ورود/ایجاد حساب کاربری
   منوی اصلی
· خانه
· لیست کاربران
· جستجو
· آمار مشاهدات
· آرشیو مقالات


- شرح
· راهنمای نویسندگان
· درباره ما

   همکاری با نشریه
در صورتی که مایل به همکاری با نشریه هستید، می‌توانید در لیست پستی نشریه عضو شده و در جریان امور قرار گیرید. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید.

   کاربران
سردبیر
هیچ مدیر کمکی حاضر
همکاران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:2471
جدیدترین:جدیدترین:
ufumenarayu
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:12
مجموع:مجموع:12
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

   ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

سخن سردبیر: سخن آغازین
در تاریخ سه شنبه، ۱۹ آبان ۱۳۸۳ توسط alan

شماره ۰ با توجه به فقدان یک نشریه تخصصی در مورد سیستم‌عامل گنو/لینوکس و همچنین نرم‌افزارهای آزاد و بازمتن، تصمیم گرفتیم تا با کمک دوستانی که برای انجام این کار داوطلب شده‌اند، اقدام به راه‌اندازی نشریه الکترونیکی لینوکس نماییم.
آنچه پیش روی شماست، پیش شماره یا شماره ۰ این نشریه می‌باشد که قرار است هر هفته با مطالب جدیدی منتشر شود. امیدواریم روزی بتوانیم نسخه چاپی این نشریه را نیز به تمامی دوست داران علم و دانش ارائه کنیم.

سعی ما بر آن است تا بتوانیم فرهنگ صحیح استفاده از نرم‌افزارهای آزاد و بازمتن و سیستم‌عامل گنو/لینوکس را در جامعه خود گسترش دهیم و این کار جز با همکاری و همیاری کلیه کاربران و دوست‌داران ایرانی گنو/لینوکس امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین ما در این نشریه از هر گونه کمک استقبال خواهیم نمود.
هنگامی که لینوس توروالدز (Linux Torvalds) حرکت خود را برای ایجاد هسته لینوکس آغاز کرد، شاید هیچگاه فکر نمی‌کرد که روزی این سیستم‌عامل به چنین موفقیت‌هایی دست یافته و جایگاه کنونی خود را پیدا کند. دلیل این امر روشن است. پشتیبانی جامعه کاربران (Community) لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد باعث ایجاد چنین سیستم‌عامل قدرتمند و قابل انعطافی شد. هسته لینوکس با ابزارهای ایجاد شده توسط پروژه گنو (GNU) ترکیب شد و سیستم‌عامل گنو/لینوکس کنونی را ایجاد نمود. سپس اجتماع گسترده‌ای از کاربران علاقه‌مند گرد آنرا فراگرفتند و شروع به استفاده و توسعه آن نمودند. این تلاش و توسعه تا به امروز ادامه دارد و همچنان ادامه خواهد داشت. لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد و بازمتن حاصل یک حرکت اجتماعی هستند. حرکتی که یکی از بزرگترین دستاوردهای بشری نام گرفته است. لینوکس تنها یک سیستم‌عامل نیست، بلکه یک فرهنگ است. فرهنگ کمک به دیگران برای یادگیری و کمک به ابزاری که خودتان هم می‌توانید سهمی در بهبود آن داشته باشید. فرهنگ اشتراک دانش با دیگران و آموختن دائمی مطالب جدید. فرهنگ آزادی، آزاد بودن و ایجاد اصلاح و بهبود در آنچه متعلق به شماست.
تا وقتی که یک کاربر گنو/لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد نباشید، ممکن است نتوانید مفهوم شیرین این نوع آزادی را درک کنید. ما این آزادی را به کسی جز ریچارد استالمن (Richard M. Stallman) که در سال ۱۹۸۴ آغازگر راه نرم‌افزارهای آزاد و بنیان گذار پروژه گنو است، مدیون هستیم. ما هسته لینوکس را به لینوس توروالدز مدیون هستیم که در سال ۱۹۹۱ آنرا تحت مجوز GNU/GPL منتشر ساخت و زمینه را برای تولد سیستم‌عاملی آزاد فراهم ساخت.
نرم‌افزارهای آزاد حاصل تعامل فکری و همکاری صدها هزار نفر کاربر و برنامه‌نویس در سرتاسر جهان هستند که تنها اعتقاد به یک چیز باعث ایجاد این حرکت جمعی در آنان شده است: اعتقاد به اصل آزادی نرم‌افزار. اصلی که کاربران واقعی گنو/لینوکس به آن اعتقاد و تعصب دارند. آزادی نرم‌افزار یعنی اینکه شما آزاد باشید آنرا به هر تعداد تکثیر کرده و در اختیار دوستانتان قرار دهید تا آنها نیز بتوانند از آن استفاده کنند. آزادی نرم‌افزار یعنی در دسترس بودن کد منبع برای ایجاد اصلاح و تغییرات مورد نیازتان در آن و حق انتشار مجدد آن. این حقوق اولیه را ارائه کنندگان نرم‌افزارهای انحصاری از شما سلب کرده‌اند. شما می‌توانید با استفاده از نرم‌افزارهای آزاد، این حق خود را بدست آورید.
نرم‌افزارهای انحصاری یعنی استعمار و استثمار کاربران. یعنی بازیچه سیاست و سرمایه داری قرار گرفتن. وقتی در کشوری هستید که تحریم‌های خارجی شما را از استفاده از نرم‌افزارهای انحصاری چون ویندوز مایکروسافت و حتی توسعه و برنامه نویسی نرم‌افزار برای آن بر حذر داشته و آنرا غیر قانونی می‌دانند، چرا شما با استفاده از این گونه نرم‌افزارها چون برده‌ای بیچاره، که از ارباب خود طلب نان می‌کند، رفتار می‌کنید؟ وقتی آنها به خود این حق را می‌دهند که حتی در استفاده از نرم‌افزارهای انحصاری‌شان که حتی ممکن است به طور قانونی نیز خریداری شده باشد، شما را تحریم کنند، شما چرا با استفاده از آن مهر تایید بر اعتقاداتشان می‌زنید؟ بیاید آزاد و سرافزار زندگی کنیم. این حسی خواهد بود که شما هنگام استفاده از گنو/لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد خواهید داشت.

امتیاز دهی
سخن آغازین | ورود/ایجاد حساب کاربری | 1 نظر ارسال شده است
  
ما در قبال نظرات پاسخگو نیستیم.

Re: سخن آغازین

(امتیاز: 0)
توسط Anonymous در تاریخ یكشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۸۴
از طرح نوشما سپاسگزارم

تمامی مطالب و مقالات این سایت تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.