ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:7
مجموع:مجموع:7
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

Stellarium: افلاک‌نمای آزاد

(800 مجموع کلمات موجود در متن)
(5175 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

Stellarium: افلاک‌نمای آزاد
تا همین چند وقت پیش اگر کسی صحبت از نرم‌افزار آزاد یا بازمتن می‌کرد، یاد خط فرمان و ترمینال یا متن کد یا در نهایت یک رابط گرافیکی زمخت و بدریخت می‌افتادم . اما مدتیست به پروژه‌هایی برمی‌خورم که علاوه بر تمام مزایای فنی و غیرفنی نرم‌افزار آزاد، رابط گرافیکی کاربرپسند زیبایی هم دارند .

اعتراف می‌کنم اولین بار همین رابط گرافیکی جذاب استلّاریوم [ ۱ ] توجه من را به خود جلب کرد . بعد از دیدن چند تصویر از محیط برنامه، کارایی آن هم برایم جذاب شد و بعد از نصب، کم‌کم متوجه شدم با چه نرم‌افزار آموزشی مفید و سرگرم‌کننده‌ای آشنا شده‌ام .

استلّاریوم یک افلاک‌نمای [ ۲ ] رومیزی بازمتن است که با استفاده از OpenGL آسمان را لحظه به لحظه ترسیم می‌کند . در نتیجه آسمان را همانطور که با چشم، دوربین دوچشمی یا تلسکوپی ساده می‌بینید نشان می‌دهد . توسعه استلّاریوم را برنامه‌نویسی فرانسوی بنام فابین چِریو [ ۳ ] در تابستان سال ۲۰۰۱ آغاز کرد . این افلاک‌نما مجموعه‌ای بیش از ۱۲۰۰۰۰ ستاره از کاتالوگ هیپارکوس و تمام سیاره‌های کهکشان راه شیری به همراه قمرهای اصلی‌شان را در خود دارد . همچنین از نمای پانوراما، نمایش مه و اتمسفر، طلوع و غروب واقعی، و گرفتگی‌ها ( خسوف و کسوف ) پشتیبانی می‌کند .

با اجرای استلّاریوم چنین صفحه‌ای پیش رو خواهید داشت :


استلّاریوم در نگاه اول

در بالای صفحه مشخصات تصویر آسمان و در پایین گزینه‌های برنامه و امکان تغییر زمان وضعیت آسمان جایگذاری شده‌اند که دسترسی به امکانات و اطلاعات این نرم‌افزار را بسیار ساده کرده است .

ترسیم صور فلکی و پیکره‌های آسمانی به همراه نام آنها، اعمال شبکه مدارهای افقی و عمودی و نمایش سحابی‌های بین ستاره‌ای از امکانات این افلاک‌نمای‌اند .


صور فلکی


پیکره‌های آسمان


سحابی‌های بین ستاره‌ای

با استلّاریوم می‌توانید اطلاعات ستاره‌ها و سیاره‌ها را ببینید یا آنها را در آسمان جستجو کنید .


مشخصات ستاره تعیین شده در پایین تصویر، در بالای صفحه استلّاریوم آمده است .


با وارد کردن اولین حروف، استلّاریوم لیستی از اطلاعات موجود بین داده‌های خود ارائه می‌کند .


و با کامل کردن نام، محل آن جرم آسمانی را به شما نشان می دهد .

در بخش تنظیمات می‌توان زبان، تاریخ و زمان، مکان، مناظر، خروجی تصویر و همچنین نوع پردازش تصویری را تنظیم نمود . به نظر می‌رسد گزینه‌های مختلف این بخش هنوز جای کار دارد . به عنوان مثال در بخش تنظیم زبان هیچ زبانی وجود ندارد و بخش آسمان در تمدنهای مختلف هنوز ناقص است . که البته با توجه به اینکه نسخه مورد بررسی نسخه 0.8.0 نرم‌افزار است وجود چنین کمبودهایی برای یک نرم‌افزار آزاد عجیب نیست و بطور قطع توسعه‌دهندگان این برنامه در پی داوطلبانی هستند تا در هر چه کامل‌تر کردن این نرم‌افزار از آنها کمک بگیرند . علاوه بر این، تعیین موقعیت مکانی کار دشواری است . به عنوان مثال من برای رساندن ارتفاع، به سطح ارتفاع متوسط تهران که ۱۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریاست ۱۵۰ بار کلیک کردم . برای تعیین طول و عرض جغرافیایی هم مشکلاتی مشابه وجود دارد . گاهی طول یا عرض جغرافیایی با کلیک کردن بر روی نشانگرهای بالا و پایین تغییر نمی‌کند و شما مجبورید یکی دو درجه یا چند دقیقه را با نشانگر ماوس بر روی نقشه کوچک جهان جابجا کنید . کمی باید اعصاب خرج کنید . ثانیه هم که در مختصات طول و عرض جغرافیایی در نسخه فعلی بی‌مصرف است .


تنطیم مکان در استلّاریوم کار آسانی نیست .استلّاریوم نرم‌افزار بکار گرفته شده در نمایشگرهای افلاک‌نمای دیجیتال [ ۵ ] شرکت Digitalis است [ ۴ ]. این شرکت در توضیح دلیل انتخاب استلّاریوم برای نمایشگرهایش می‌نویسد : «ما از نرم‌افزار بازمتن ستاره‌شناسی استلّاریوم استفاده می‌کنیم تا پول زیادی خرج پروانه نرم افزار نکنیم . ( هر چند مبلغ قابل توجهی صرف نگهداری و توسعه این نرم‌افزار می‌کنیم .) استلّاریوم بیشتر امکانات اصلی نرم‌افزارهای تجاری مشابه را دارد.»

این یکی از مواردی است که اهمیت پروانه نرم‌افزار را نشان می‌دهد . استلّاریوم با پروانه جامع همگانی گنو [ ۶ ] منتشر می‌شود و آخرین نسخه آن در زمان نوشتن این مقاله از [ ۷ ] برای گنو / لینوکس و یونیکس قابل دریافت است . کاربران ویندوز و مک هم غصه نخورند . استلّاریوم برای آنها هم از [ ۸ ] و [ ۹ ] قابل دریافت است . اگر به راهنمای کاربری نیاز دارید آخرین نسخه آن را تا امروز را از [ ۱۰ ] دریافت کنید .


بهنام بهجت مرندی blixbox@gmail.com


[ ۱ ] http://www.stellarium.org/
[ ۲ ] Planetarium
[ ۳ ] Fabien Chéreau
[ ۴ ] Digital Planetarium Projector
[ ۵ ] http://www.digitaliseducation.com/
[ ۶ ] GNU GPL
[ ۷ ] http://prdownloads.sourceforge.net/stellarium/stellarium-0.8.0.tar.gz?download
[ ۸ ] http://prdownloads.sourceforge.net/stellarium/stellarium-0.8.0.exe?download
[ ۹ ] http://prdownloads.sourceforge.net/stellarium/Stellarium-0.8.0a-universal.dmg?download
[ ۱۰] http://prdownloads.sourceforge.net/stellarium/stellarium_user_guide-0.8.0-1.pdf?download

PDF Version

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.