ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:2
مجموع:مجموع:2
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

مروری بر کتاب «تولید نرم‌افزار بازمتن»

(611 مجموع کلمات موجود در متن)
(5907 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

مروری بر کتاب تولید نرم‌افزار بازمتن (Producing Open Source Software)


نوشته رابین مونکس [۱]


خیلی از کسانی که پروژه‌ای بازمتن را آغاز می‌کنند تنها خبر آغاز پروژه خود را بدون هیــچ برنامه‌ریزی قبلــی اعلام می‌دارند. اما "کارل فوگل" [۲] – کــه در تــوســعـه پروژه‌هایی چـــون CVS، Gnu Emacs و اخیراً Subversion همکاری داشته و همچنین کتاب "توسعه بازمتن با CVS” را تــالیف کــرده – بـــه تــازگـی راهنمای پروژه جامعی معرفی کرده که طرز فکر و روش آغاز پروژه‌های بازمتن بین افراد را عوض خواهد کرد.
(تذکر ویراستار: نویسنده این کتاب از عبارت "بازمتن" بجای "نرم‌افزار آزاد" استفاده کرده است. در این مورد هر دو عبارت می‌توانند مترادف باشند.)


محتوای کتاب

این کتاب سیصد و دو صفحه‌ای تمام مباحث اصلی‌ای را که یک پروژه نرم‌افزار آزاد ممکن است با آنها مواجه شود پوشش می‌دهد. از انتخاب یک پروانه تا فراهم آوردن امکانات اولیه‌ای چون لیست پستی و مخزن سورس کــد یا مدیریت مالی و کمکهای داوطلبانه، تمام تله‌های متداول را آشکار می‌کند و دیــدگــاه شـخـصی نویسنده را از تجربه‌اش در این زمینه‌ها بیان می‌دارد.

گمان نمی‌کنم چنین راهنمای جامعی قبلاً ایجاد شده باشد. حتــی شـک دارم پیش از ایــن هیــچ منبع اطلاعاتی بــا ایــن حـجـم برای پروژه‌های بازمتن و آغازگران چنین پروژه‌هایی فراهم آمده باشد. کارل بیش از سیصد صفحه اطلاعات فراگیر که به سادگی قابل فهمند حـتـی برای کسانی که با مفهوم بازمتن به تازگی آشنا شده‌اند را گرد آورده است.

کتاب با تاریخ جنبش بازمتن آغاز می‌شود و ردپای این مفهوم را تا قبل از زمانی که به نام "بازمتن" خــوانــده شــود دنبال می‌کند. او کوششهای اولین گروه توسعه‌دهندگان بازمتن را آشکار می‌نماید و اینکه چطور رشد کردند تا به آنچه ما امروز به نام "بازمتن" می‌شـناسیم تبدیل شدند.

کتاب موضوعاتی را کــه یــک پروژه با آنها رویارو خــواهد شــد بشکلی ابتدایی معــرفی می‌کند و اطلاعات جامعی درباره چگونگی انجام کارهای اصلی همچون مستندسازی و انتشار نرم‌افزار ارائه می‌نماید. همچنــیــن اطـلاعات فراوانی درباره اینکه چطور می‌توان نرم‌افزارهای آزادی برای انجام کارهای پروژه پیدا کرد بدست می‌دهد.


این کتاب برای چه کسی مناسب است؟

این کتاب تنها برای پروژه‌های جدید مفید نخواهد بود بلکه زمیــنه اطــلاعاتی خـوبــی بــرای پروژه‌های مــوجود هم فراهم می‌آورد. چنین خاصیتی کتاب را سرمایه‌ای ارزشمند می‌کند برای هر آنکه به پروژه‌های بـازمتن علاقمند است و همچنین برای تمام جنبش بازمتن.

همچنین نکاتی برای کسانی که کد نرم‌افزار اختصاصی برای اولین بار بشکل بازمتن منتــشــر مـی‌کنند در بر دارد. نکاتی درباره اینکه چطور توسعه‌دهندگان را برای تغییر آماده کنند، چطور پروانه پروژه را به یک پـــروانه بازمتن تغییر دهند و چطور وقتی که پروژه آماده بود خبر آن را اعلام نمایند.


در موافقت

شک دارم کسی بتواند منبع اطلاعاتی عمومی بزرگی برای پروژه‌های بازمتن بنویسد بدون آنکه متـن بسیار خسته‌کننده شود. ولی بطرز خوشایندی متعجب شدم وقتی فهمیدم که کتاب نه تنها بسیار آمـوزنده است بلکه جذاب نیز هست بی آنکه ملال‌آور باشد. کیفیت کتاب استثنایی بود و گمانم نویسنده زمان زیادی صـــرف تحـقــیـق در مـوضوعات مختلف کرده است. توضیحات نویسنده درباره احتیاجات گوناگون یک پروژه بازمتن بخوبی قابل درک‌اند و هـمــان چیـــزهایی هستند که بسیـــاری از افــرادی که پروژه‌ای بازمتن را آغاز می‌کنند به آن احتیاج خــواهـند داشــت. حـجـم زیــاد اطــلاعــات، نـکــات هوشمندانه‌ای که نویسنده مطرح می‌کند و موضوعات مفید طرح شده در کتاب به آن ارزش والایی می‌دهد.


در مخالفت

کسانی که با برخی از موضوعات آمده در کتاب آشنایند ممکن است آنــها را تکراری بیابند؛ همچنین، افرادی ممکن است علاقمند باشند در موضعات بخصوصی اطلاعات بیشتری کسب کنند، گــرچــه در بیشتــر مــوارد نویـسنده لینکهایی برای کسب اطلاعات بیشتر در اختیار گذاشته است.

عنوان

Producing Open Source Software

نویسنده

Karl Fogel

ناشر

O'Reilly

ISBN

596007590

سال

2005

صفحات

302

CD همراه

ندارد.


[کتاب تولید نرم‌افزار بازمتن را می‌توانید در این آدرس بخوانید:

http://www.producingoss.com/html-chunk/index.html

یا از این آدرس:

http://www.producingoss.com/producingoss.pdf

نسخه PDF آن را دریافت کنید.]مترجم: بهنام بهجت مرندی blixbox@gmail.com

PDF Version

[۱] Robin Monks
[۲] Karl Fogel

منبع:

http://freesoftwaremagazine.com/free_issues/reviews/book_review_producing_oss/

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.