ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:5
مجموع:مجموع:5
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

تقویم در ترمینال

(2363 مجموع کلمات موجود در متن)
(5857 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

0.مقدمه

زمانی که باکامپیوتر کار می‌کنیم همواره با فایل‌ها و زمان مشغولیم، زمان؟! یکی از نکاتی که گاهی در استفاده از کـامپیوتر به آن کم توجـهی می‌کنیم اما بسیار از آن استفاده می‌کنیم زمان است، چرا که یکبار آن را تنظیم می‌کنیم و بار بعد هنگامی که دوباره اقدام به نصب سیستم عامل می‌کنیم به یاد تنظیم زمان خواهیم افتاد و سپس آن را به فراموشی می‌سپاریــم. آنچه در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت استفاده از خط فرمان برای مشاهده‌ی تقویم و تاریخ و زمان است. شاید کمی عجیب باشد که استفاده از تقویم میلادی چه ضرورتی برای ما دارد؟ در حقیقت با توجه به این که تقویم هجری شمسی جز در محـیط میزکـار KDE در محیـط دیگری استفاده نمی شود، بنابراین در زمان کار با کامپیوتر بیشتر محاسبات ما بر اساس تقویم میلادی است، چه در زمـــان ایـجاد وچه در زمان ویرایـش فایل‌ها یا بازبینی گزارش‌هـای سیستمی یا در زمان گشت و گذار در وب یا استفاده از برنامه‌های خواننده‌ی پست الکترونیکی یا اشتراک‌های RSS و ... همواره ما از تقویم میلادی استفاده می‌کنیم، بنابراین باید بدانیم در کجای تاریخ هستیم.


1.تقویم ترمینالی


ابزار "cal” برنامه‌ای برای خط فرمان است که بدون وابسته بودن به محیط گرافیکی می‌توانید از آن به عنوان تقویم استفاده کنیـد. اگر این دستور را بدون گزینه‌های اضافی بکار ببرید، ماه جاری میلادی را برای شما نمایش خواهد داد. اگر می‌خواهید تمام سال را در یک نمایش داشته باشید کافیست گزینه‌ی y- را به آن اضافه کنید؛ با این کار نمایشی از تمام سال جاری به صوت ماه به ماه برروی صفحه‌ی ترمینال ظاهر خواهد شد. با افزودن گزینـه‌ی 3- می‌توانیـد نمایشی از ماه جاری، ماه گذشـته و ماه آینده را در ترمال ببینید. اگر می‌خواهید ماه خاصی را ببینید کافیست شماره ترتیبی آن ماه را به صورت یک رقمی یا دو رقمی وارد کنید. برای نمونه برای ماه آپریل می‌توانید شماره‌ی 4 و یا 04 را وارد کنید , و سپس چهار رقم برای سال به انتهای آن بیافزایید، برای نمونه برای ماه آپریل ۲۰۰۶ خواهیم داشت :


cal 04 2006توجه داشتـه باشیـدکـه بـا وارد کردن دستـور"cal 4 06" تقویـم به شما ماه آپریل سال ۶ بعد از میلاد را نمایش خواهد داد! به صورت پیش‌فرض ایــن برنامه ابتدای هفته ر از روز یکشنبه آغاز می‌کند برای شروع هفته از روز دوشنبه می‌توانید از گزینـه‌ی "m-” استفاده کنید، امــا برای شروع هفته از روز شنبه متاسفانه تاکنون گزینه‌ای تعبیه نشده است. علاوه بر ابزار cal شما می‌توانید از ncal که یک رابط برای برنامه‌ی cal است استفاده کنید. با این رابط می‌توانید کارهایی بیشتر از آنچه انجام می‌دادید را انجام دهید. برای نمونه دستور ncal -j تقویم ماه جاری را با شماره روزها می‌نویسد. برای درک بهتر مظلب به نمونه‌ی زیر توجه کنید :


$ncal -jApril 2006

Mo 93 100 107 114

Tu 94 101 108 115

We 95 102 109 116

Th 96 103 110 117

Fr 97 104 111 118

Sa 91 98 105 112 119

Su 92 99 106 113 120
برنامه‌ی “ncal "گزینه‌هـای بیشتری نیز دارد که اغلب این گزینه‌ها به نوع تقویم‌ها مربوط می‌شوند ، برای مثال تقویم ارتودکسی یا تقویم استری که در حال حاضر این تقویم‌ها به صورت محلی استفاده می‌شوند و خارج از بحث این مقاله هستند.


2.محاوره با ترمینال


برنامه‌ی مفید دیگری که می‌توانید در ترمینال از آن استفاده کنید، ابزار "date” می باشد. این برنامه با گزینه‌های بسیاری می‌تواند نوع خـروجی را تغییر دهد و آنچه را که شما به آن نیاز دارید برایتان نمایش دهد، کافیست یک علامت مثبت (+) به آن بیافزایید و ببینید یک ابزر ساده می‌تواند چقدر کارآمد باشد. نمونه‌ای از این دستور را برای شما نمایش می‌دهم:


$ date '+Today is day %d in the month %B of year %Y.'

$Today is day 08 in the month April of year 2006.


همانگونه که احـتمالا حدس زده‌اید " d%” به شما روز و “B%” به شما ماه و"Y%” به شما مقدار سال را نمایش می‌دهــد. در جـــدول زیــر مـی‌تــوانید لــیستی از این مقــادیر را ببینید.(در لغت‌شناسی کامپیوتر به این مقادیر Wildcard نیز می‌گویند.)


%H

ساعت بین ۰۰ و ۲۴

%l

ساعت بین ۰۱ تا ۱۲

%M

دقیقه بین ۰۰ تا ۵۹

%S

ثانیه بین ۰۰ تا ۶۰!

%p

am و pm

%r

ساعت با فرمت قبل از ظهر و بعد از ظهر

%R

ساعت با فرمت ۲۴ ساعتی

%Z

منطقه زمانی

%a

صورت مخفف روزهای هفته

%A

صورت طولاتی روزهای هفته

%b

صورت مخفف نام ماه

%B

صورت کامل نام ماه

%d

روزهای هفته‌ی دو رقمی، ۰۱ تا ۳۱

%e

روز

%D

فرمت تاریخ mm/dd/yy

%j

روز از سال را نمایش می‌دهد

%u

روزاز هفته را نمایش می‌دهد

%U

هفته از سال را نمایش می‌دهد

%y

دو رقم انتهایی سال

%Y

تمام چهار رقم سال

%%

یک علامت درصد نمایش می‌دهد

%n

پایان خط


3. بازی‌با زمان


ابزار date دو گزینه‌ی مشهور و مهم دارد، یکی s- و دیگری d- . این گزینه‌ها به ترتیب برای تنظیم زمان و نمایش زمان به کار می روند. برای نمونه برای مشاده‌ی تاریخ روز بعد می‌تونید از دستور زیر استفاده کنید:


$date -d tomorrow

$Sun Apr 9 03:32:14 iRDT 2006


البته علاوه بر “tomorrow "تعداد زیادی مقدار نیز هستند که بری این گونه محورات با ترمینال ستفاده می‌شوند بری نمونه yesterday، ago و ... شما نیز می‌توانید از یک تاریخ کامل استفاده کنید و یا از زمانهای پریودیک برای نمایش استفاده کنید، برای آشنایی بیشتر به مثال‌های زیر دقت کنید:


تاریخ پریودیک مانند:

$ date -d '1 day ago'

Mon Apr 10 15:36:14 iRDT 2006

$ date -d '1 month ago'

Sat Mar 11 14:36:19 iRST 2006

$ date -d '1 year ago'

Mon Apr 11 15:36:26 iRDT 2005تاریخ دقیق مانند:

$ date -d '10 feb 1985'

Sun Feb 10 00:00:00 iRST 1985

اطلاع از یک روز خاص

$date -d "20 Jun" +%A

Tuesday


یکی از مزایای این روش اعلام خروجی استفاده از دستور "date" برای پشتیبان‌گیری فایل‌هاست، شما با نوشتن یک اسکریپت ساده‌ی پشتیبان‌گیری می‌توانید اسم فایل‌ها را برابر با تریخ و زمان ایجاد نسخه‌ی پشتبان قرار دهید، این کار بسیار ساده است:


$ tar cvfz backup_$(date +'%d')_$(date +'%m')_$(date +'%y').tar.gz *


با استفاده از این روش می‌توانید فایل‌های خود را بر اساس تاریخ و زمان دقیق ایجاد نام گذاری کنید.4. تنظیم زمان


گزینه‌ی دیگری که می‌توانید همراه "date "استفاده کنید همان‌طور که اشاره کرده بودم s- می‌باشد. این گزینه بری تنظیـم زمـان است و معکوس"d-” عمـل می‌کند، در حقیقت در عوض نمایش و ایجاد خروجی شماتنظیم می‌کنید و وارد می‌کنید. استفاده از این گزینه نیز دقیقا مانند گزینه‌ی " d-” است، برای مثال اگر ساعت سیستم شما یک ساعت عقب مانده و یا ساعت‌ها یک ساعت به جلو کشیده شده‌اند می‌توانید با دستور زیر به راحتی ساعت سیستم ر تنظیم کنید.


$ date -s '+1 hour'


البته در ایـنجا نـیز می‌توانید از روش‌هـای مـختلفی برای تنظیم ساعت استفاده کنید برای نمونه اگر می‌خواهید تقویم یک روز به جلو برود کافیست :


$date -s 'tomorrow'


برای تنظیم فقط چند دقیقه از مدل min+ استفاده کنید:


$ date -s '+6 minutes'

$ date -s '-2 minutes'

$ date -s '+22 minutes'


روش دیگر که بسیارساده‌تر است دادن تمام زمان به صورت یکپارچه است بـرای نمونه برای روز ۲۱ام ماه آپریل سال ۶ ۲۰۰ساعت ۱۵ و ۴۵ دقیقه می‌توانیم از روش «رشته‌ای» استفاده کنید:


#date 042115452006

Fri Apr 21 15:45:00 IRDT 2006


اگر در محیط گرافیکی مانند GNOME یا KDE وارد شده‌اید، در صورتی که زمان را بیش از مقدار تعیین شده برای ScreenSaver به جلو بکشید بلافاصله”ScreenSaver "فعال می‌شود و یا صفحه قفل می‌شود که این امر کاملا طبیعی است، برینمونه اگرتنظیم نمودهایدکه محافظ صفحه نمایش پس از ۲۰ دقیق فعال شود و زمان سیستم را بیش از ۲۰ دقیقه تغییر دهید، محافظ صفحه نمایش فعال خواهد شد. با دادن کلمه‌ی عبور به محیط کارتان باز خواهید گشت.


نکته‌ی دوم این‌که برای تغییر ساعت در سیستم باید باکاربر ریشه این کار ر انجام بدهید. (کاربر ریشه یا root که با دستور su در ترمینال قابل دسترسی است).


نکته‌ی نهایی این که با تغییر ساعت در ترمینال ساعت CMOS شما یا همان ساعت Motherboard شما تغییر نخواهد کرد و با راه‌اندازی مجـدد، لـینوکس ساعت را از روی "CMOS " خوانده و ساعت خوانده شده را استفاده خواهد کرد، بنابراین پس از تغییر ساعت لازم است که این مقدار را به

#hwclock -w


توجه داشته باشید گه برخی برنامه‌ها پس از تغییر ساعت برای اعمال تغییرات در برنامه نیاز به دوباره اجرا شدن دارند، برای این گونه برنامه‌ها پس از تغییر ساعت یکبار برنامه را ببندید و از ابتدا اجرا کنیدشان.


امیدوارم این مقاله توانسته باشد در مدیریت تقویم و تاریخ به شما کمک کرده باشد.


نویسنده : نوید

PDF Version

مجوز : GNU/FDL

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.