ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:6
مجموع:مجموع:6
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

آشنایی با ScummVM

(604 مجموع کلمات موجود در متن)
(5705 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

آشنایی با SCUMMVM

رابرت فاستر (Robert Foster) غریبه‌ای بی‌گناه در یک شهر بزرگ است که در آن ساکنین ستم دیده در برج‌های بلند کار و زندگی می‌کنند. در حالی که حکمرانان فاسد و ثروتمند شهر، در زیر زمین، دور از هرگونه آلودگی بسر می‌برند. او تنها، با یک کارت الکترونیکی مربوط به یک روبات، باید برای زندگی خود بجنگد و بفهمد که در پس پرده دزدیده شدنش چه می‌گذرد.

Beneath a Steel Sky یا BASS یک بـازی مــاجــراجویانه Point and Click است کــه بــرای عبـــور از مـــراحل مختلف باید معمــاهـای گـونـاگــونی را حــل کـرده و با افراد مختلفی صحبت کنید. در صورتی که علاقه‌مند به اینگونه بازی‌های فکری باشید، با اینکه گرافیک این بازی نسبت به بازی‌های سه بعدی امروزی چنگی به دل نمی‌زند، دســت از آن بـر نخــواهید برداشت و می‌تواند ساعتها شما را مشغول کند. البته اگر وقت کافی برای بازی کردن با آن داشته باشید.

تعداد زیادی مکالمه همراه با صوت که کاربر با افراد مختلف انجام می‌دهد، می‌تــوانـد بـرای کمـی بهتــر شدن زبان، مفید باشد! در عین حالی که برای یافتن معماها، مجبور به بررسی دقیق مکالماتی هستید که به صورت متنی هم می‌توانند بر روی صفحه نمایش نشان داده شوند.BASS برای نخستین بار در سال ۱۹۹۴ برای DOS، آمیگا و Amiga CD32 منتشر شد. در ســال ۲۰۰۳، بازی توسط تولید کنندگان آن [۱] آزاد شد. کدهای منبع آن در اختیار تیم توسعه دهنده پروژه ScummVM قرار داده شد تا سیستم Virtual Theatre آن در این پروژه گنجانده شود.

امروزه این بازی تحت سکوهای نرم‌افزاری بسیار متنوعی مانند ویندوز، گنو/لینوکس، MacOS و BeOS قابل اجراست و این خصیصه، عمری جاودانه به آن بخشیده است.

اگر چرخ کوچکی در سایت‌های جستجو بزنید، می‌توانید راهنماهای زیادی در مورد این بازی پیدا کنید که برخی از آنها بسیار جدید هستند و نشان می‌دهد با وجودی که بیش از ۱۲ سال از عمر آن می‌گذرد،‌هنوز طرفداران زیادی دارد!

ScummVM یک ماشین مجازی برای اجرای بازی‌های مبتنی بر SCUMM است که برای نخستین باز توسط LucasArts بکار گرفته شد. SCUMM مخفف Script Creation Utility for Maniac Mansion است. این سیستم برای نخستین باز در سال ۱۹۸۷ توسط Aric Wilmunder و Ron Gilbert برای بکارگیری در بازی Maniac Mansion ایجاد شد و بعدا با تغییراتی در دو بازی دیگر نیز بکار گرفته شد. پس از آن با بهینه‌سازی‌هایی که در SCUMM صورت گرفت، در بازی‌های مشهوری مانند Indiana Jones and the last crusade، LOOM، Indiana Jones and the Fate of Atlantis، جزیره میمون ۱، ۲ و ۳ و چند بازی دیگر بکار گرفته شد.

ScummVM به صورت آزاد و تحت مجوز GNU/GPL منتشر می‌شود و قادر به اجرای تعداد زیادی از بازی‌های مبتنی بر SCUMM است. این ماشین مجازی از سکوهای بسیار زیادی پشتیبانی می‌کند که این سکوها حتی شامل تلفن‌های همراه نیز هست. صفحه پروژه ScummVM در این [۲] نشانی قرار دارد.

این پروژه برای کسانی است کـه جوانی خود را با بازی‌های خاطره انگیز آن زمان روی سیستم‌های آمیگا سپری کرده‌اند و پس از گذشت بیش از یک دهه این فرصت را به آنها می‌دهد تا تجدید خاطره‌ای کنند. بسیاری از این بازی‌ها هنوز هم ممکــن است برای بسیاری از جــوانترها هم جذابیت داشته باشند. صفحه دریـافـت [۳] پروژه ScummVM امکان دریافت تعدادی از این بازی‌های خاطره انگیز را فراهم کرده است. در صورتی که بتوانید دیسک‌ها یا CD های اصلی بازی‌هایی را که در بخش دریافت پروژه قرار داده نشده‌اند را پیدا کنید، آنها را هم می‌توانید اجرا کنید.

صفحه سوالات متداول [۴] ScummVM نیــز می‌تــوانـد راهنمای خوبی برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه باشد.

در صورتی که از یکی از توزیع‌های مبتنی بر دبیان استفاده می‌کنید، خوشحال باشید که بسته‌های قابل نصب این موتور مجازی و بازی‌های آن آماده نصب هستند، تنها اشکال موجود، حجم زیاد بازی‌هاست! خود موتور حجمی حدود ۱.۵ مگابایت دارد. بسته‌های دو بــازی Beneath A Steel Sky و Flight of The Amazon Queen که در مخازن دبیان موجود هستند، به ترتیب حجمی حدود ۶۷ و ۳۵ مگابایت دارند. برای نصب آنها کافی است از دستورات زیر استفاده کنید:

# apt-get install scummvm
# apt-get install beneath-a-steel-sky flight-of-the-amazon-queen

بـرای اجــرای بـازی‌ها می‌توانید از دستــورات sky و queen استفاده کنـیـد. تنظیمات موتور مجازی، مانند سیستم صوتی و گرافیک نیز با تایپ دستور scummvm قابل انجام است. شاید در تعطیلات پیش رو، این بازی‌ها بتواند بخشی از اوقات فراغت شما را پر کند!

نوشته: آلن باغومیان alan@technotux.org

[1] http://www.revolution.co.uk/
[2] http://www.scummvm.org/
[3] http://www.scummvm.org/downloads.php
[4] http://www.scummvm.org/faq.php

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.