $i++)
{
print "hello hello hello";
$j=0;
}
?>
======
<?PHP
if ( $ILikeYou )
print "hello hello hello";
else
print "go to hell!";
for ($i=0; $i<2000; $i++)
echo "I should go to military service...";
?>
>>>>>>> .r12


چگونه باید این فایلها را پاک کرد؟ آیا توسط سیستم عامل و بصورت دســتی باید اینکار را انجام دهیم؟ می‌توانید همچین کاری بکنید، ولی چه لزومی دارد از خود subversion عــزیز و دستور svn resolved کــه مختص به اینکار ایجاد شده است استفاده نکنیم؟


$ svn resolved someOtherFile.php
Resolved conflicted state of 'someOtherFile.php'


با اجرای این دستور مشکل conflict ما حل شده و می‌توانیم با خیال راحت commit نماییم.
بیژن هومند

PDF Version

[1] http://subversion.tigris.org

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.