ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:2
مجموع:مجموع:2
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

انگیزش اقتصادی نرم‌افزار متن‌باز: از نگاه سرمایه‌گذاران - قسمت دوم

(3497 مجموع کلمات موجود در متن)
(6095 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

دیرک ریهل [۱]

مقدمه مترجم

نویسنده مقاله در جای جای نوشته خود به « نرم‌افزار متن‌باز » اشاره کرده است که با توجه به سویه تجاری نوشته چندان عجیب نیست اما بیشتر محتوای مقاله برای « نرم‌افزار آزاد » هم درست است. زیرنویسهای ترجمه در کروشه با اعداد فارسی مشخص شده و زیرنویسهای خود مقاله در کروشه با اعداد لاتین آمده است .

۳. منظر تولیدکنندگان نرم‌افزار

تولیدکنندگان مستقل نرم‌افزار فقط چند محصول نرم‌افزاری فراهم می‌کنند و گاهی تنها در یکی تخصص می‌یابند. درک استراتژی یک شرکت نرم‌افزاری مستقل نیاز به مقایسه هزینه‌ها و قیمتهای نرم‌افزارهای متن‌باز و اختصاصی دارد.

۱. ۳.۱. هزینه و قیمت نرم‌افزار

چرا بطور معمول نرم‌افزار متن‌باز خیلی ارزانتر از نرم‌افزار اختصاصی است؟ در تجارت نرم‌افزار اختصاصی بیشتر سرمایه‌گذاری در نرم‌افزار تازه، از فروش نسخه اولیه می‌آید. سرمایه‌گذاری اولیه با افزایش فروش جبران می‌شود. هزینه اضافی تولید و فروش کپی بعدی اندک است که با تهیه CD یا اجازه دریافت، علاوه بر تامین پشتیبانی رایگان (که اغلب محدود است) و با یک پروانه نرم‌افزاری همراه می‌شود.

Economic OSS 2

هر چه بازاری برای نرم‌افزاری خاص کامل باشد؛ سرمایه‌گذاری در محصول موجود بالا باشد، ورود به بازار دشوارتر باشد و عوامل حاضر در بازار پایدارتر باشند قیمت آن نرم‌افزار باثبات‌تر خواهد بود. سناریوی متداول یک شرکت غول‌آسا که بازار را قبضه کرده است بعلاوه عوامل کوچکتری است که شکافهای بازار را پر می‌کنند. [7]

در چنین بازاری فروشنده اصلی، قیمت را به گونه‌ای تعیین می‌کند که سودش حداکثر شود. از آنجا که بازار شفاف است فروشنده تنها می‌تواند یک قیمت تعیین کند و محصول را به مشتریان گوناگون با همان یک قیمت پیشنهاد دهد. (این در تضاد با معاملات منحصر به فرد فروشندگان سیستم است.) نتیجه همانطور که شکل ۳-ب نشان می‌دهد قیمتی تخت است. توجه کنید که قیمت نرم‌افزار انحصاری وابستگی مستقیمی به هزینه واقعی صرف شده برای توسعه، نگهداری و تهیه نرم‌افزار ندارد.

قیمت حداکثرکننده سود تا حد زیادی از هزینه مستقل است؛ هزینه تنها تعیین کننده حد پایین است. رقابتی که قیمتها را به هزینه نزدیک می‌کند به سادگی شکل نمی‌گیرد چون محصول نرم‌افزاری محتاج سرمایه‌گذاری اولیه بزرگی است.

در جامعه متن‌باز جمعی چنین موانعی برای ورود به بازار وجود ندارد. با انتخاب پروانه مناسب هر کسی می‌تواند شرکتی ثبت کند و شروع به فروش نرم‌افزار نماید. البته آنچه که شرکت می‌فروشد خود نرم‌افزار نیست بلکه تدارک آن و نگهداری و پشتیبانی از آن است.

چون هر کسی می‌تواند وارد بازار متن‌باز جذابی شود رقابت شدید است و قیمت بر اساس مجموع هزینه‌ها تعیین می‌شود. اگر جمع هزینه‌ها خیلی بالا رود شرکتهای جدیدی وارد بازار می‌شوند و اگر خیلی پایین بیاید شرکتها بازار را ترک خواهند کرد. علاوه بر این هر چه نرم‌افزاری کاملتر شود قیمت نهایی آن پایین‌تر خواهد آمد.

شکل ۳-ج هزینه کل توسعه نرم‌افزار متن‌باز را نشان می‌دهد. هزینه کل و در نتیجه هزینه متوسط هر کپی فروش رفته اغلب همانند نرم‌افزار انحصاری است. البته تفاوت اصلی در این است که این هزینه را شرکتهای همکار گوناگون بین هم تقسیم می‌کنند.

شکل ۳-د قیمت نرم‌افزار متن‌باز را از منظر یک شرکت نشان می‌دهد. بخاطر وجود رقابت، قیمت برای نرم‌افزار همراه با پشتیبانی بر اساس مجموع هزینه‌ها تعیین می‌شود. (این نمودار ابعاد مختلف را با ساده‌سازی در یک نمودار دوبعدی خلاصه کرده است با این همه استدلال اصلی هنوز معتبر است.)

شرکتهای مختلف قیمتهای متفاوتی بر اساس سهم خود در پروژه متن‌باز خواهند داشت. هر چند با افزاریش سهم در پروژه شرکت می‌تواند قیمت بالاتری درخواست کند چرا که احتمال دارد مشتریان خدمات بهتری دریافت کنند، اصل رابطه دست نخورده باقی می‌ماند: قیمت بر اساس مجموع هزینه‌ها تعیین می‌شود و بسته به هزینه‌ها تغییر می‌کند.

مشتریان چنین شرایطی را می‌پسندند چرا که قیمتها به میزان قابل‌توجهی پایین‌تر از وضع نرم‌افزارهای انحصاری است. فروشندگان سیستم این وضع را خیلی بیشتر دوست دارند چون که می‌توانند نرم‌افزار انحصاری را کنار بگذارند.

۳.۲. خلق سود نرم‌افزار

اگر فروشنده سیستم هزینه نرم‌افزار را کاهش دهد می‌تواند سود خود را افزایش دهد. با کاهش هزینه نرم‌افزار فروشنده می‌تواند در منحنی تقاضا به پایین حرکت کند و به مشتریان بیشتری بفروشد.

نرم‌افزار انحصاری مهمترین مانع چنین حرکتی است: این نرم‌افزار سود فروش منحصر به فرد را قطع می‌کند و انعطاف‌پذیری کلی قیمت را کاهش می‌دهد. پس فروشندگان علاقه زیادی به تغییر بازارهای نرم‌افزار انحصاری به بازار نرم‌افزاری با حداقل یک محصول بازمتن جمعی مانا دارند.

قبل از ظهور نرم‌افزار متن‌باز ورود به بازار و ایجاد یک بازار قوی، کاری پرمخاطره بود. با فزاینده شدن درک بهتر از فرآیند متن‌باز، ایجاد پروژه متن‌بازی که با محصول انحصاری دایر حاکم بر بازار به رقابت بپردازد بسیار کم‌خطرتر است و شانس موفقیت بالاتری نسبت به سابق دارد. اما تنها یک فروشنده سیستم بخصوص نیست که قصد انجام چنین کاری را خواهد داشت. به تقریب هر کسی که حاکم بر بازار نرم‌افزار انحصاری نیست چنین خواستی دارد.

برای فهم این مطلب خود را جای مدیر یک شرکت سنتی نرم‌افزار انحصاری بگذارید. وقتی روشن شود که شرکت شما حاکم بر بازار نخواهد بود و سود شرکت در بهترین شرایط حاصل از شکافهای بازار خواهد بود، نه شما و نه سرمایه‌گذاران شما از بازدهی سرمایه راضی نخواهید بود.

بهترین انتخاب آغاز یک محصول متن‌باز است. ممکن است مجموع بازدهی سرمایه در بازار را کاهش دهید اما حداقل شانس دومی دارید که با تبدیل شرکت به یک کسب و کار موفق متن‌باز سرمایه‌گذاران را راضی نگه دارید. شما در شرایط خوبی خواهید بود. با پروانه‌ای مناسب برای محصول متن‌بازتان ممکن است از فروشندگان سیستم، مشتریان و شرکتهای نرم‌افزاری سابقه‌دار در فناوری اطلاعات کمکهای خوبی دریافت کنید.

حال فرض کنید مدیر شرکتی که در بخشی خاص حاکم بر بازار است هستید. اگر آینده‌نگر باشدی باید فرض کنید که یا یک شرکت رقیب محصول خود را متن‌باز می‌کند و یا یک فروشنده سیستم محصول متن‌بازی را حمایت خواهد نمود - شاید هم هر دو. پاسخ پیشگیرانه به چنین سناریویی متن‌باز نمودن نرم‌افزار خود است حتی با توجه به اینکه شما حاکم بر بازارید و برنده بزرگ دنیای نرم‌افزار انحصاری هستید. اما بهتر است در دنیای متن‌باز برنده باشید تا اینکه اصلاً برنده نباشید.

این دو تجربه فکری نشان می‌دهد که نرم‌‌افزار متن‌باز جمعی شانس زیادی برای تسلط بر بازارها در آینده نزدیک دارد. تنها مالکیت معنوی قدرتمند یا سایر برتریهای رقابتی ممکن است برتری یک شرکت نرم‌افزار انحصاری و حفظ بازار نوین را موجب شود. ممکن است حاکمان بازاری دایر بتوانند از موقعیت خود برای زمانی طولانی دفاع کنند. آنها با تولیدات پیچیده، فرآیندهای پایا، حبس داده‌های مشتری و برتریهای وابسته به موقیعت خود از وضعیتشان دفاع می‌کنند. با این همه متن‌باز توانایی خود را در از هم گسیختن و فتح چنین بازارهایی هم نشان داده است [8].

۳.۳. متن‌باز تجاری

با چنین چشم‌انداز تیره‌ای برای کسب و کار نرم‌افزار انحصاری، شرکتهای مستقل نرم‌افزاری برای کسب سود نرم‌افزار متن‌باز و در عین سود بردن از کسب و کار نرم‌افزار انحصاری در پی مدلهای تجاری هستند. پاسخ متن‌باز تجاری است.

تفاوت کلیدی بین متن‌باز جمعی و متن‌باز تجاری در این است که آیا جامعه کاربران یا یک هویت خاص مثل یک شرکت قدرت تصمیم‌گیری درباره پروژه را در اختیار دارد.

بطور معمول متن‌باز تجاری برای کاربرانی که سودی کسب نمی‌کنند رایگان است. گاهی استفاده تجاری هم مجانیست. شرکتها اغلب با تدارک خدمات پشتیبانی کسب درآمد می‌کنند. گاهی هم با فروش افزونه‌های انحصاری نرم‌افزار درآمد بیشتری کسب می‌کنند.

همچون متن‌باز جمعی، متن کد متن‌باز تجاری هم در دسترس است. هر چند برخلاف متن‌باز جمعی، متن‌باز تجاری را یک شرکت کنترل می‌کند. بدین ترتیب متن‌باز تجاری قادر است برخی منافع متن‌باز جمعی را گرد آورد: همگونی سریع‌تر، بازخورد رایگان و سریع کاربر و امکان ارائه کد از طرف داوطلبان. این روش بیشتر یک استراتژی بازاریابی است و با این حال شرکت مالک نرم‌افزار باید به توسعه آن بپردازد. بنابراین شرکت باید توسعه‌دهندگان نرم‌افزار را استخدام کند و به آنها حقوق بپردازد.

در آغاز یک پروژه متن‌باز این یک مزیت است چرا که شرکت توانایی تعیین مسیری مشخص و فراهم آوردن منابع بیشتری را دارد نسبت به آنچه که بطور معمول پروژه‌های متن‌باز جمعی دارند. وقتی پروژه بالغ شد این می‌تواند به نقطه ضعف بدل شود چرا که یک پروژه متن‌باز جمعی ممکن است منابع بیشتری به شکل افراد داوطلب داشته باشد.

بخش مثبت برای شرکت مالک این است که اندکی رقابت متن‌باز می‌تواند به رشد محصول او کمک کند. هر چند فروشندگان سیستم علاقه زیادی به یافتن جایگزین برای نرم‌افزار انحصاری دارند و این شامل متن‌باز تجاری هم می‌شود. پس این مدل تجاری هم ممکن است همان فشار نرم‌افزار انحصاری را تجربه کند.

۳.۴. شرکتهای خدماتی متن‌باز

اگر ممکن نیست که یک تجارت نرم‌افرار انحصاری سودآور داشت پس معنای کسب و کار متن‌باز موفق چیست؟ پاسخ بازار، شرکت خدماتی نرم‌افزار متن‌باز است که حداقل به دو نوع است [9]. یکی پشتیبانی سطح اول و خدمات اجرایی را ارائه می‌کند و دیگری پشتیبانی سطح دوم، آموزش و خدمات توسعه نرم‌افزاری را فراهم می‌نماید.

مشتریان شرکتهای نوع اول اغلب کاربران فناوری اطلاعات هستند که خدمات شرکت را برای جایگذاری محصول متن‌باز در بخش فناوری اطلاعات خود به خدمت می‌گیرند. متشریان شرکتهای نوع دوم بطور معمول نیاز به یادگیری کار با محصول دارند یا خواهان رفع یک مشکل فنی‌اند که خود قادر به انجام آن نیستند.

قدرت کسب و کار خدمات اغلب وابسته به توانایی آن در موارد زیر است:

 • استخدام و حفظ افراد مناسب
 • تنظیم قابلیت اطمینان و اجرای فرآیندهای خدماتی ویژه و
 • همراه کردن اطلاعات تخصصی در حوزه کاری و مالکیت معنوی یگانه.

در وضع نرم‌افزار متن‌باز این اغلب در حوزه اقتصاد نیروی کار است. مهارتهای فنی احاطه کننده محصول متن‌باز بخش مهمی از تصمیمگیری در ارزشگذاری استخدامی یک شرکت است. هر کسی که به قدر کافی هوشمند باشد می‌تواند این مهارتها را کسب کند چرا که نرم‌افزار متن‌باز برای افراد خارج از شرکت هم در دسترس است.

استخدام و اخراج آسانتر می‌شود چرا که دایره بزرگتری از نیروی کار برای استخدام وجود دارد و تغییر هزینه‌ها بین استخدام شدگان در مقایسه با وضع نرم‌افزار انحصاری پایین‌تر است. با توجه به عدم توازن بین استخدام کنندگان و استخدام شوندگان این جنبه نرم‌افزار آزاد ممکن است موجب افزایش رقابت شغلی و پایین آمدن دستمزدها شود. دستمزدهای پایین چندان که انتظار می‌رود مزیتی برای شرکتهای نرم‌افزاری نیست چون که در وضع شفاف و رقابتی نرم‌افزار متن‌باز چنین کاهش هزینه‌ای (یا حداقل بخشی از آن) به مشتریان منتقل خواهد شد.

۳.۵. نیاز به اعمال‌کنندگان کد

جایگاه استخدام شوندگان در پروژه متن‌باز بخش مهم دیگری از ارزش آن شخص برای شرکت است. وضع سازمانی پروژه‌های مختلف متفاوت است اما در برخی اشکال افراد نقشهای کاربر، همیار و اعمال کننده کد را بازی می‌کنند.

شکل ۴ نشان می‌دهد که چطور ممکن است یک توسعه‌دهنده در رتبه‌بندی یک پروژه متن‌باز پیشرفت کند: یک اعمال کننده کد اغلب یک کاربر را بصورت ضمنی با پذیرش همیاری کاربر به نرم‌افزار به یک همیار ترفیع مقام می‌دهد. بطور معمول یک همیار به صراحت با رای‌گیری قبلی از گروه اعمال کنندگان کد موجود و اعلان اعمومی متعاقب آن که دربرگیرنده ارتقاع همیار به سطح اعمال کننده کد است ترفیع مقام می‌یابد.

Economic OSS 2

اعمال کنندگان کد، هم بطور استراتژیک و هم روزانه تصمیم می‌گیرند که پروژه متن‌باز به کجا می‌رود. در بیشتر موارد آنها مشکلات فنی را سریع‌تر از کسانی که اعمال کننده کد نیستند حل می‌کنند. بیشتر پروژه‌های شکل گرفته گروه کوچکی از دایره درونی اعمال کنندگان کد را دارد، دایره بزرگی از همیاران و دایره بزرگتری از جامعه کاربران.

برای یک استخدام کننده ارزش استخدام یک اعمال کننده کد بسیار زیاد است. بواسطه اعمال کننده کد، استخدام کننده می‌تواند:

 • مشکلات نرم‌افزار متن‌باز را سریعتر و بهتر رفع کند
 • سیاستهای شرکت با پروژه متن‌باز و عکس این رابطه را بهتر تنظیم کند
 • استخدام کننده جذابتری نسبت به شرکتهایی که اعمال کننده کدی در استخدام ندارند به نظر برسد و
 • در جامعه کاربران بهتر دیده شود و صدای موثرتری داشته باشد.

هدف اصلی شرکت خدماتی متن‌باز تبدیل کاربران طفیلی به کاربران پول‌پرداز است. نمایش دادن یک اعمال کننده کد در جامعه کاربران مزیت بازاریابی مهمی است که یک استخدام کننده می‌تواند برای رسیدن به این هدف بکار گیرد.

بدین ترتیب اعمال کنندگان کد در جایگاه گفتگوی قوی با استخدام کنندگان خود هستند. استخدام یک اعمال کننده کد برای پشتیبانی سطح اول و راه‌اندازی شرکت خدماتی مهم است و برای یک شرکت خدمات پشتیبانی سطح دوم حیاتی است.

۴. منظر استخدام شوندگان

نرم‌افزار متن‌باز و شرکتهای خدماتی زندگی را برای استخدام شوندگان بسیار پیچیده کرده‌اند. استخدام شوندگان اطلاعات کمی در موضوعات مربوط به شرکت دارند تنها به این دلیل که اطلاعات کمی در این مورد وجود دارد. افراد خارج از شرکت به راحتی می‌توانند جایگزین آنها شوند. در همان حال کار روزانه استخدام شده‌ها دانش نامربوط به شرکت یک پروژه متن‌باز را ارتقا می‌دهد که قابل انتقال به استخدام شده دیگری است. پس توسعه‌دهنده‌ای که اخراج می‌شود سریعتر از قبل می‌تواند شغلی پیدا کند.

۴.۱. مزایای اعمال کننده کد بودن

استخدام شده‌ای که اعمال کننده کد باشد محتمل است که پاداش بیشتری بگیرد. هان و همکارانش بصورت تجربی این مطلب را برای پروژه‌های بنیاد نرم‌افزاری آپاچی اثبات کردند. [6]

یک اعمال کننده کد استخدام شده این اعتبار را دارد که در هر زمانی تهدید به ترک شرکت کند و قدرت و شهرت قابل توجهی را از استخدام کننده فعلی خود بگیرد. استخدام کنندگان حقوق خوبی به استخدام شدگانی که اعمال کننده کد برجسته‌ای هستند می‌پردازند.

اما شما چطور می‌توانید اعمال کننده کد شوید؟ پروژه‌های متن‌باز جمعی تمایل به شایسته‌سالاری دارند و توسعه‌دهندگان را با همکاریهای اجتماعی و فنی‌شان می‌سنجند. در مقابل یک شرکت مالک متن‌باز تجاری امکان اعمال کد را به ترتیبی که خود مناسب تشخیص دهد به کارکنان خود می‌دهد (و می‌گیرد).

در نتیجه برای توسعه‌دهنده‌ای که از نظر اقتصادی معقول فکر می‌کند دلیل چندانی برای وقت صرف کردن روی متن‌باز تجاری وجود ندارد. ارزش ایجاد شده بوسیله این توسعه‌دهندگان به محصول و شرکت مالک گره خورده است. مگر اینکه محصول بطور گسترده مورد استفاده باشد یا توسعه‌دهنده بخواهد فقط برای این شرکت بخصوص کار کند. در غیر این صورت وقت صرف کردن برای پروژه متن‌باز جمعی ارزش بیشتری دارد.

۴.۲. چطور اعمال کننده کد شویم

توسعه‌دهندگانی که پروژه را شروع می‌کنند بی‌درنگ اعمال کننده کد هم می‌شوند. هر چند در این حالت آنها با کار ایجاد یک پروژه موفق از هیچ مواجهند. این فعالیتی بشدت کارگشایانه است: توسعه‌دهندگان با درک این موضوع که محصول کارشان نامطمئن است باید همزمان با کار متداول برنامه‌نویسی به ترویج پروژه خود هم بپردازند.

ملحق شدن به یک پروژه موجود متداولتر است. به فرض وجود یک فرآیند ترویج بیطرفانه و شفاف، دو زمینه‌ای که باعث ارتقاء توسعه‌دهنده از سطح همیار به اعمال کننده کد می‌شوند عبارتند از:

 • توانایی‌های اجتماعی و فنی توسعه‌دهنده و
 • تعهد نشان داده شده به پروژه متن‌باز

این چیزی است که بیشتر وبسایتهای پروژه‌ها ابزار کرده‌اند و بررسیهای مربوط به توسعه دهندگان نشان داده است [2, 3, 5]. هر چند این بررسیها وابسته به گفته‌های توسعه‌دهندگان است و رفتار واقعی ممکن است بسته به آنچه که به باور افراد آنها را برمی‌انگیزد تفاوت کند.

چون اعمال کننده کد بودن می‌تواند منافع آشکار اقتصادی داشته باشد، کوچک نگه داشتن گروه اعمال کنندگان کد از نظر اقتصادی به نفع یک اعمال کننده کد در یک پروژه موفق است. خلاف این روش عمل کردن ارزش اعمال کننده کد را برای استخدام کنندگان فعلی و بعدی کاهش می‌دهد. حداقل ممکن است این روند فکری یک فرد عاقل اقتصادی باشد.

در مقابل منافع اقتصادی اعامل کنندگان کد فعلی، نیاز و خواست ایجاد جامعه‌ای کاراست. همچنین افراد سهیم در یک پروژه نوپا محتمل است هر دست کمکی را بفشارند تا زمانی که پروژه آنقدر رشد کند تا به اعمال کننده کد بیشتری نیاز نداشته باشد.

پس این نیروهای ممکن در ارتقاء یک توسعه‌دهنده موثرند:

 • منافع شخصی اقتصادی گروه اعمال کنندگان کد فعلی
 • اقناع فلسفی اعمال کنندگان کد برای اداره پروژه و
 • نیاز پروژه به اعمال کنندگان کد بیشتر.

از خیلی جهات سرمایه‌گذاری بر یک پروژه متن‌باز مثل راه‌اندازی کسب و کار است. هر چه یک توسعه‌دهنده زودتر به پروژه بپیوندد خطر شکست پروژه بالاتر است اما همچنین احتمال صعود او به سطح اعمال کننده کد هم بالاتر می‌رود. توسعه دهنده‌ای که دیرتر به پروژه ملحق شود ریسک کمتری می‌پذیرد و البته شانس او برای اینکه به این زودیها اعمال کننده کد شود هم کمتر می‌شود.

برای کسانی که در آرزوی رسیدن به موقعیت اعمال کننده کد در پروژه‌های مهم متن‌باز هستند مجال اندکی باقیست. با ادامه تجاری شدن متن‌باز خیلی از پروژه‌های فعلی از اعمال کننده کد انتظار کار تمام وقت بر روی پروژه متن‌باز دارند. در غیر این صورت موقعیت اعمال کننده کد اعطا نخواهد شد. بطور مثال این چیزی است که در وبسایت پروژه اکلیپس (www.eclipse.org) درباره پروژه‌های اصلیشان نوشته شده است. گر چه ممکن است یک شرکت به یک کارمند اجازه دهد که بطور تمام وقت روی یک پروژه متن‌باز کار کند بشرطی که او از پیش اعمال کننده کد باشد. در غیر اینصورت اینکه چقدر از منافع همکاری این فرد در پروژه به شرکت خواهد رسید نامعلوم خواهد بود.

توسعه‌دهنده‌ای که پروژه مناسبی را انتخاب کند می‌تواند موقعیتی را بدست آورده و حفظ کند که قدرت چانه‌زنی حقوق و چشم‌انداز شغلی او را ارتقا بخشد. توسعه‌دهنده از این مزایا تا زمانی برخوردار خواهد شد که پروژه برای استخدام کنندگان بالقوه اهمیت دارد.

متن‌باز گرایشی را تقویت می‌کند که در آن استخدام شوندگان آزاد و مستقل هستند. اعمال کنندگان کدی که بگونه‌ای عقلانی منافع اقتصادی خود را پی می‌گیرند محتمل است که بیشتر به پروژه متن‌باز وفادار باشند تا استخدام کننده فعلی، چون ارزش تجاریشان آنجا نهفته است. حاصل، بازار کار روانتری است که در آن توسعه‌دهندگان می‌توانند انتظار داشته باشند که آزادتر و بیش از پیش جابجا شوند.

۵. نتیجه‌گیری

نرم‌افزار متن‌باز فروشندگان سیستم بزرگ را قادر ساخته است که با کاهش هزینه‌ها سود خود را افزایش دهند و بواسطه قیمتهای انعطاف‌پذیر به مشتریان بیشتری دسترسی پیدا کنند. این وضع، اکوسیستم موجود را آشفته کرده و ساختار روابط را به هم ریخته است که نتیجه آن لزوم ایجاد فوری شرکتهای خدمات مشاوره پروژه‌های متن‌باز است. این نسل جدید شرکتهای خدماتی بسته به توانایی خود در استخدام و حفظ استعدادهای درخور، می‌مانند یا می‌میرند.

برای چنین استعدادهایی و بویژه برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، زندگی همزمان دشوار و هیجان‌انگیز شده است. توسعه‌دهندگان علاوه بر تجربه و تواناییهایشان، با توجه به موقعیت رسمی‌شان در یک پروژه متن‌باز با منظر و مسیر حرفه‌ای نوینی روبرو می‌شوند که ارزش آنها را برای استخدام کننده تعیین می‌کند. توسعه‌دهندگانی که از لحاظ اقتصادی عقلایی عمل می‌کنند می‌کوشند که در پروژه‌های مهم متن‌باز اعمال کننده کد شوند تا به سوابق شغلی خود بیافزایند که به اشتهار بیشتر، استقلال و امنیت شغلی می‌انجامد.

بیوگرافی نویسنده

دیرک ریهل گروه تحقیقاتی متن‌باز SAP Research را اداره می‌کند. او علاقمند به تحقیق در مورد نرم‌افزار متن‌باز، هوش جمعی و ویکی‌ها، و معماریهای نرم‌افزاری شیءگراست. او از انجمن علمی تکنولوژیک فدرال سوئیس، ETH زوریخ مدرک دکترای علوم رایانه دارد. و عضو IEEE و ACM است و سایتش www.riehle.org است. با او به آدرس dirk.riehle@sap.com یا dirk@riehle.org مکاتبه کنید.


مترجم: بهنام بهجت مرندی   blixbox@gmail.com

منبع:

http://www.riehle.org/computer science/research/2007/computer-2007-article.html


پانویسها:

[۱] Dirk Riehle

[1] R. Goldman and R. Gabriel, Innovation Happens Elsewhere, Morgan Kaufmann, 2005.
[2] E. Raymond, The Cathedral and the Bazaar, O'Reilly, 2001.
[3] E. Haruvy, F. Wu, and S. Chakravarty, "Incentives for Developers' Contributions and Product Performance Metric in Open Source Development: An Empirical Exploration," Univ. of Texas working paper.
[4] J. Lerner and J. Tirole, "Some Simple Economics of Open Source," J. Industrial Economics, vol. 50, no. 2, 2000, pp. 197-234.
[5] K.R.Lakhani and R.G. Wolf, "Why Hackers Do What They Do: Understanding Motivation and Effort in Free/Open Source Software Projects," J. Feller et al., eds., Perspectives on Free and Open Source Software, MIT Press, 2005, pp. 3-22.
[6] I-H. Hann et al., "Economic Returns to Open Source Participation: A Panel Data Analysis," unpublished working paper, Univ. of Southern California.
[7] G. Moore, Inside the Tornado: Marketing Strategies from Silicon Valley's Cutting Edge, Harper Perennial, 1999.
[8] C. Christensen, The Innovator's Dilemma: When New Technologies Cause Great Firms to Fail, Harper Business, 2000.
[9] S. Krishnamurthy, "An Analysis of Open Source Business Models," J. Feller et al., eds., Perspectives on Free and Open Source Software, MIT Press, 2005, pp. 279-296.

PDF Version


تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.